نجات باغ حاج احد در جلسه نیمه مجازی شورای شهر

نجات باغ حاج احد در جلسه نیمه مجازی شورای شهر به گزارش مسكن گزین اعضای شورای شهر تهران امروز در یك جلسه علنی نیمه مجازی چند پرونده پلاك ثبتی باغ بودن یا نبودن املاك را بررسی كردند.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، جلسه علنی شورای شهر امروز با حضور 11 عضو و مشارکت مجازی چند تن از اعضا به صورت نیمه مجازی برگزار گردید و طی آن بررسی پرونده های پلاک ثبتی در خصوص باغ بودن یا نبودن چند ملک در دستور کار قرار گرفت.
محمد سالاری – رئیس کمیسیون شهرسازی – در تشریح پرونده اول اظهار داشت: این ملک ۱۹۱۸ متر مساحت دارد که در محله وردآورد در منطقه ۲۱ قرار دارد که سند عرصه و عیان آن یک قطعه زمین در سند قید شده و کاربری قدیم آن فضای سبز بوده است.
وی با بیان اینکه با عنایت به مساحت این ملک باید حدود ۱۱۰ اصل درخت به صورت حدنصاب داشته باشد اما بررسی ها نشان داد که وضعیت موجود، فاقد درخت است، اظهار نمود: با عنایت به تصاویر هوایی در سال ۱۳۷۴ این ملک باغ تشخیص داده می شود.
در ادامه الویری اظهار نمود: این باغ قسمتی از یک باغ جدا شده است اما چرا وقتی تعداد درختان در حدنصاب نیست باید آنرا باغ بنامیم.
در ادامه زهرا نژاد بهرام با تکیه بر این که همیشه اعضای شورای شهر به سند مادر توجه می کنند، اظهار داشت: درست است که این زمین درخت ندارد و دو دهه است که تبدیل به کارگاه شده، اما چون سند مادر باغ است باید آنرا باغ بنامیم.
زهرا صدراعظم نوری با بیان اینکه دقت داشته باشید که در سال ۱۳۹۸ کمیسیون های مربوطه این ملک را با داشتن ۸۸ اصله درخت باغ اعلام کردند، اظهار داشت: این ملک یک بخش مجزا شده از باغ معروف به "حاج احد" است و باید آنرا حفظ نماییم. درست است که امکان دارد این ملک درخت نداشته باشد اما در صورت باغ بودن دیگر نمی تواند ساخت و ساز غیر باغ داشته باشد.
خلیل آبادی در واکنش به این سخنان خاطرنشان کرد: این که اینجا مشهور به باغ بوده برای تصمیم گیری درست نیست، چون که هم اکنون بسیاری از معابر تهران در گذشته باغ بودند پس ما باید خیابان های باغ آذری یا باغ فیض را باغ اعلام کنیم؟
در ادامه ناهید خداکرمی با تکیه بر این که از بعضی استدلال های اعضای شورای شهر تعجب می کنم، اظهار داشت: حالا چون این ملک تبدیل به کارگاه شده باید آنرا غیرباغ اعلام نماییم و اجازه دهیم در آن برج ساخته شود و ما نباید اجازه دهیم بلایی که بر سر منطقه ۲۲ آمد، باردیگر تکرار شود.
محمد سالاری هم در جمع بندی این پرونده هم اظهار نمود: نظر شهرداری هم در خصوص باغ بودن است. دقت داشته باشید که کاربری آن فضای سبز بوده و ۸۸ اصله درخت هم داشته است که قطع شده و از آنجایی که یک چرثقیل در آنجا است اگر رای باغ ندهیم ساخت و ساز می شود.
به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، نهایتا اعضای شورای شهر نظر کمیسیون شهرسازی در خصوص باغ بودن این ملک را تصویب کردند.
در ادامه محمد سالاری با تشریح جزئیات یک پرونده دیگر اظهار داشت: این ملک در خیابان آفریقا به مساحت ۶۳۲ متر است که کاربری قدیم آن مسکونی بوده و کمیسیون ماده ۷ در سال ۱۳۹۸ این ملک را با داشتن دو اصله درخت باغ اعلام نموده اما تصاویر هوایی نشان داده است که این زمین جز یک باغ بزرگتر است و برهمین اساس تشخیص کمیسیون ما هم این است که این ملک، باغ است.
به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر تهران بدون نظر موافق یا مخالف، باغ بودن این ملک را به تصویب رساندند.
در ادامه محمد سالاری با قرائت جزئیات یک پرونده دیگر اظهار نمود: این ملک در میدان درکه به مساحت ۱۲۶۱ متر قرار دارد که در سال ۱۳۹۷ کمیسیون ماده ۷ این ملک را با داشتن ۲۹ اصله درخت باغ اعلام نموده و این در شرایطی است که باید حدنصاب درختان این ملک ۵۰ اصله باشد، اما با عنایت به تصاویر هوایی و انبوه پوشش درختان نظر کمیسیون شهرسازی باغ بودن این ملک است.
به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر هم به باغ بودن این ملک رای مثبت دادند.
در ادامه سالاری با بیان جزئیات یک پرونده دیگر اظهار داشت: این ملک در محله دروس به مساحت ۱۰۰۰ متر است که برپایه تقسیم نامه سال ۶۶ در سند قید شده که شش دانگ یک باب ساختمان احداثی دارد که در سال ۱۳۹۸ کمیسیون ماده ۷ با داشتن ۳۴ اصله درخت این ملک را باغ اعلام نموده است اما دقت داشته باشید که از این ۱۰۰۰ متر زمین بیشتر از ۴۰۰ متر ساخت و ساز انجام شده و چون ۴۱ درصد سطح اشغال دارد و آخر کار آن هم دریافت شده و در سند عنوان باغ بودن قید نشده و ۲۱ اصله درخت هم در هنگام ساخت بنا مجوز جابه جایی گرفته نظر ما غیرباغ بودن این ملک است.
ناهید خداکرمی در واکنش به این رای بیان نمود: وقتی این پرونده تمام معیارهای باغ بودن را دارد چرا رای غیرباغ می دهیم؟ ظرفیت منطقه و معبر را برای ساخت یک برج جدید باید در نظر بگیریم کما این که اگر تعداد درختان مثمر یا غیرمثمر در این ملک را بشماریم جمع آن به ۵۵ اصله می رسد و نصاب کامل را دارد.
محمد علیخانی در واکنش به این اظهارات خداکرمی خاطرنشان کرد: این ملک مراحل قانونی را در زمان خودش طی کرده و آخر کار هم دریافت کرده است، پس چرا ما باید افراط در بررسی پرونده ها داشته باشیم؟چرا فکر می نماییم اگر به یک زمین رای غیرباغ بدهیم حتما می خواهند در آن برج بسازند در حالیکه ما طرح تفضیلی و جامع داریم و با این استدلال ها نباید حقوق مردم را تضییع نماییم.
به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، نهایتا نظر کمیسیون شهرسازی در خصوص غیرباغ بودن این ملک به رای گیری گذاشته شد اما نهایتا تعداد آرای موافق و مخالف یکسان شد و غیرباغ بودن این ملک رای نیاورد.
به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، در این نشست برخی از اعضاء به صورت غیرحضوری و مجازی در جلسه حضور داشتند و حدود ۱۱ نفر از اعضاء هم در صحن حضور داشتند.
منبع:

1399/08/27
21:07:04
5.0 / 5
1792
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک