آخرین وضعیت پروژه بانكرینگ در بزرگترین رقیب ایرانی بندر فجیره

آخرین وضعیت پروژه بانكرینگ در بزرگترین رقیب ایرانی بندر فجیره مسكن گزین: شركت كشتیرانی جمهوی اسلامی ایران با سهم 60 درصدی در بندر بانكرینگ سلخ قشم، آخرین وضعیت این بندر تخصصی را تشریح نمود.به گزارش مسکن گزین به نقل از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، توجه به این مهم که مرکزیت صنعت بانکرینگ، سوخت و عملیات سوخت رسانی است بسیار حائز اهمیت می باشد. بدین مدلول که سایر اجزا بواسطه و حول این پروسه شکل خواهند گرفت. از مزایای صنعت بانکرینگ می توان به رونق اقتصادی منطقه، ارتقای جایگاه جهانی، خصوصاً در حوزه های اقتصاد و سیاست، کاهش میزان قاچاق سوخت، ارز آوری و کاهش نرخ بیکاری اشاره نمود.
مشارکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در پروژه بانکرینگ سلخ قشم
پروژه بانکرینگ سلخ قشم طی ده سال قبل با مشارکت ۶۰ درصدی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، ۲۵ درصدی منطقه آزاد قشم و ۱۵ درصدی شرکت ملی نفتکش ایران شروع شد.
مطالعات اولیه و امکان سنجی طرح به لحاظ اقتصادی و فنی در همان سال های اولیه، در دو بخش ساحلی و فراساحلی به انجام رسید و طراحی و ساخت این بخش ها با هدف ایجاد زیرساخت های لازم برای بارگیری و تخلیه سوخت و مشتقات نفتی و تامین ترابری دریایی پیش بینی و به انجام رسیده است که با در نظر گرفتن قابلیت های این سایت، دستیابی به ظرفیت عملیاتی تا چهار میلیون تُن در سال امکان پذیر است.
مجموعه ساحلی طرح سوخت رسانی در زمینی به مساحت بیش از ۱۲ هکتار با ۱۰ مخزن اتمسفری عمودی با سقف ثابت و ارتفاع ۹.۶ متر و قطر ۲۷ متری و تمام تأسیسات و تجهیزات جانبی، در سال ۱۳۹۵ تکمیل شده است؛ ظرفیت هر یک از این ۱۰ مخزن، ۵۲۶۰ مترمکعب و به عبارتی در مجموع ۵۲ هزار و ۶۰۰ مترمکعب است.
بخش فراساحل این طرح مهم نفتی در منطقه سلخ جزیره قشم دارای دو موج شکن است که موج شکن اصلی آن به طول ۱۶۰۰ متر و موج شکن فرعی هم با ۶۰۰ متر طول تکمیل شده است. این پروژه دارای یک اسکله در کنار موج شکن اصلی است.
بندر سوخت رسانی و خدمات کشتیرانی در جزیره قشم با هدف راه اندازی اسکله و موج شکن در مجاورت سایت خشکی و مخازن و در جهت تکمیل مسیر انتقال سوخت و پهلوگیری ایمن شناورها راه اندازی شده است.
این پروژه به صورت بندری شامل دو شاخه موج شکن اصلی و فرعی و همین طور مجهز به یک پست اسکله برای پهلوگیری شناورها با ظرفیت بار ۱۰ هزار تُن (DWT) طراحی و اجرا شده است.
این پست اسکله به صورت شمع و عرشه L. شکل به ابعاد ۵۰*۲۰ مترمربع و یک پل به عرض ۱۰ متر، بر روی ۵۰ شمع فلزی و در ضلع غربی حوضچه آرامش راه اندازی گردیده است که با عمق آبخور هشت و نیم (۸.۵) متر بدون نیاز به لایروبی، قابلیت پهلودهی شناورهای سوخت رسان (با کمک ۴ دلفین و ۸ بولارد) را دارد.
تأسیسات بخش ساحلی شامل (ساختمان های اداری، صنعتی، محوطه، ۱۰ مخزن نگهداری فرآورده های نفتی به حجم ۵۲۶۰۰ متر مکعب، بیش از ۱۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال سوخت، پمپ خانه، تأسیسات دوش های تخلیه تانکرهای حامل سوخت سنگین و گازوئیل، تأسیسات بلندینگ و بویلر روغن داغ و…) است.
شایان ذکر است یک شرکت سوخت رسانی و خدمات کشتیرانی در جزیره قشم بعد از راه اندازی و تکمیل تأسیسات مورد نیاز سوخت رسانی همچون مخازن ذخیره سازی، خطوط لوله انتقال سوخت و بندرگاه در آغاز نیمه دوم سال ۱۳۹۹، آماده بهره برداری و انجام عملیات سوخت رسانی شده است.
همچنین این شرکت باتوجه به پتانسیل ها و ظرفیت مازاد (با توجه به کمبود سوخت کم سولفور در داخل کشور) امکان مخزن داری، ارائه خدمات بندری و انجام عملیات انتقال سایر فرآورده ها برای مشتریان و درخواست کنندگان خدمات را دارد.
ضرورت وجود بنادر قوی صنعت بانکرینگ در خلیج فارس
بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بخش زیادی از سوختی که بندر فجیره به کشتی های بین المللی به فروش می رساند، بوسیله ایران تامین می شود. بااینکه امارات دارای یکی از بزرگ ترین مراکز بانکرینگ است، اما سنگاپور نخستین کشور دنیا در زمینه صنعت بانکرینگ شمرده می شود. کشوری که از منابع نفت و گاز نیز بی بهره است!
منطقه خلیج فارس ۴۷.۹ درصد ذخایر اثبات شده نفت خام دنیا را دارا بوده و همین طور ۳۴.۹ درصد صادرات نفت خام دنیا از این منطقه انجام می گیرد که انتقال این حجم عظیم مواد نفتی و فرآورده های حاصل از آن، نیازمند عبور و مرور گسترده‌ی کشتی های غول پیکر و قاره پیمای نفتی است که به سبب پیمایش مسافت های طولانی و حجم بزرگ خود، نیازمند بنادر قوی در عرصه صنعت بانکرینگ است.
به دلیل نبود راه آبی به مناطق آسیای مرکزی و منطقه خاورمیانه، خلیج فارس موقعیتی ترانزیتی پیدا کرده است که این مساله سبب عبور و مرور گسترده کشتی های تجاری از نقاط مختلف دنیا به این منطقه می شود.
این موضوعات نشان دهنده آن است که منطقه خلیج فارس یکی از مناطق مستعد برای صنعت بانکرینگ بشمار می رود.
همچنین تردد مالکان کشتی ها به بنادر ایران، سبب توسعه کارهای جانبی و افزایش اشتغال در این محل نیز خواهد شد. تحقیقات نشان می دهد که راه اندازی و توسعه صنعت بانکرینگ می تواند به ایجاد مشاغل متنوعی در رابطه با امور خدماتی کشتیرانی و کارهای تخصصی جانبی منجر شود.
موقعیت ژئوپلتیک ایران برای بهره مندی از درآمدهای بانکرینگ به شکلی است که هر ۱۲ دقیقه یک کشتی از تنگه هرمز و سالانه بیش از ۴۷ هزار فروند کشتی در منطقه خلیج فارس تردد می کنند که نشان دهنده‌ی حجم بسیار بالایی از تردد در این منطقه است. این آمار و ارقام و میزان دریافت سوخت برای کشتی ها می تواند در صورتیکه سرمایه گذاری لازم صورت گیرد برای کشورمان درآمدزایی بسیار بالایی داشته باشد.
مزیت جزیره قشم برای فعالیت در زمینه بانکرینگ
جزیره قشم واقع در جنوب ایران، به سبب قرار گرفتن در فاصله ۵ مایلی مسیر کشتیرانی بین المللی و با دارا بودن سواحل مناسب و امکانات بالقوه و مزیت های عظیم نفت و گاز و ظرفیت های فراوان اقتصادی در منطقه آزاد و ویژه اقتصادی، همین طور تدوین طرح جامع بانکرینگ کشور و مشخص شدن منطقه سلخ در جنوب جزیره بعنوان منطقه راهبردی سوخت رسانی کشور و تصویب قوانینی در سطح قوای مقننه و مجریه، پتانسیل های زیادی داشته و توانایی ایفای نقش بهادار در اقتصاد ایران را دارد. این جزیره فاقد پالایشگاه بوده که این مساله و همین طور عدم ساخت پل ارتباطی با سرزمین اصلی، سبب افزایش هزینه های بانکرینگ شده است.
با این حال وزارت نفت برمبنای میزان ذخایر عظیم نفت و گاز و موقعیت جغرافیایی جزیره قشم، این منطقه را بعنوان قطب بانکرینگ سوخت رسانی و خدمات جانبی به کشتی های تجاری و صنعتی در جنوب کشور تعیین و طرح هایی را برای پیشبرد این هدف دنبال می کند. همچون طرح هایی که در جزیره قشم اجرا خواهد شد ساخت پالایشگاه با ظرفیت ۱۴۰ هزار بشکه در روز است که خوراک آنها نفت خام سنگین و فوق سنگین خواهد بود. کاهش ۱۳۰ مایلی سایت سوخت رسانی سلخ قشم در مقایسه با بندر فجیره، بعنوان یک امتیاز ویژه برای کشتی ها در صرفه جویی زمان و سوخت محسوب می شود. منطقه سلخ قشم با تبدیل شدن به قطب بانکرینگ جنوب کشور نقش مهمی در تحولات کلان اقتصادی این منطقه ایفا خواهدنمود.


منبع:

1399/07/28
16:05:57
5.0 / 5
1484
تگهای خبر: آمار , بانك , بهره برداری , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک