از سوی اتاق تعاون ایران؛

شامخ ساختمان مرداد منتشر گردید

شامخ ساختمان مرداد منتشر گردید به گزارش مسكن گزین نتایج آماری از فعالان ساختمانی نشان داده است كه شامخ ساختمان ۵۲.۹۴ بوده است كه نشان دهنده ثبات رو به بهبود وضعیت صنعت ساختمان در مردادماه نسبت به ماه قبل است.به گزارش مسکن گزین به نقل از اتاق تعاون ایران، بررسی های آماری نشان داده است که عدد شامخ کل در مردادماه نسبت به ماه قبل تفاوت محسوسی نداشته و تنها با افزایش ۰.۳ درصدی نسبت به ماه قبل، عدد ۵۲.۹۴ را به خود مختص کرده است.
بر اساس این گزارش، میزان فعالیتهای تولید یا عرضه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل روند حدودا ثابتی داشت. با عنایت به نزدیکی به شهریور و انتظار رونق برخی فعالیت های ساختمانی در این ماه طبق روال سنوات گذشته، میزان سفارشات جدید افزایش پیدا کرد. بنابراین مواد اولیه بیشتری هم خریداری شد و سرعت انجام سفارشات هم کمی بیشتر شد.
میزان فروش هم روند رو به رشد یافت و میزان بکارگیری نیروی انسانی هم اندکی افزایش پیدا کرد. قیمت خرید مواد اولیه در مصالح عمده ساختمانی اوایل ماه افزایش و سپس اندکی کاهش پیدا کرد.
بنابر اظهار برخی فعالان، قیمت مواد اولیه در مجموع نسبت به ماه قبل روند با ثباتی داشت اما برخی دیگر معتقد بودند قیمتها در مقایسه با ماه گذشته روند افزایشی داشته است، اما به صورت کلی عدد شامخ کمتری نسبت به ماه گذشته برای این مولفه به ثبت رسید (که نشان داده است نسبت تعداد موارد اعلام شده افزایش قیمت به کل پاسخ دهندگان، در مرداد از تیر ماه اندکی کمتر بوده است.)
به دلیل موجود نبودن برخی مواد اولیه در بازار یا عدم فروش به علت نوسانات قیمت، میزان کارهای معوق و ناتمام کمی افزایش پیدا کرد. صادرات که در ماه های گذشته با چالش های زیادی مواجه بود این ماه کمی در جهت بهبود پیش رفت. هرچند بنا بر اظهار بعضی از فعالان این حوزه قیمت مواد اولیه نسبت به ماه قبل روند افزایشی داشت و آنها متناسب با افزایش قیمتها ناچار به افزایش قیمت فروش خود شدند، اما به علت کاهش قدرت خرید، در مجموع قیمت فروش نسبت به ماه گذشته روند افزایشی نداشت و عدد شامخ کمتری را نسبت به ماه قبل ثبت نمود.
مصرف حامل های انرژی هم در این بازه زمانی تغییر چندانی نداشت. با توجه به افزایش سفارشات و دیگر شرایط موجود، در مجموع فعالان این حوزه نسبت به بهبود فعالیت های کسب و کار خود در شهریور ماه ابراز امیدواری کردند.
یادآور می شود، صنعت ساختمان بر مبنای استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیتهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیتهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی، بر اساس گزارش بانک مرکزی، میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) با ۹۱۰۰ واحدمسکونی، نسبت به ماه قبل ۳۵.۴ درصد کاهش پیدا کرد. قیمت مسکن هم در تهران با متوسط قیمت بیشتر از ۲۳ میلیون تومان، تورم ماهانه ۱۰.۵ درصدی را تجربه نمود. همچون چند ماه اخیر، افزایش نرخ ارز و انتظارات تورمی حاصل از آن، عدم توازن عرضه و تقاضا و هم تداوم معاملات سوداگرانه، افزایش مجدد قیمت مسکن را پدید آورد.
در بخش های عمرانی کماکان پیشرفتی در میزان فعالیتها گزارش نشد. پیمانکاران بزرگ صنعت ساختمان هم میزان فعالیتها را به صورت کلی برابر با ماه قبل گزارش کردند.1399/06/17
12:45:27
5.0 / 5
2548
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک