مهر خبر می دهد

احتمال تصویب ساخت مسكن 25 متری این دفعه به اسم مسكن اجتماعی

احتمال تصویب ساخت مسكن 25 متری این دفعه به اسم مسكن اجتماعی وزارت كشور طرحی با نام ساخت واحدهای مسكونی كوچك اندازه با زیرساخت قانونی مصوبه سال ۹۵ دولت درباره مسكن اجتماعی را به هیئت دولت داده است.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، بعد از آنکه شهرداری تهران طرح ساخت خانه های ۲۵ متری را مطرح نمود، به سبب مخالفت وزارت راه و شهرسازی با این طرح، اجرای آن در هاله ای از ابهام بود؛ با این وجود شهرداری تهران از موضع خود عقب نشینی نکرد.
معاون شهردار تهران: حداقل مساحت مسکن در طرح تفصیلی ۳۵ متر است ولی درخواست کرده ایم ۲۵ متر شود
گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران هم در اینباره گفته بود حداقل مساحت واحد مسکونی که برای شهر تهران در طرح تفصیلی مصوب و تعریف شده ۳۵ متر مربع بوده است اما ما در سازمان نوسازی شهر تهران پیشنهاد داده ایم که کف مساحت این واحدها ۲۵ متر باشد.
به گفته این مقام مسئول در شهرداری تهران، در صورتیکه وزارت کشور پیشنهاد ما را تأیید کند مشوق هایی برای اجرای آن همچون ساخت و استفاده از آن وجود دارد و ما در این خصوص ۲ پیشنهاد داده ایم.
به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، با توجه به این که اصلاح طرح تفصیلی شهر تهران می بایست در شورایعالی شهرسازی و معماری صورت گیرد و از طرفی، وزارت راه و شهرسازی با ساخت واحدهای مسکونی ۲۵ متری مخالف است، بنابراین شهرداری تهران برای عملی کردن طرح خود، به دنبال دریافت مجوز از وزارت کشور است. این اظهار نظر معاون شهردار تهران در حالی است که بر مبنای طرح تفصیلی پایتخت، کف مساحت مسکن در تهران ۵۰ متر است نه ۳۵ متر!
جزئیات طرح مسکن «کوچک اندازه» وزارت کشور چیست؟
از همین رو، وزارت کشور هم طرحی را با نام ساخت واحدهای مسکونی «کوچک اندازه» به کمیسیون امور زیربنایی دولت با ریاست وزیر راه و شهرسازی داده و بعنوان متولی شهرداری ها، خواهان صدور مجوز دولت برای ساخت واحدهای کوچک اندازه با هدف پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر و خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی شده است.
پایه و زیرساخت قانونی طرح مورد تقاضای وزارت کشور، آیین نامه اجرایی بند «چ» ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه در مورد تأمین نیاز مسکن اقشار صدمه پذیر، اصل ۳۱ قانون اساسی که با عنوان اصل «حق مسکن» شناخته می شود، ماده ۱ قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۱۳۷۸ مجلس، بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها و مصوبه مسکن اجتماعی هیئت وزیران در ۲ اسفند سال ۹۵ اعلام شده است.
در این طرح که مساحت و متراژ واحد مسکونی مورد نظر (کوچک اندازه) تعیین نشده و مقرر است متراژ واحدهای کوچک اندازه هر شهر را شهرداری همان شهر تعیین کند، دو روش اجاره داری و فروش برای ایجاد تعادل بخشی در بازار مسکن و هم خانه دار شدن اقشار کم درآمد در نظر گرفته شده است.
دهک های ۱، ۲ و ۳، زنان سرپرست خانوار و زوج های جوان در اولویت هستند و در صورت داشتن ظرفیت، دهک های ۴ و ۵ هم می توانند از این طرح استفاده کنند.
ملاک دهک ۱ تا ۳ بودن هم داشتن درآمدی معادل کمتر از نصف حداقل حقوق اعلامی وزارت کار تعیین شده است. خانوار هدف، نباید تا ۱۰ سال پیش از تصویب این طرح در دولت، مسکن داشته و از آغاز انقلاب تا کنون، نباید از خدمات مسکن دولتی مانند خانه سازمانی یا زمین دولتی بهره برده باشد.
وزارت خانه های راه و رفاه به همراه سازمان ثبت اسناد مکلف به در اختیار قرار دادن اطلاعات خانوارهای مشمول، به شهرداری ها هستند. ضمن اینکه مبحث برچسب نخوردن مسکن اقشار کم درآمد هم در این طرح لحاظ شده و باید در هر مجموعه مسکونی، تنها حداکثر ۴۰ درصد واحدها، به اقشار صدمه پذیر تعلق یابد و مابقی به سایر اقشار واگذار شود.
موازی کاری وزارت کشور با وزارت راه و شهرسازی
در طرح عرضه شده از جانب وزارت کشور آمده: خانه های کوچک اندازه اجاره ای حداکثر تا ۵ سال به خانوارهای مشمول اجاره داده می شود و برای خانه های کوچک اندازه فروشی هم در انتهای کار صادره از جانب شهرداری ها، طرح خانه کوچک اندازه درج خواهد شد.
خانه های کوچک اندازه اجاره ای باید با وساطت مؤسسات اجاره داری حرفه ای به خانوارهای مشمول واگذار شده و مجوز مربوطه برای تأسیس این مؤسسات، مشترکا از جانب ادارات کل راه و شهرسازی استان ها و سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های هر استان صادر می شود.
جالب اینکه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم طرح مستقلی در مورد نحوه اجاره داری حرفه ای طراحی نموده که به قول محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان این وزارتخانه در گفتگو با خبرنگار مهر، طرح اجاره داری حرفه ای وزارت راه در کمیسیون اقتصاد دولت به تصویب رسیده است؛ بنظر می رسد طرح وزارت کشور که به کمیسیون زیربنایی دولت عرضه شده، موازی کاری و مشابهت هایی با طرح اجاره داری وزارت راه و شهرسازی داشته باشد!
مسکن اجتماعی چه بود و چرا شکست خورد؟ / ‏‬ طرح تفصیلی تهران چه می گوید؟
طرح مسکن اجتماعی که از جانب عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی بعنوان طرح جایگزین مسکن مهر به دولت عرضه و تصویب گردید، هیچ وقت رنگ عمل و واقعیت به خود نگرفت و نهایتاً برخی از واحدهای مسکن مهر که در بعضی از شهرها متقاضی نداشت، بعنوان مسکن اجتماعی به خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی واگذار شد؛ وزیر سابق راه و شهرسازی هم توانست با این معدود واگذاری ها، گزارشی از اجرای مسکن اجتماعی برای عرضه به مجلس و مردم برای خود دست و پا کند.
این احتمال وجود دارد که وزارت کشور برای جلب نظر مثبت وزارت راه و شهرسازی برای ساخت واحدهای مسکونی کوچک اندازه از جانب شهرداری ها که احتمالاً نظردهنده نهایی این طرح است، بار دیگر به طرح شکست خورده مسکن اجتماعی متوسل شده است.
این در حالی است که بر مبنای طرح جامع مسکن، واحد مسکونی مورد تأیید وزارت راه و شهرسازی در تهران حداقل ۷۵ متر مربع و در سایر شهرها، ۹۰ متر مربع است؛ ضمن اینکه شورایعالی شهرسازی هم در طرح تفصیلی شهر تهران، حداقل واحد مسکونی که به رسمیت شناخته را ۵۰ متر مربع می داند.
شهردار تهران: ساخت مسکن کوچک متراژ و حمایتی در قانون شهرداری ها آمده است
پیروز حناچی شهردار تهران در این خصوص در گفت وگویی اعلام نمود: ساخت مسکن حمایتی در تمام دنیا بر عهده شهرداری هاست؛ در قانون شهرداری های ایران هم اشاره ای به این مورد شده است اما بعنوان مأموریت مهم تلقی نشده است.
وی با اعلان اینکه دولت هم مایل است که شهرداری ها در این حوزه ورود کنند و شهرداری ها هم ظرفیت اجرای این طرح را دارند، اظهار داشت: با طراحی های فاخر می توانیم کاری نماییم که با حداقل زیربنا، حداکثر بهره وری را برای زوج های جوان و هم افرادی که حضور آنها در بازار مسکن، تاثیر جدی می گذارد، داشته باشیم.
به گفته شهردار تهران، مقدمات اجرای این طرح شروع شده و امیدوارم آنرا به نتیجه برسانیم و الگوی موفقی در این خصوص به دیگر شهرها عرضه دهیم.
حناچی: می توانیم خانه ۴۰ متری را طوری طراحی نماییم که اندازه مسکن ۸۰ متری استفاده شود!
حناچی درباره متراژ مورد نظر هم خاطرنشان کرد: از آنجایی که این طرح، نوعی اقدام سوبسیدی و یارانه ای شمرده می شود، نمی تواند مساحت بالایی داشته باشد؛ اما می توانیم ۴۰ متر را بگونه ای اجرا نماییم که بعنوان یک واحد ۸۰ متری مورد استفاده قرار گیرد!
وی با تاکید بر اینکه میکس شدن این واحدها با واحدهای سایر اقشار از اهمیت بالایی برخوردارست افزود: باید کاری نماییم که این واحدهای اقشار صدمه پذیر در کنار واحدهای مسکونی طبقات برخوردار و طبقات متوسط جامعه قرار گیرد؛ نباید مُهر کم درآمدها بر پیشانی ساکنان واحدهای ۲۵ متری بنشیند.
حناچی نقطه کلیدی اجرای طرح مسکن ۲۵ متری را زمین دانست و اظهار داشت: حمایت نهادهای حاکمیتی برای تأمین زمین خانه های ۲۵ متری، از مهم ترین مراحل اجرای این طرح است.
معاون مسکن وزیر راه: با ساخت واحدهای ۲۵ متری مخالفیم
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم در گفت وگویی که ۹ تیرماه سال جاری با خبرنگار مهر داشت، ضمن مخالفت با ساخت واحدهای ۲۵ متری، در پاسخ به پرسشی درباره موافقت دولت با ساخت خانه های ۲۵ تا ۳۰ متری تصریح کرد: ساخت خانه های ۲۵ متری پیشنهادی بود که شهرداری تهران عرضه کرده و این پیشنهاد هنوز رسماً به وزارت راه و شهرسازی عرضه نشده است.
وی افزود: فلسفه اعلام این پیشنهاد از جانب شهرداری بر مبنای برداشت آنها از موضوعی با نام «خانه های کوچک» در دنیا بوده است.
پیشنهاد معاونت مسکن، توسعه اجاره داری حرفه ای است
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در این خصوص، راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای است که بزودی بسته مربوط به آن تدوین خواهد شد. در این سازوکار، سطح سوم اجاره داری تهیه شده که چیزی شبیه راه اندازی پانسیون های خصوصی است و افرادی که برای اشتغال یا تحصیل و درمان و امثال آن به صورت مجردی یا بدون خانواده به پایتخت کوچ می کنند، در آن مستقر می شوند و محلی برای سکونت آنها است.
الگوی مصرف مسکن در تهران، واحد ۷۵ متری است
محمودزاده خاطرنشان کرد: چنین فردی توانایی مالی اجاره کردن واحد ۷۵ متری که متراژ الگوی مصرف مسکن در پایتخت شمرده می شود را ندارد ازاین رو مجبور به سکونت در چنین واحدهایی خواهد بود. بنظر می رسد آنچه شهرداری تهران بعنوان واحدهای ۲۵ متری مطرح کرده، برگرفته از این تفکر باشد.
وی خاطرنشان کرد: ما از نظر مسائل اجتماعی با این ایده شهرداری موافق نیستیم و درباره آن نظراتی داریم ضمن اینکه دولت تابحال هیچ موضعی درباره این پیشنهاد اعلام نکرده و موافقتی با آن نداشته است.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، بر مبنای تجربیاتی که از ساخت واحدهای مسکونی کوچک در تهران داشته ایم، نظر ما با ساخت خانه های ۲۵ متری، منفی است ضمن اینکه مسائلی که شهرداری تهران در این خصوص اعلام نموده بر مبنای مفاهیم اقتصادی می باشد.
محمودزاده تاکید کرد: ما باید ابتدا طرح مورد نظر شهرداری را ملاحظه و درباره آن مذاکره نماییم تا بتوانیم در مورد آن اظهارنظر نماییم اما تابحال هیچ مرجع دولتی درباره این طرح شهرداری، اعلام موافقت نکرده است.
خانه ۲۵ متری اقشار کم درآمد بر مبنای قیمت هر متر مسکن در تهران؛ یعنی ۵۲۵ میلیون تومان!
به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، در حالی وزارت کشور به بهانه مسکن اجتماعی، دنبال دریافت مجوز واحدهای مسکونی کوچک متراژ برای شهرداری هاست که حتی در صورت تصویب این طرح در هیئت وزیران، واحدهای مسکونی مذکور بر مبنای آخرین قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران، اعلامی از جانب دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در تیرماه، ۲۱ میلیون تومان است.
بنابراین واحدهایی که مقرر است به اسم تأمین مسکن اقشار کم درآمد راه اندازی شود، ارزشی شاید تا ۵۲۵ میلیون تومان داشته باشند؛ ازاین رو با احتساب دهک های ۱ و ۲ بعنوان دهک های نیازمند تأمین مسکن که مستمری کمتر از ۱ میلیون تومان در ماه از نهادهای حمایتی دریافت می کنند یا زوج های جوان در صورت دریافت حداقل حقوق وزارت کار (ماهیانه ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان) و هم با توجه به این که اعطای تسهیلات مسکن زوجین از محل اوراق تسهیلات مسکن یکم که اقساط ماهانه این تسهیلات (۲۴۰ میلیون تومان در تهران)، کمی بیشتر از ۴ میلیون تومان است، عملاً مشخص نیست کدام اقشار کم درآمد می توانند چنین واحدهایی را تملک کنند؟
متن کامل طرح مسکن کوچک اندازه وزارت کشور از اینجا قابل دریافت است.


منبع:

1399/05/27
22:15:39
5.0 / 5
2239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک