مهر خبر می دهد

توقف ۹۰۰ واگن در مرز تركمنستان

توقف ۹۰۰ واگن در مرز تركمنستان نزدیك به 900 واگن شامل 770 واگن كالای صادراتی در سرخس، 131 واگن در اینچه برون و 6 واگن در لطف آباد برای بحث صادرات به تركمنستان متوقف شده است.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، بررسی آخرین وضعیت مرزهای کشور نشان میدهد که مرزهای تجاری با کشور ترکیه بازگشایی شده و نزدیک به ۱۰ روز است که مرزهای ایران در حوزه زمینی شامل مرز بازرگان و سرو باز شده و همچنان مسیر ریلی رازی نیز فعال است؛ البته آنطور که مسئولین گمرک می گویند سرعت صادرات ما نسبت به گذشته کُند شده که آن هم به سبب سختگیری جهت اجرای پروتکل های بهداشتی است که ورود کامیون های تُرک به ایران بیشتر از خروج کامیون های ایرانی به سمت ترکیه است.
همچنین در حوزه مسافری با ترکیه مشکلاتی وجود داشت که طبق گفته یکی از وزرای ترکیه، ۱۱ مرداد ماه مسیر هوایی مسافری بین ایران و ترکیه بازگشایی خواهد شد.
با گرجستان مرز مشترک نداریم اما تبادل کالا با گرجستان از اول ژوئن در حوزه ریلی و زمینی تقریباً متوقف شده است. با توجه به این که یکی از مسیرهای مهم تجارت ما به حوزه روسیه و گرجستان و شرق اروپا از مسیر تفلیس است، بدین جهت تمام دست اندرکاران تجارت خارجی پیگیر حل موضوع هستند تا مسیری به سمت دریای سیاه و تفلیس و کشورهای شرق اروپا داشته باشیم.
سایر مرزهای کشور به غیر از ترکمنستان حتی به صورت محدود فعال است به شکلی که بیش از ۸۰ درصد مرزهای تجاری کشور در حال فعالیت هستند. در ارتباط با ترکمنستان آنطور که گفته می شد قرار بود ۱۲ خرداد ماه مرزها بازگشایی شود و بعد از برگزاری جلسات مشترک بین دو کشور به خصوص در روش اجرای پروتکل های بهداشتی، این تاریخ به ۲۱ خرداد ماه موکول شد.
به طور کلی، بااینکه باید از ۲۱ خرداد ماه ۴ نقطه مرزی ما با ترکمنستان باز می شد اما هنوز در حوزه ریلی و زمینی اتفاقی نیفتاده است البته پیگیری ها از مسئولین ترکمن حکایت از آن دارد که این کشور در حال تعبیه کلینیکی برای تست کرونای افراد است.
به گفته مسئولین گمرک، با توجه به این که ترکمنستان راه ورود ما به ازبکستان و تاجیکستان است، بدین جهت اهمیت ویژه ای برای ایران دارد.
همچنین نزدیک به ۹۰۰ واگن شامل ۷۷۰ واگن کالای صادراتی در سرخس، ۱۳۱ واگن در اینچه برون و ۶ واگن در لطف آباد برای بحث صادرات به ترکمنستان متوقف شده است.
مرز باشماق بین ایران و عراق که کمتر از ۳۶ ساعت بسته شده بود، با ملاقات های مرزی و مشاهده اجرای سختگیرانه پروتکل های بهداشتی، باز شد.

1399/03/29
12:14:58
5.0 / 5
2758
تگهای خبر: راه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک