سخنگوی شورای شهر تهران پیشنهاد كرد

تصویب برنامه جامع مدیریت بحران در شورایعالی امنیت ملی

تصویب برنامه جامع مدیریت بحران در شورایعالی امنیت ملی به گزارش مسكن گزین سخنگوی شورای شهر تهران پیشنهاد كرد كه برنامه جامع مدیریت بحران تهران در شورای امنیت ملی تصویب شود.به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، علی اعطا ظهر امروز در نشست خبری هفتگی خود که به صورت آنلاین و از راه ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به وقوع زلزله در تهران اظهار داشت: این زمین لرزه نگرانی های جدی را برانگیخت. هر چند ما همواره با زلزله مناسبتی برخورد کردیم و هر بار که با زلزله مواجه می شویم تا چند روز آنرا دنبال می نماییم و بعد ترجیحا مبحث و اقدامات عاجل فراموش و به زمان دیگری موکول می شود.

وی با اشاره به اینکه شهر تهران بعنوان پایتخت در وضعیت مناسبی قرار ندارد، اظهارکرد: در تهران و اطراف آن حدود ۸۰ کیلومتر مربع پهنه گسلی وجود دارد که ۴۷ کیلومتر مربع آن در داخل شهر است و این مورد نشان داده است با چه شرایطی مواجه هستیم و می بایست خسارت های ناشی از زلزله به سه دسته مستقیم، غیر مستقیم و ثانویه تقسیم شود.

اعطا با اشاره به مشکلات بحث مقاوم سازی ساختمان ها در تهران اظهار داشت: ساختمان های نوساز به لحاظ لرزه ای به علت نبود ابزار کنترل مناسب فاقد استقامت لرزه ای هستند این در حالیست که در بحث استقامت ساختمان های موجود و نوسازی بافت فرسوده نتوانستیم با سرعت لازم حرکت نماییم.

سخنگوی شورای شهر تهران اضافه کرد: در بحث تخلیه شهروندان بعد از وقوع زلزله به علت تراکم بیش از اندازه در مناطق و محلات، فضاهای تخلیه امن منطقه ای و محله ای مناسب وجود ندارد این در حالیست که همچنان در بحث آموزش به شهروندان عقب هستیم بگونه ای که برپایه اعلام سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران تنها ۱۰ درصد از چشم انداز پیشبینی شده را محقق کرده است.

وی در ادامه اظهار داشت: در پدیده زلزله مقاوم سازی ساختمان های عمومی و دولتی موجود باید از راه برنامه کلان دنبال شود همینطور ترویج مقاوم سازی ساختمان های خصوصی موجود، بهبود کیفیت ساختمان های جدید الاحداث به لحاظ استقامت لرزه ای و طرح های توسعه شهری احتیاج به تجدید نظر دارند.

سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه باید به طرح های تخلیه امن منطقه ای، جایگزینی پل های واقع در شبکه معابر، بهسازی تاسیسات و تجهیزات شهری مثل آبرسانی و گازرسانی و ایجاد تأسیسات قطع اتوماتیک گاز شهری توجه ویژه شود، تاکیدکرد: مدیریت بحران با یک برنامه ساده محقق نمی گردد و در سطوح عالی مدیریتی احتیاج به تصمیم گیری است و برهمین اساس می توان این پیشنهاد را بیان کرد که برنامه «جامع مدیریت بحران» بخصوص در بحث زلزله در یک نهادی مثل شورایعالی امنیت ملی تصویب شود تا اگر دولت ها و مدیریت شهری تغییر کردند، این اتفاق سبب کند شدن برنامه نشود.

وی در بخش دیگر نشست خبری آنلاین خود در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه در زمان تغییر قانون مربوط به مدیریت بحران بخشی از مدیران شهری مدعی بودند این قانون سبب می شود که مدیریت بحران در شهر تهران از دسترس بیرون برود و دیگر آن ظهور و بروز خویش را نداشته باشد در حالیکه امروز صحبت از میثاق ملی و مدیریت ملی برای بحران شهر تهران زده می شود که به نظر این دو مبحث با هم منافات دارد، اظهار داشت: این دو با هم در تعارض و تناقض نیستند، وقتی می گوییم در بحث مدیریت بحران زلزله در شهر تهران به برنامه ملی نیاز داریم معنایش این نیست که مجری آن دولت باشد. در تصویب و تدوین برنامه ها و مجموعه اقدامات تقسیم کاری صورت می گیرد و وظایف هر یک از وزارتخانه ها و مسئولیت مدیریت شهری مشخص می شود.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه وقتی از میثاق ملی صحبت می نماییم منظور از حیث ضمانت اجرا است، اظهار داشت: میثاق ملی به این مفهوم نیست که این وظیفه برعهده چه کسی خواهد بود. قانون فعلی مدیریت بحران که در سال ۹۸ ابلاغ گردیده وظایف و مأموریت های دستگاه های مختلف و شرح وظایف را مشخص کرده است.

وی در ادامه با گلایه از تصمیم گیری های اخیر شورایعالی معماری و شهرسازی در مورد پلاسکو اظهار داشت: انتظاری که نمایندگان مردم از شورایعالی شهرسازی و معماری دارند فارغ از اینکه مصوبات این شورا حتی اگر به لحاظ کارشناسی توجیه پذیر نباشد لازم الاجرا است، این است به حقوق عمومی شهر و شهروندان توجه بیشتری نشان دهد و بگونه ای برخورد نشود که این تلقی ایجاد شود که تصمیمات با استانداردهای دو گانه اتخاذ می شود مانند پلاسکو. در نتیجه انتظار این است که به حقوق عمومی مردم از جانب شورایعالی شهرسازی و معماری توجه بیشتری شود.

اعطا در پاسخ به پرسشی در خصوص ترافیک معابر به علت لغو اجرای طرح ترافیک در پایتخت اظهار داشت: در اینباره بسته پیشنهادی از جانب کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و پلیس راهور تهیه و به ستاد ملی کرونا ارسال شد که ستاد ملی کرونا اعلام نموده که در اینباره شورای ترافیک تصمیم گیری کند و با هماهنگی با استاندار تهران اقدامات لازم صورت گیرد. هرچند روز یکشنبه مصوبه ای به تصویب رسیده اما اجرای آن پس از هماهنگی با استانداری انجام می شود. در طرح مصوب پیشنهادات گوناگونی وجود دارد و به نظر می آید بسته پیشنهادی پخته و خوبی تهیه شده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران همینطور در مورد سرانجام ابلاغیه جریمه ۲۶ میلیارد تومانی سازمان ورزش از جانب سازمان تعزیرات اظهار داشت: زمانی که این مورد عنوان شد بخش های مختلف خبری به تفصیل به آن پرداختند آن هم در حالیکه حکم هنوز به شورا و سازمان ورزش ابلاغ نشده بود و پیش از ابلاغ حکم پوشش رسانه ای گسترده ای صورت گرفت اما به این نکته که این پرونده مربوط به سال ۹۴ است اشاره ای نشده بود که البته وقتی قرار شد توضیح روشن هم در اینباره مطرح شود در بخش های خبری آنگونه که باید به آن پرداخته نشد که این مورد هم تأمل برانگیز است. از رسانه ملی انتظار می رفت به گونه دیگری عمل کند.

سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه ورودی مجموعه های ورزشی تحت نظارت شهرداری تهران از شهریور سال ۹۶ هیچ افزایش قیمتی نداشته اند، اظهار داشت: این درحالی است که سازمان ورزش دو برابر درآمد حاصله جریمه شده است.

به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، اعطا در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تغییر نظر شورای شهر در خصوص اجرای طرح ترافیک در پایتخت و درآمدزایی از این راه اظهار داشت: در بحث کرونا در هیچ بازه ای شرایط یکسان نبوده است و آمارها و اقدامات در رابطه با آن با عنایت به وضعیت فعالیتهای جاری شهر تغییر می کند. در بحث حمل و نقل عمومی هم متناسب با فعالیتهایی که در سطح شهر انجام می شود تصمیمات مناسب اتخاذ می شود اما در بعضی موارد بگونه ای درباره درآمدزایی شهرداری صحبت می شود که انگار یک اقدام مذموم انجام می دهد این در حالیست که شهر هزینه های جاری دارد و باید بگونه ای این هزینه ها تامین گردد.

سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه زمانی باید با شهرداری برخورد شود که از راه غیر مشروع همچون شهر فروشی نسبت به کسب درآمد اقدام نماید، اظهار داشت: مدیریت شهری و شورا در زمینه مقابله با کرونا در همان روزهای ابتدایی بموقع ورود پیدا کردند و واکنش مناسب نشان دادند البته بی گمان مدیریت شهری از نقدهای به جا استقبال می کند.

اعطا در پاسخ به پرسش دیگری درباره وضعیت ایمن سازی بازار تهران با اشاره به اینکه جلساتی با حضور دستگاه های مختلف به منظور ایمن سازی بازار تهران برگزار شده و حتی مصوباتی در بحث ایمن سازی در زمینه حریق به تصویب رسیده است، اظهارکرد: در اینباره اداره برق نقش ویژه ای دارد چونکه محدوده بازار تهران از لحاظ زیر ساخت و تجهیزات برق با مشکل روبه رو است که اقدامات در رابطه با این مورد در استانداری دنبال می شود البته نمایندگانی از شورای شهر تهران هم در جلسات تصمیم گیری حضور دارند.

سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره تصویب طرح اجبار شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از آثار معماری معاصر اظهار داشت: طرح مذکور از جانب کمیسیون شهرسازی و معماری پیشنهاد شد، در بررسی های صورت گرفته این طرح از روی یکی از بندهای طرح جامع استخراج شد و بعنوان یک کار بین بخشی میان شهرداری و میراث فرهنگی اقدامات لازم باید صورت گیرد. شهرداری در لایحه ارسالی باید در یک برنامه عملیاتی وظایف هر دستگاه را مشخص نماید چونکه بر مبنای قوانین وظایف هر بخش روشن است. برای تدوین این طرح جلسات گوناگونی با میراث و شهرداری برگزار شده است و توافق کردیم که به چه صورت کار دنبال شود.

اعطا با اشاره به اینکه ثبت اثر با میراث فرهنگی است، اظهار داشت: اما این طرح صرفاً ثبت اثر نیست چونکه برخی آثار پرارزش هستند ولی ثبت نمی شوند و باید ضوابط تشویقی برای مالکان در نظر گرفته شود که حفاظت از ملک برای مالک صرفه اقتصادی داشته باشد.
1399/02/23
23:44:39
5.0 / 5
2717
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک