ظرف سه ماه رقم خورد

افزایش ۱۵ هزار تومانی میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسكن

افزایش ۱۵ هزار تومانی میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسكن به گزارش مسكن گزین یك مقام مسئول اظهار داشت: میانگین قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسكن (تسه) طی یك روند سه ماهه از حدود ۴۰ هزار تومان در ابتدای دی به بیشتر از ۵۵ هزار تومان در ایام اخیر رسیده است.به گزارش مسكن گزین به نقل از بانك عامل بخش مسكن، ندا بشیری مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس اظهار داشت: در حالیكه میانگین قیمت اوراق مسكن در سال ۹۶ حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان بود، این اوراق با شروع ركود مسكن در سال ۹۷ و با عنایت به جهش قیمت مسكن و ناكارآمد شدن سقف قبلی تسهیلات، با كاهش ارزش روبرو شد و طی یك روند تدریجی به قیمت حدود ۴۰ هزار تومان كاهش پیدا كرد.
وی افزود: در دیماه سال جاری تنها طی دو هفته بعد از مصوبه جدید درباره سقف تسهیلات خرید مسكن از محل اوراق، میانگین حجم معاملات «تسه» نسبت به در ایام پیش از تصویب افزایش سقف تسهیلات به صورت متوسط به دو برابر افزایش پیدا كرد. البته این افزایش دو برابری حجم معاملات در ابتدا زمینه ساز صعود قابل ملاحظه ای در قیمت اوراق نشد و فقط بهای هر ورقه را حداكثر به حول و حوش ۴۴ هزار تومان افزایش داد.
بشیری خاطرنشان كرد: اما در طول سه ماهه زمستان سالی كه گذشت، به تدریج با استمرار افزایش تقاضای اوراق، قیمت این اوراق هم به سطوح قبل از ركود مسكن نزدیك تر شد، بدین سان كه در زمستان این قیمت در بعضی روزها به ۶۰ هزار تومان هم رسید.
وی تصریح كرد: تصمیم بانك مسكن برای افزایش سقف تسهیلات اوراق و موافقت و همراهی بانك مركزی و شورای پول و اعتبار سبب شد بازار این اوراق هم از آغاز زمستان از كما بیرون برود و قیمت ها با افزایش تدریجی به سطوح پیشین نزدیك شود. آنچه زمینه ساز این رشد قیمت شد، افزایش تقاضای خرید اوراق و خیز معاملاتی در این بازار بود. تازه ترین گزارش از معاملات تسه در فرابورس حكایت از آن دارد كه میانگین قیمت اوراق تسهیلات بانك مسكن در اغلب نمادها حول و حوش ۵۳ تا ۵۷ هزار تومان رسید.
مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس خاطرنشان كرد: بعضی از كسانی كه در طول دو ماه كاری گذشته مبادرت به خرید اوراق كرده و رشد معاملات و در نتیجه رشد قیمت به دنبال افزایش تقاضای اوراق را رقم زده اند، همان كسانی هستند كه نسبت به خرید خانه اقدام نموده اند. در واقع این حضور تقاضای مصرفی در معاملات دی و بهمن بوده كه زمینه ساز تغییر و تحولات در بازار اوراق مسكن هم شده است.
وی در مورد آینده اوراق تسهیلات مسكن با عنایت به احتمال قوی استمرار ركود معاملات مسكن در سال ۹۹، پیشبینی كرد: ركود مسكن اساسا ادامه خواهد داشت البته امكان دارد با عمقی كه در اغلب ماه های سال ۹۸ تجربه كردیم، رخ ندهد. از طرفی با عنایت به این كه سقف های افزایش یافته تسهیلات اوراق مسكن در سایر شهرها به جز پایتخت كارآمدتر بوده و سهم بالایی از قیمت تمام شده ملك را پوشش می دهد، احتمالاً به تدریج تقاضای خرید مسكن با تسهیلات در سایر استان ها قدری افزایش خواهد یافت و این تسهیلات جدید جای خویش را بیشتر از پیش در معاملات مسكن باز می كند. ازاین رو نوسان افزایشی قیمت اوراق متناسب با میزان رشد تقاضا محتمل است؛ هر چند این افزایش با عنایت به استمرار شرایط ركودی بازار مسكن، احتمالاً محدود خواهد بود.
گفتنی است از آغاز زمستان ۱۳۹۸، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن از محل اوراق تقدم تسهیلات كه بدون نوبت و با نرخ سود ۱۷.۵ درصد به متقاضیان عرضه می شود، موافقت نمود.
افزون بر این سقف پرداخت تسهیلات جعاله هم كه با نرخ ۱۸ درصد به متقاضیان تعمیرات یا خرید مسكن و در ازای وثیقه ملكی پرداخت می شود، دو برابر شد و از ۲۰ به ۴۰ میلیون تومان رسید.
به این ترتیب سقف تسهیلات زوجین به انضمام جعاله در تهران از ۱۲۰ میلیون تومان در گذشته به ۲۴۰ میلیون تومان افزایش یافت و این افزایش به همین نسبت در شهرهای بزرگ و سایر مناطق شهری هم اعمال شد.

1399/01/18
21:08:14
5.0 / 5
3552
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک