معاون سازمان راهداری ؛

هیچ ترمینالی بسته نمی گردد

هیچ ترمینالی بسته نمی گردد به گزارش مسكن گزین معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: قرار نیست هیچ یك از پایانه های مسافری تعطیل شود بلكه صرفا سفرها محدود می شود.مهران قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش كه پایانه های مرزی تا چه زمانی مسدود هستند و آیا با كشورهای همسایه برای بازگشایی مرزها رایزنی شده؟، تصریح كرد: هیچیك از پایانه های مرزی از جانب كشورمان مسدود نشده؛ بلكه برخی به صورت یك طرفه از جانب كشورهای مقابل مسدود شده است البته این مورد بین سایر كشورهای دیگر جهان هم در این ایام و شرایط خاص هم اتفاق افتاده است.
به گفته قربانی، مرزهای مسدود با كشورهای همسایه عبارتند از:
مرزهای چزابه، شلمچه، مهران و خسروی با عراق تا ۲۷ فروردین
پایانه های مرزی رازی، سرو و تاجر با تركیه
پایانه های مرزی سرخس، اینچه برون، لطف آباد و باجگیران با تركمنستان تا ۱۱ اردیبهشت
مرز میرجاوه با پاكستان به مدت ۲ هفته از ۲۵ اسفند كه البته فعلاً بازگشایی نشده
وی افزود: سایر مرزها با ظرفیت كامل به فعالیت ادامه می دهند؛ ضمن اینكه ارتباط ریلی با كشورهای تركمنستان و تركیه برقرار است. رایزنی ها با وزارت بهداشت كشورمان و كشورهای همسایه به منظور تهیه پروتكل بهداشتی مشترك در حال انجام می باشد تا نگرانی در حوزه حمل و نقل بین الملل و ترانزیت جاده ای كالا برای همه كشورها مرتفع شود.
كاهش ۷۶ درصدی تعداد مسافران نوروزی در بخش حمل و نقل عمومی جاده ای
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در مورد تغییراتی كه در سفرهای نوروزی سال جاری با وسایل حمل و نقل عمومی نسبت به نوروز سال های گذشته داشته ایم، اظهار داشت: در مورد كاهش سفرهای حمل و نقل عمومی بر مبنای آخرین آمار تا ۱۱ فروردین تعداد سفرهای ناوگان عمومی مسافری ۷۰ درصد كاهش و جابجایی تعداد مسافران ۷۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش داشته است.
هیچ ترمینال اتوبوسرانی تعطیل نمی شود
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی در رد كردن این مورد كه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برنامه ای برای تعطیلی پایانه های مسافربری اتوبوسرانی دارد، خاطرنشان كرد: با عنایت به ساز و كارهای اتخاذ شده و تعطیلی كلیه اماكن اقامتی و تفریحی و سیاحتی، عملاً استفاده از حمل و نقل عمومی با قصد سفرهای ضروری و غیر قابل اجتناب در حال انجام می باشد كه گریز ناپذیر است. تعطیلی در شرایط فعلی مطرح نیست.
وی اضافه كرد: رویكرد صحیح در حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری، ارجحیت انجام سفرهای ضروری و اجتناب ناپذیر مردم با ناوگان حمل و نقل عمومی مسافر است چونكه قابل بررسی و مدیریت است و بنابراین سیاست صحیح فعلی، ایجاد محدودیت ها به صورت مدیریت شده و انجام سفرها به صورت كنترل شده است نه ممنوعیت سفرها؛ بنابراین ممنوعیتی وجود ندارد بلكه محدویت هایی اعمال شده كه با عنایت به كاهش شدید مسافران، موضوعی طبیعی است. البته در موارد جزئی، در چند شهر تصمیمات ناهماهنگ با این سیاست اتخاذ شده بود كه متعاقباً منطبق با واقعیات موجود خودشان اصلاح كردند.
پروتكل های بهداشتی در ترمینال های مسافری
قربانی درباره نحوه كنترل سفرهای غیر ضروری مردم از راه سیستم حمل و نقل عمومی خاطرنشان كرد: تدابیر لازم برای تأمین سلامت و بهداشت سفرهای ناوگان عمومی در مراحل تهیه بلیت و حین سفرها اتخاذ و ابلاغیه های مربوطه صادر گردیده است كه با اجرای آنها از جانب شركت های حمل و نقل مسافری، رانندگان و رعایت خود مسافران شرایط مطلوب برای انجام سفرهای ضروری تأمین می شود.
وی همینطور به استقرار تیم های بهداشتی ذی ربط همچون هلال احمر و اورژانس در هر یك از استان ها برای كنترل وضعیت سلامت راننده و مسافران در محل پایانه های مسافری جاده ای در مبدا و مقصد سفرها، متعاقب صدور صورت وضعیت برای ناوگان اعزامی را خاطرنشان كرد و تصریح كرد: این اقدامات، بهترین روشی بوده كه در همه پایانه های مسافربری پیاده سازی شده است؛ چنانچه این اقدامات با قوت و مستمر و با اهتمام استانداران و مدیران و عوامل استانی پیگیری شده و تداوم یابد، اساسا ضریب اطمینان بالاتری در مورد سلامت و بهداشت مسافران تأمین خواهد شد.
معاون سازمان راهداری اضافه كرد: اینكه علاوه بر كنترل های ارشادی و عملیاتی مذكور، مسئولیت كنترل مبادی ورودی و خروجی شهرها به عهده نیروهای انتظامی است كه شواهد و قرائن حكایت از كنترل جدی در این حوزه می باشد.
اعطای وام كم بهره خرید مایحتاج عمومی به رانندگان اتوبوس و سواری كرایه
قربانی درباره سازوكار و نحوه پشتیبانی از رانندگان اتوبوس و سواری های كرایه كه به خاطر كرونا متضرر شده اند، بیان داشت: بسته های حمایتی در دو گروه حمایت های عمومی شامل كمك های یارانه ای دولت و وام خرید كم بهره برای كلیه آحاد صدمه پذیر خانواده حمل و نقل كه بیشترین ضررها را متحمل شده اند در دست پیگیری و كارسازی است.
وی اضافه كرد: همینطور مقرر است حمایتهای تخصصی از بخش حمل و نقل عمومی همچون تخصیص سوخت یارانه ای، حذف هزینه های جاری در فرایند فعالیت ها مثل تمدید غیرحضوری كارت هوشمند، پیگیری تعویق در پرداخت حق بیمه و موارد مشابه مد نظر صورت گیرد كه به محض نهایی شدن و قطعیت آنها موارد جدید اطلاع رسانی خواهند شد.

1399/01/15
13:06:53
5.0 / 5
3383
تگهای خبر: آمار , بیمه , تخصص , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک