معاون عمرانی وزیر كشور تشریح كرد:

اقدامات عمده شهرداریها و دهیاریها برای پیشگیری از انتشار كرونا

اقدامات عمده شهرداریها و دهیاریها برای پیشگیری از انتشار كرونا به گزارش مسكن گزین معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای كشور اعلام نمود: همگام با تمامی دستگاههای اجرایی؛ بسیج منابع، امكانات و تجهیزات شهرداریها و دهیاریها برای مقابله با انتشار ویروس كرونا در اولویت مدیریت شهری و روستایی است و شهرداری ها و دهیاریهای كشور هم با حمایت شوراهای اسلامی شهر و روستا تمامی مساعی و برنامه ریزی های لازم را در پشتیبانی از شهروندان برای مقابله با این ویروس در شهرها و روستاهای كشور به كار بسته اند.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد كه20 اسفند در نشست ویدیوكنفرانس با شهرداران كلانشهرها اظهار داشت: با بیان رسمی ابتلاء تنی چند از هم وطنان به ویروس كرونا در كشور، كارگروه ویژه برای رسیدگی به این مورد در حوزه معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور تشكیل شد كه با عنایت به گزارش های ارسالی از استانها طی همكاری با دستگاه های ذیربط، دستورالعمل ها، شیوه نامه ها و آئین نامه ها و بخشنامه های آموزشی، اجرائی و عملیاتی موردنیاز شهرداری ها و دهیاری ها تدوین و ابلاغ گردیده است.

او همینطور از ابلاغ بخشنامه ای به معاونین هماهنگی امور عمرانی استانداری ها، شهرداری ها و دهیاری ها و سازمانهای وابسته به شهرداریها بخصوص در حوزه حمل و نقل شهری و خدمات شهری جهت اتخاذ تمهیدات ویژه در زمینه های همكاری، حمایت و پشتیبانی از دانشگاههای علوم پزشكی توسط شهرداری ها جهت تأمین امكانات و تجهیزات مورد نیاز، تعیین اولویت های ماموریتی و وظیفه ای شهرداری ها و سازمان های وابسته بخصوص در حوزه خدمات شهری و بهره گیری از كلیه ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی در شهرها برای عرضه آموزش و مهارت های شهروندی در مقابله و جلوگیری از ویروس كرونا اطلاع داد.

جمالی نژاد همینطور به ابلاغ دستورالعمل ها و بخشنامه های اجرایی درزمینه كاربست و اجرای اصول بهداشتی و پیشگیرانه در فضاهای عمومی شهرها و وسایط حمل و نقل شهری اعم ازتاكسیرانی، مترو، اتوبوسرانی و پارك سوارها و سایر فضاهای در اختیار شهرداری ها بخصوص ساختمان شهرداری و دهیاری و توجه ویژه به رعایت اصول بهداشتی و پیشگیرانه در مترو در 8 كلانشهر و واحدهای اتوبوسرانی شهری اشاره نمود.

ایشان در ادامه از ابلاغ راهنمای عملی برای شهرداری ها در جهت پیشگیری از انتشار ویروس در محورهای مختلف با هماهنگی قرارگاه ویژه پیشگیری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در زمینه راهنمای اماكن عمومی و فضاهای شهری همچون پارك ها و ساختمان های شهرداری ها، راهنمای اصول بهداشتی و پیشگیرانه در پارك سوارها، راهنمای ضد عفونی محیط و فضاهای عمومی، اقدامات پیشگیرانه در حوزه مدیریت پسماندهای عادی و راهنمای بهداشت محیط پایانه های حمل و نقل عمومی اطلاع داد.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور همینطور به تهیه چك فهرست های كنترلی و نظارتی با هماهنگی وزارت بهداشت و ابلاغ به شهرداری ها و دهیاری های كشور در حوزه های مختلف مأموریت شهردای ها و دهیاری ها، تاكید جدی به شهرداران و دهیاران برای رعایت اصول بهداشتی در فضای كار و شرایط ایمنی برای مراجعین و ارباب رجوع به شهرداریها و تاكید بر عرضه خدمات الكترونیك و غیر حضوری توسط شهرداری ها به شهروندان و تمدید بعضی از خدمات قابل عرضه به شهروندان تا سال آتی در جهت عدم حضور شهروندان در شهرداری اشاره نمود.

اهتمام در حفظ سلامت و انجام اقدامات پیشگیرانه و اتخاذ تمهیدات بهداشتی برای صیانت از پرسنل شهرداریها و دهیاریها بخصوص عوامل آتش نشانی و مدیریت پسماند بعنوان عوامل صف مقدم بهداشت محیط شهری و روستایی در قالب محورهای اتخاذ تدابیر در جهت استمرار خدمات و پیشگیری از ایجاد وقفه در خدمات رسانی و تهیه برشورهای، فایل های آموزشی از راه پرتال ها و شبكه های مجازی بمنظور آموزش پرسنل شهرداری ها و دهیاری ها، دیگر مواردی بود كه جمالی نژاد به آنها اشاره نمود.

معاون عمرانی وزیر كشور همینطور اطلاع رسانی و آموزش همگانی با استفاده از ظرفیت سازمان های فرهنگی و اجتماعی شهرداریها و امكانات و تجهیزات شهری بخصوص بیلبوردها و تابلوها و تلویزیونهای شهری به صورت فراگیر را دیگر اقدام مدیریت شهری در زمینه مقابله با انتشار ویرس كرونا ذكر نمود.

جمالی نژاد افزود: اقدامات فراگیری هم در حوزه خدمات شهری شهرداریها و دهیاری ها درزمینه شست و شو و ضدعفونی و گندزدائی كلیه سطوح شهری و مراكز عمومی و دیگر مراكزی كه به نحوی در كنترل این بیماری اثرگذار می باشد و همینطور جمع آوری و حمل و دفن بهداشتی پسماند ها به صورت مستمر صورت گرفته و در حال انجام می باشد.

او همینطور به شست وشو و گندزدایی كشتارگاهها، میادین میوه و تره بار و بازارچه های شهرداری ها و تاكید در تأمین نیازهای شهروندان در این بازارچه ها و رعایت تمامی موازین بهداشتی و نصب تابلوها و علایم اخطار دهنده در این بازارها و بازارچه ها اشاره نمود و اظهار داشت: تمامی امكانات آتش نشانی ها شامل خودورها، تجهیزات و نیروی انسانی در جهت حضور شبانه روزی و همكاری در جهت مدیریت این بیماری شامل خودورها و تانكرهای شستشو و آبپاش، تجهیزات انفرادی و گندزدایی و... برای مقابله با انتشار ویروس كرونا بسیج شده است.

طبق گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای كشور، جمالی نژاد تصریح كرد: به منظور كمك و مساعدت به تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی با شهرداری ها و دهیاری ها ی دارای قرارداد اجاره ای و... می باشند نظیر شهربازی ها، رستوران ها، مراكز تجاری و خرید، فست فودها، غرفه های واقع در بوستان و پارك و ایستگاه های مترو و اتوبوس و... كه انتشار ویرس كرونا یماری منجر به تعطیلی و كاهش درآمد آنها شده است، بخشنامه ای در حال تهیه است تا در این رابطه و بر مبنای اصول حاكم بر قراردادها (فورس ماژور) و شرایط پیشبینی شده توجه جدی به مردم شود.1398/12/20
18:15:04
5.0 / 5
3821
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک