تایید نامه محرمانه شورای شهر به شورای نگهبان درباب تخلفات شهرداری تهران

تایید نامه محرمانه شورای شهر به شورای نگهبان درباب تخلفات شهرداری تهران به گزارش مسكن گزین سخنگوی شورای شهر تهران از ارائه طرحی به شورای شهر پیرامون حفاظت از ساختمان های دارای معماری معاصر باارزش آگاهی داد و در پاسخ به این پرسش كه اعضای شورای فعلی تهران، به شورای نگهبان، درباب بعضی از تخلفات نامه نوشته اند، اظهار داشت: اصل این مساله را تایید می كنم اما از بیان جزئیات آن باتوجه به این كه این نامه محرمانه است خودداری می كنم.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، علی اعطا عصر امروز در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به اینكه در جلسه امروز شورای شهر تهران جلسه فوق العاده ای پیرامون بررسی پرونده تشخیص باغات انجام شد و كل زمان جلسه امروز به موضوع تشخیص باغات اختصاص داده شد، اظهار داشت: بر طبق قانون تشخیص باغ بودن یا نبودن یك ملك بر عهده شورای شهر است و پرونده هایی كه به صورت تخصصی در كمیسیون های ماده ۷ بررسی می شوند، برای دریافت رأی نهایی به صحن شورای شهر می آیند اما همیشه جای سوال است كه سرنوشت این قطعاتی كه باغ تشخیص داده می شوند چه خواهد شد.
سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه قطعاتی كه رأی باغ بودن از شورای شهر می گیرند در سال های گذشته بر طبق مصوبه برج - باغ تبدیل به برج می شدند، اظهار داشت: اما پس از لغو مصوبه برج باغ و تصویب مصوبه «خانه باغ» اتفاق دیگری برای باغات افتاد به شكلی كه املاكی كه رأی باغ می گیرند می توانند به استناد مصوبه خانه باغ با تراكم و سطح اشغال محدود و تعداد طبقات خیلی كم از باغات خود بهره مند شوند و با این رأی، باغ بودن و به استناد مصوبه خانه باغ می توانند امتیازات اقتصادی داشته باشند.
وی با اشاره به اینكه اگر یك ملكی رأی باغ بودن از شورا بگیرد می تواند در همان كاربری مسكونی كارهای بسیار متنوع اقتصادی داشته باشد، اشاره كرد: بعنوان مثال می تواند كارهای گردشگری، تفریحی، آموزشی و... در ملك خود ایجاد كند. به عبارتی دیگر اقتصاد جاری در باغات مبتنی بر ساخت و ساز نخواهد بود بلكه از این پس مبتنی بر كارهای اقتصادیست.
اعطا اضافه كرد: به زودی نشستی تحت عنوان فرصت های سرمایه گذاری در باغات برگزار می شود تا افراد با ابعاد مختلف سرمایه گذاری در باغات آشنا گردند.
سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به انتشار اخباری در خصوص تخریب برخی ساختمان های با ارزش معاصر همچون ملك خیابان فلسطین اظهار داشت: بتازگی حساسیت های زیادی نسبت به تخریب برخی بناهای معاصر باارزش در رسانه ها انتشار یافته است كه این بناها مربوط به دوره خاصی از معماری شهری هستند.
وی با اشاره به اینكه به سبب سود سرشار ساخت و ساز، معمولا مالكان راغب هستند كه نسبت به تخریب این گونه خانه ها اقدام نمایند و این امر سبب شده كه بناها به سرعت تخریب شوند، اظهار داشت: این در حالیست كه معماری در دوره معاصر تأثیرات زیادی بر شهر گذاشته است اما شهرداری از لحاظ قانونی نمی تواند جلوی تخریب این خانه ها را به سبب آنچه مغایر با حقوق مالكانه است، بگیرد. در این راستا شورای شهر در نظر دارد در امتداد حفظ این خانه ها سیاست راهبردی برد-برد را تعریف كند و بنظر می رسد یكشنبه طرحی را در صحن شورا مطرح خواهیم كرد كه بحث حفاظت از معماری معاصر، بوسیله سیاست های تشویقی، گردنگیر آور و حتی محدودكننده طراحی شود و حتی الگوهای اقتصادی پیشنهاد داده می شود كه مالكان راغب به حفظ این گونه خانه ها شوند.
اعطا در بخش دیگری از نشست خبری خود با اشاره به لایحه بودجه ۹۹ اظهار داشت: پیش بینی می شود باتوجه به درآمدهای محقق شده شهرداری در ۱۰ ماهه سال ۹۸، تحقق بودجه ۹۹ نیز امكان پذیر باشد.
سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه اعضای شورای شهر تهران برنامه های اولویت دار شهر را احصا كرده كه شامل ۱۰۹ پروژه در لایحه بودجه ۹۹ مورد توجه قرار گرفته است و ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز برای تحقق آنها بودجه در نظر گرفته شده، اظهار داشت: شركت ها و سازمان های شهرداری تهران بر طبق قانون تجارت اداره می گردند و همیشه انتظار بود كه وابستگی این شركت ها به شهرداری كم شود و در بودجه ۹۹ می بینیم كه باوجود تورم بالای ۳۵ درصد كه در سال آینده پیش بینی می شود صرفا ۱۰ درصد كمك هزینه زیان برای این شركت ها در نظر گرفته شده و این نشان میدهد جهت گیری به سمت كاهش وابستگی سازمان ها و شركت های شهرداری به بودجه است.
وی با اشاره به زمان بندی بررسی بودجه شهرداری تهران در شورای شهر اظهار داشت: اعضای شورای شهر تهران یك هفته فرصت دارند كه پیشنهادات خودرا به كمیته ها عرضه كنند و پس از آن به مدت سه روز تبصره ها در كمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق مطرح می شود و پس از آن چهار روز منابع درآمدی بررسی شده و به مدت چهار روز نیز مصارف بودجه بررسی خواهد شد و به مدت چهار روز دیگر نیز بودجه سازمان ها و شركت ها بررسی می شود و بنظر می رسد با این برنامه ریزی بتوانیم بودجه را تا موعد مقرر بررسی نماییم.
اعطا در ادامه با اشاره به طرح فوریت داری كه روز یكشنبه تقدیم هیأت رئیسه می شود تا بر آن اساس از ساختمان های باارزش معاصر محافظت گردد، اظهار داشت: این سیاست ها شش محور اصلی دارد كه حفظ و تثبیت و احیای میراث معماری معاصر، سیاست های تشویقی در امتداد تبدیل ابنیه های باارزش شهر به اماكن عمومی، بازبینی در پروسه صدور پروانه این ساختمان ها، طراحی الگوهای اقتصادی، تدوین بانك اطلاعاتی میراث معماری معاصر شهر و پیگیری ثبت میراث معماری معاصر در لیست های ذیربط میراث فرهنگی می بایست مورد توجه قرار گیرد.
تایید نامه محرمانه شورای شهر به شورای نگهبان درباب تخلفات شهرداری تهران
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، علی اعطا در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در مورد آخرین وضعیت توافق شهردار تهران، وزیر راه و رئیس بنیاد مستضعفان درباب پاركینگ مجموعه در حال ساخت پلاسكو اظهار داشت: یك ابهام قانونی وجود دارد كه برمبنای آن مطابق یكی از بندهای طرح تفصیلی ساختمانهایی كه حقوق مكتسبه دارند می توانند طبق الگوی گذشته شان باردیگر ساخت و ساز انجام دهند؛ اما از طرفی ساختمانی به مانند پلاسكو باتوجه به شرایط و بافت محور پیرامونی اساسا اگر تامین پاركینگ نكند مشكلاتی ایجاد می شود و بنا بر این نمی توان به موضوع پاركینگ بی توجهی كرد.
وی با اشاره به اینكه پیشنهاد دیگری مطرح شده در خصوص این كه بنیاد مستضعفان به ازای پاركینگی كه از پلاسكو كسر دارد ما به ازای ریالی آنرا به حمل و نقل عمومی در همان محور جمهوری كمك نماید، در مورد عوارض نیز اظهار داشت: مقرر است عواض پلاسكو بوسیله حساب های فی درخلال صورت گیرد.
سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی در خصوص این كه شنیده ها حاكی از آنست اعضای شورای فعلی تهران، به شورای نگهبان، درباب بعضی از تخلفات نامه نوشته اند اظهار داشت: اصل این مساله را تایید می كنم اما از بیان جزئیات آن باتوجه به این كه این نامه محرمانه است خودداری می كنم.
وی با بیان این كه در این نامه به گزارشاتی اشاره شده است در پاسخ به این پرسش كه این نامه برمبنای تخلفات كدام دوره ی مدیریت شهری نوشته شده اشاره كرد: سوالاتی می پرسید كه جواب آن مشخص است.
اعطا در پاسخ به سوالی در خصوص این كه آیا شهرداری تهران از شخص قالیباف به سبب تخلفاتی كه در دوره مدیریت وی انجام شده شكایت كرده یا نه؟ اظهار داشت: اداره كل حقوقی شهرداری تهران پرونده های مختلفی را از لحاظ حقوقی پیگیری می كند. اما باید این سوال را از اداره كل حقوقی شهرداری بپرسید اما از خود شخص ایشان شكایتی نشده است.
او همینطور در پاسخ به سوالی در خصوص ابهاماتی كه در جلسات تشخیص باغات شورای شهر به وجود آمده اظهار داشت: حدودا شورا به این ارزیابی رسیده است كه چارچوب تشخیص باغات نیاز به بازبینی دارد.
منبع:

1398/11/15
22:42:30
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: املاك , بانك , تخریب , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک