مهر خبر می دهد؛

وام مسكن ۲۴۰ میلیونی، اوراق تسهیلات را به ۴۵ هزار تومان رساند

وام مسكن ۲۴۰ میلیونی، اوراق تسهیلات را به ۴۵ هزار تومان رساند مسكن گزین: تصویب افزایش سقف وام مسكن به 240 میلیون تومان در هفته گذشته، سبب شد تا قیمت اوراق تسهیلات نیز در اولین روز معاملات هفته جاری، به 45 هزار تومان برسد.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، در صورتیكه سه شنبه شب هفته گذشته، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسكن در تهران برای متقاضیان فردی تا ۱۰۰ و زوجین تا ۲۰۰ میلیون تومان و همین طور وام جعاله تعمیرات مسكن نیز تا ۴۰ میلیون تومان موافقت كرده، در اولین روز هفته جاری، معاملات اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن با نماد «تسه» با افزایش چشم گیر قیمت ها روبه رو شده و در چند نماد معاملاتی، رشد تا ۵ درصد را تجربه كرده؛ این در حالیست كه نوسانات قیمتی اوراق تسهیلات مسكن در هفته های اخیر، همواره كمتر از یك درصد بوده است.
در عین حال، محدودیت خرید اوراق تسهیلات مسكن همچنان تا سقف تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی بوده و هنوز محدودیت های جدید برای خرید اوراق تسهیلات مسكن از طرف نهاد ناظر بر بازار سرمایه (سازمان بورس و اوراق بهادار) اعلام نشده است تا متقاضیان بتوانند برای دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی مبادرت به خرید اوراق مربوطه كنند.
گران ترین برگه در معاملات امروز (شنبه ۷ دی ۹۸) اوراق تسهیلات مسكن كه بطور كامل سبزپوش شده بود، مربوط به اوراق تسهیلات مسكن صادره در فروردین ۹ بود كه به قیمت ۴۴ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید؛ این نماد معاملاتی (تسه ۹۷۰۱) با رشد ۵ درصدی قیمت نسبت به معاملات آخرین روز كاری هفته گذشته كه با قیمت ۴۱ هزار تومان تثبیت شده بود، توانست ركورد افزایش قیمت را به خود اختصاص دهد.
ارزان ترین برگه ها نیز مربوط به نماد معاملاتی تسه ۹۶۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در دی ماه ۹۶) با قیمت ۳۹ هزار و ۷۰۰ تومان بود كه این نماد نیز با افزایش ۳.۷۵ درصدی نسبت به معاملات هفته گذشته، روبه رو شده است. به خصوص اینكه این نماد معاملاتی در آخرین روزهای اعتبار خود قرار دارد و معمولاً نمادهایی كه تاریخ انقضای آنها نزدیك تر است، به سبب استقبال كمتر، از قیمت پایین تری برخوردار می باشند.
سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن نیز در معاملات امروز فرابورس، در دامنه قیمتی ۴۱ تا ۴۴ هزار تومان در حال خرید و فروش هستند و با عنایت به اینكه بانك مسكن اعلام نموده بزودی بخشنامه وام جدید مسكن به شعب این بانك در سراسر كشور ابلاغ خواهد گردید، احتمال افزایش قیمت این اوراق در ایام جدید نیز وجود دارد كه بنظر می رسد نهاد ناظر بازار سرمایه نیز باید محدودیت های جدید خرید و فروش این ابزار نوین را اعلام نماید.
بیشترین میزان خرید و فروش برگه های حق تقدم تسهیلات مسكن، مربوط به نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۳ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در خرداد سال گذشته) با ۲۱ هزار برگه و بعد از آن به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور امسال) با حدود ۲۰ هزار برگه بوده است؛ ضمن اینكه رتبه سوم نیز به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر امسال) با حدود ۱۹ هزار برگه اختصاص یافت.
همچنین در چند نماد دیگر نیز حجم خرید و فروش برگه های تسهیلات مسكن بین ۳ تا ۹ هزار ورقه در جریان بوده است.
۲۰.۶ میلیون تومان هزینه خرید اوراق تسهیلات برای دریافت وام جدید مسكن
با در نظر گرفتن میانگین قیمتی ۴۳ هزار تومان برای هر برگه، متقاضی دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسكن (وام مسكن تركیبی (جعاله + خرید) زوجین در تهران) باید ۴۸۰ برگه از بازار سرمایه خریداری نموده و بطور متوسط مجموعاً ۲۰ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق تسهیلات هزینه كند.
از سوی دیگر با عنایت به اینكه برمبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران، ۱۳ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان است، با وام جدید مسكن، زوجین می توانند تنها حدود ۱۸ متر مربع از یك واحد مسكونی ۵۰ متری معادل ۳۵.۶ درصد از آنرا خریداری كنند.


منبع:

1398/10/08
21:05:56
5.0 / 5
4845
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک