وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد

تجارت ۴۴ میلیون دلاری ایران و قرقیزستان

تجارت ۴۴ میلیون دلاری ایران و قرقیزستان مسكن گزین: وزیر راه و شهرسازی از امضای تفاهمنامه همكاری ایران و قرقیزستان برای تعیین ترانزیت ریلی كالا و تعرفه تجارت ترجیحی دو كشور آگاهی داد.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، محمد اسلامی امروز در «پانزدهمین كمیسیون همكاریهای اقتصادی ایران و قرقیزستان»، با اشاره به اینكه برگزاری این كمیسیون ها برای بسط روابط اقتصادی دو كشور است، اظهار داشت: هیچ محدودیتی برای توسعه روابط دوجانبه نداریم و هم اكنون ارتباطات سیاسی دو كشور، دوستانه بوده و در بالاترین سطح قرار دارد كه زمینه را برای توسعه روابط اقتصادی هموار می كند.
وی با بیان این جلسه، پانزدهمین كمیسیون مشترك ایران و قرقیزستان شمرده می شود، اضافه كرد: مبنای حقوقی همكاریهای این دو كشور، سند همكاری ۱۰ ساله ای است كه سال ۲۰۱۶ میان رؤسای جمهور ایران و قرقیزستان به امضاء رسید.
وزیر راه و شهرسازی افزود: امضای موافقتنامه تعرفه تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه اوراسیا كه قرقیزستان یكی از اعضای این اتحادیه است، روابط دو كشور را وارد فاز جدیدی می كند.
به گفته اسلامی، این تعرفه تجارت ترجیحی می تواند تسهیل كننده ارتقای سطح روابط دو كشور باشد.
در ادامه این جلسه، «جانات بیشن اوف» وزیر حمل و نقل و راه قرقیزستان با اشاره به اینكه امروز پانزدهمین جلسه كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی ایران و قرقیزستان را برگزار كردیم، گفت: در این نشست درباره مسائلی كه در نشست چهاردهم درباب آنها به تفاهم رسیدیم، مذاكره شد.
وی افزود: مسائل حل نشده ای میان دو كشور وجود دارد كه باید برطرف شود تا روابط خودرا با ایران گسترش دهیم.
وزیر حمل و نقل و راه قرقیزستان تصریح كرد: در جلسه امروز مسائل فی درخلال دو كشور را نیز مطرح كردیم كه اساس خوبی برای برقراری روابط تنگاتنگ میان فعالان كسب و كار دو كشور پایه گذاری خواهد بود.
به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، محمد اسلامی در حاشیه این اجلاس در جمع خبرنگاران با تاكید بر اینكه اراده رهبران دو كشور بر توسعه همكاری ها است، اظهار داشت: مذاكرات ما مبنای شتاب دهنده دارد تا درانتها اجلاس، تفاهمنامه های مشخصی را امضاء نماییم.
وی با اشاره به وجود سند تفاهمنامه همكاری ۱۰ ساله دو كشور با عنوان «مبنای حقوقی تفاهمنامه ها» اضافه كرد: قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا است كه می توانیم تعرفه ترجیحی گمركی با آنها امضاء نماییم.
اسلامی اشاره كرد: هم اكنون ۴۴ میلیون دلار حجم مبادلات دو كشور است ضمن اینكه قرقیزستان فرصت مناسبی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی بویژه در حوزه راهسازی است.
وزیر راه و شهرسازی اشاره كرد: قرقیزستان كشور محصور در خشكی است كه می تواند از بنادر ما استفاده نماید. بنا داریم تا در این اجلاس و كمیسیون مشترك با حضور كارشناسان و مقامات ارشد دو كشور، تعرفه ای برای ترانزیت كالا میان دو كشور امضاء نماییم كه اسناد این تفاهمنامه نهایی شده و فردا به امضاء می رسد.


منبع:

1398/09/13
23:49:19
5.0 / 5
4701
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک