تسهیلات شهرداری جهت استفاده معلولان از وسایل حمل و نقل عمومی

تسهیلات شهرداری جهت استفاده معلولان از وسایل حمل و نقل عمومی به گزارش مسكن گزین معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران هم زمان با روز جهانی معلولان، اهم اقدامات صورت گرفته برای مناسب سازی معابر و ناوگان عمومی پایتخت را برای معلولان شرح داد.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، محسن پورسیدآقایی با اشاره به اهمیت نیازهای افراد دارای معلولیت و نام گذاری سوم دسامبر (۱۲ آذرماه) بعنوان روز جهانی افراد دارای معلولیت، اظهار داشت: با عنایت به سیاست های اداره كل سلامت شهرداری تهران و با هدف تحقق شعار «تهران، شهری برای همه» و به منظور تلاش در زمینه مناسب سازی معابر برای افراد دارای معلولیت اقداماتی صورت گرفته است.

اختصاص فضای پارك ویژه، تخفیف ۹۰ درصدی طرح ترافیك برای معلولان

معاون شهردار تهران با اشاره به اینكه در جهت ایمنی و هدایت مناسب نابینایان و معلولین به ایستگاه های اتوبوس؛ مناسب سازی و تسهیل تردد در ساخت پایانه ها (پایانه جوانمرد قصاب) صورت گرفته است، اظهار داشت: ایجاد تسهیلات لازم در مدیریت هوشمند پارك حاشیه ای، ایجاد تسهیلات عبور و مرور در محدوده های ترافیكی و تسهیلات دوچرخه اشتراكی ازجمله اقداماتی است كه از جانب سازمان حمل و نقل و ترافیك صورت گرفته، به صورتی كه حالا به ازای هر ۷۰ فضای پارك، یك فضای پارك ویژه با تابلو و خط كشی اختصاصی و به صورت مجانی پیشبینی و قابل استفاده می باشد. همینطور عرضه تخفیف ۹۰ درصدی در عوارض تردد وسایل نقلیه دارای پلاك معلولیت در محدوده های خاص ترافیكی و تخصیص یك خانه دوچرخه در بوستان پلیس جهت آموزش و استفاده افراد دارای معلولیت و همینطور تخصیص سه چرخه مناسب جهت ترویج استفاده از سیستم حمل و نقل پاك از اهم این اقدامات است.


مناسب سازی ایستگاه های مترو برای دسترسی معلولان

وی با تاكید بر اینكه دسترسی ساده شهروندان به كلیه اماكن و معابر عمومی، حقی است كه همواره بر آن تاكید گردیده است اظهار داشت: مناسب سازی رمپ های خطوط مترو، ورودی ایستگاه های صیاد شیرازی، سهروردی، جوادیه، زمزم، شهرك شریعتی، نعمت آباد، آزادگان، فرودگاه (پایانه های ۱، ۲، ۴ و ۶)، میدان آزادی، شادمان و میدان انقلاب، مناسب سازی ایستگاه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب و ایستگاه فرودگاه بین المللی حضرت امام خمینی(ره) هم در بخش مترو صورت گرفته است. هم چنین با عنایت به اینكه خطوط ۶ و ۷ در حال ساخت هستند كلیه ضوابط مناسب سازی ویژه تردد معلولین طراحی و در نظر گرفته شده و اعتبار آن هم در چارچوب اعتبار راه اندازی خط پیشبینی شده و به مرور و در حین تكمیل خطوط و ایستگاه ها، تكمیل خواهد شد.

معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران در ادامه با اشاره به اینكه اگر قرار باشد نگاه خویش را به روزهای مناسبتی معطوف و وقت خویش را صرف اقدامات مقطعی و گذرا نماییم هیچ گاه نمی توانیم به باز شدن گره ترافیك معلولان در زندگی شهری كه هر لحظه در حال گسترش است امید ببندیم خاطرنشان كرد: كوشش برای ایجاد بسترهای شهری در جهت خدمت به معلولان همواره مورد تاكید است.

بارگذاری اطلاعات و معرفی امكانات و تسهیلات موجود در ایستگاه های مترو به صورت فایل صوتی برای استفاده بهینه نابینایان، اجرای مسیر ویژه تردد نابینایان در ۳۷ ایستگاه منتخب با اولویت نزدیك بودن به مراكز در رابطه با امور نابینایان، اجرای رمپ در كلیه اختلاف سطح های موجود در داخل ایستگاه ها و دسترسی های ورودی به آسانسورها جهت تسهیل در تردد افراد دارای معلولیت(دارای ویلچر) و درج توضیحات راهنما با خط بریل در كنار دكمه های آسانسور در كلیه آسانسورهای خطوط ۲ و ۵ مترو صورت گرفته و در ایستگاه های دیگر هم محقق خواهد شد.

مناسب سازی پایانه های تاكسی رانی و اتوبوسرانی برای معلولان

پورسیدآقایی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در بخش تاكسیرانی و اتوبوسرانی اشاره نمود و مناسب سازی بعضی از پایانه های تاكسیرانی جهت استفاده افراد دارای معلولیت شامل پایانه های نوبنیاد، سازمان آب، آتش نشان، ارم، سیدخندان، شهید نظری، شمشیری، ونك، صنعت، مخصوص، شهر زیبا و محل استقرار تاكسی های ویژه فرودگاه مهرآباد، فراهم آوردن امكان دسترسی بیشتر از ۵۰۰۰ دانش آموز دارای معلولیت (اوتیسم، نابینا، ناشنوا، جسمی و حركتی) به مدارس و محروم نماندن آنها از تحصیل با عرضه خدمات از درب منزل به مدرسه و بالعكس، به كارگیری ۱۱۰۰ دستگاه خودرو سواری و ون با همكاری ۷ شركت پیمانكار برای عرضه سرویس مجانی به دانش آموزان استثنایی شهر تهران با آمار سرویس دهی مجانی به ۵۰۶۸ دانش آموز در ۵۸ مدرسه استثنائی را از دیگر اقدامات صورت گرفته عنوان نمود.
به نقل از معاون شهردار تهران، برنامه ریزی طرح «طب تاكسی» به منظور عرضه خدمات حمل و نقل ویژه به افراد دارای معلولیت موقت یا دائم حركتی(اعم از بیماران، سالمندان و...) با مشاركت بهزیستی و مراكز درمانی و بخش خصوصی، برنامه ریزی طرح استفاده از تاكسی های اینترنتی برای افراد نابینا با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و عرضه خدمات به افراد دارای معلولیت توسط تاكسی اینترنتی كارپینو هم در دست اقدام است.

پورسیدآقایی افزود: با عنایت به راه اندازی سامانه معلولین و جانبازان در سال ۹۱؛ هم اكنون تعداد ۳۶۹۴ مشترك (ویلچری ۳۰۱۳ نفر، نابینا ۴۲۴ نفر، واكری ۵۸ نفر و عصایی ۱۹۹ نفر) از خدمات این سامانه استفاده می نمایند و سرویس دهی به ۱۶۹ گروه و موسسه فعال در امور معلولین، جانبازان، سالمندان و مدارس استثنایی، سرویس رسانی به مراكز درمانی و آموزشی با ۲۰ خط اتوبوسی مجهز به جك بالابر، سرویس رسانی به مدارس كودكان استثنایی با ۳۲ دستگاه اتوبوس، مهندسی مجدد خطوط اتوبوس، مناسب سازی ایستگاه های سامانه های اتوبوس تندرو و ایجاد مسیر ویژه نابینایان در ۱۲۶ ایستگاه از سامانه های تندرو، نصب ۳۶ عدد تابلوی بریل راهنمای خطوط در ایستگاه های خطوط تندرو، نصب ۱۹۰ راهنمای بریل بر روی دستگاه كارت خوان(خط ۴ و ۷ بی. آر. تی.) مجموعه اقداماتی است كه در بخش اتوبوس رانی شهر تهران صورت گرفته است.

بنا براعلام روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران، به قول وی، اعلام هوشمند نام ایستگاه داخل اتوبوس(با توجه به لزوم اعلام هوشمند نام ایستگاه در داخل اتوبوس، در جهت تسهیل استفاده شهروندان و نابینایان عزیز از خدمات حمل و نقل عمومی) عملیات تجهیز ۱۲۰۰ دستگاه اتوبوس به سیستم سخت افزار و نرم افزارِ اعلام هوشمند نام ایستگاه انجام شده و راه اندازی قابلیت تاك بك (اعلام صوتی) در نرم افزار حمل و نقل عمومی تهران هم در این بخش صورت گرفته است.

معاون شهردار تهران در انتها تصریح كرد به رغم اقدامات صورت گرفته هنوز تا رسیدن به نقطه ی مطلوب در مناسب سازی فاصله داریم اما حتما برای رسیدن به این نقطه برنامه ریزی و تلاشی مستمر خواهیم داشت.1398/09/12
22:06:55
5.0 / 5
4333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک