موافقت مجلس با اولویت طرح سازوكار قانونی دادن به شورایاری ها

موافقت مجلس با اولویت طرح سازوكار قانونی دادن به شورایاری ها مسكن گزین: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اولویت بررسی طرح استفساریه بند 7 ماده 71 قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و شهرداران موافقت كردند كه به دنبال آن با بررسی این طرح شورایاری های كشور سازوكار قانونی خواهند گرفت.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس تقاضای ۷۰ تن از نمایندگان را به منظور اولویت قرار گرفتن طرح استفساریه بند ۷ ماده ۷۱ قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و شهرداران را بررسی نموده و با ۱۰۸ رای موافق، ۶۵ رای مخالف و ۷ رای ممتنع با در اولویت قرار گرفتن این طرح موافقت كردند.
مصطفی كواكبیان بعنوان نماینده متقاضیان بررسی با اولویت این طرح بیان كرد: ۵ دوره است كه در تهران انتخابات شورایاری ها در محلات انجام می شود. اما هر دفعه سازمان بازرسی كل كشور اعلام می كند كه این انتخابات غیر قانونی می باشد. این طرح به ۳۵۴۰ نفر اعضای شورایاری در تهران برمی گردد كه بسیجی وار بدون هیچ حقوقی به مردم در ۳۵۴ محله تهران خدمت می كنند.
ایشان سپس اظهار نمود: در تمام كشورهای پیشرفته دموكراتیك اول شوراهای محلی شكل می گیرد و بعد شورای شهر ایجاد می شود. در قانون تشكیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و شهرداران در بند ۷ ماده ۷۱ اشاره شده كه شوراها می توانند انجمن هایی را تشكیل دهند و این انجمن ها شامل شورای محلی می شود. برای این كه كار غیر قانونی انجام نشود ما این استفساریه را مطرح كرده ایم تا دیگر شورایاری ها وجهه قانونی خودرا كسب كنند.
نماینده مردم تهران در مجلس اشاره كرد: امروز مهمترین خواسته شورایاری ها داشتن جای پای قانونی می باشد.
احمد سالك در مخالفت با در اولویت قرار گرفتن بررسی این طرح بیان كرد: آقای كواكبیان شما كه خود از مدافعین مسئله معیشت مردم هستید بهتر می دانید كه امروز اولویت مجلس باید بررسی مباحث اقتصادی باشد تا تاثیر افزایش قیمت بنزین بر كالاهای اساسی به حداقل برسد. از طرف دیگر لایحه مالیات بر ارزش افزوده كه مشكلات زیادی را برای فعالان اقتصادی تعریف می كنند باید در اولویت قرار گیرد.
ایشان سپس اظهار نمود: همین طور لایحه بانكداری از دیگر مسائل اساسی است كه می تواند در اولویت مجلس باشد تا مشكلات تولید كنندگان را برطرف كنند. بحث شورایاری ها در شرایط كنونی چه اولویتی دارد؟.
علی مطهری در موافقت با اولویت قرار گرفتن این طرح بیان كرد: شهرداری ها نهادهای عمومی غیر دولتی هستند. شورایاری هایی كه در تهران انتخاب شدند واسطه بین مردم و شورای شهر هستند تا مسائل و مشكلات مردم را به شورای شهر منتقل می كنند و الان در همه محلات تهران حضور دارند.
نماینده مردم تهران در مجلس اشاره كرد: شورایاری ها حالا یك خلاء قانونی دارند كه با تصویب این قانون كه زمان زیادی را نیز از مجلس نمی گیرد و منافاتی با پرداختن به مسائل اقتصادی ندارد مشكل آنان برطرف می شود. شورایاری ها می توانند در حل مشكلات مردم موثر باشند.
منبع:

1398/09/05
15:00:23
5.0 / 5
4436
تگهای خبر: افزایش قیمت , بانك , تولید , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک