گزارش مسكن گزین

اولین پس لرزه های اصلاح وام مسكن، بازگشت تسه به ۴۰ هزار تومان

اولین پس لرزه های اصلاح وام مسكن، بازگشت تسه به ۴۰ هزار تومان مسكن گزین: در صورتیكه بانك عامل مسكن، اعطای وام مسكن از محل اوراق تسهیلات را به خانه های با عمر 25 سال ساخت نیز تعمیم داده، نرخ اوراق تسهیلات مسكن درواكنش به این بخشنامه با اندكی افزایش مواجه گردید.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، بانك عامل بخش مسكن هفته گذشته اعلام نمود تسهیلات خرید مسكن از محل اوراق تسهیلات از این پس با ۵ سال افزایش سن بنا از خانه های با قدمت حداكثر ۲۰ سال ساخت، به واحدهای مسكونی تا ۲۵ سال ساخت از زمان صدور پروانه ساختمانی نیز پرداخت خواهد شد.
این افزایش سقف سنی بناهای مشمول دریافت وام مسكن از محل اوراق تسهیلات علاوه بر آنكه اندكی در تعداد معاملات مسكن در ماه جاری تأثیر گذاشته، بر قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن نیز تأثیر افزایشی داشته است.
نرخ اوراق تسهیلات مسكن در هفته های گذشته در واكنش به كاهش شدید تعداد معاملات مسكن كه در آمار شهریور ماه امسال به ۲ هزار و ۸۸۵ فقره رسیده بود، در حال ورود به كانال ۲۰ هزار تومانی بود و تا ۳۳ هزار تومان نیز كاهش داشت، اما در معاملات آغازین هفته جاری و در اولین واكنش بازار به بخشنامه جدید بانك مسكن بار دیگر روند افزایشی نرخ اوراق تسهیلات مسكن به معاملات نمادهای تسه بازگشت و در رقم بالای ۴۰ هزار تومان ثابت ماند.
امروز هر چند كه از نظر تعداد برگه های خرید و فروش شده، شاهد كاهش معاملات اوراق تسهیلات مسكن بودیم كه این مساله با عنایت به اینكه بطور سنتی همه ساله در ماه های صفر (قمری) و مهر (شمسی) معاملات مسكن كاسته می شود اما باردیگر در آذرماه معاملات مسكن جان تازه ای می یابد، اتفاقی طبیعی شمرده می شود.
امروز گرانترین برگه های تسهیلات مسكن با قیمت ۴۱ هزار تومان به ۶ نماد معاملاتی اختصاص داشت كه ۵ نماد آن صادره در سال قبل بود و تنها یكی از این ۶ نماد معاملاتی ۴۱ هزار تومانی امسال (تسه ۹۸۰۲ اوراق تسهیلات مسكن صادره در اردیبهشت ۹۸) صادر شده بود.
همچنین در معاملات امروز، شنبه ۲۰ مهر اوراق تسهیلات مسكن، ۶ نماد معاملاتی نیز در بازه ۴۰ هزار تومانی ارائه شد هرچند كه برخی دیگر از نمادهای تسه، نرخ ۳۵ تا ۳۹ هزار تومان را ثبت كردند.
علی رغم آنكه در معاملات اوراق تسهیلات مسكن، همه ماهه بیشترین تعداد معاملات اوراق تسهیلات، به برگه های صادره در همان ماه اختصاص دارد، اما در معاملات شنبه ۲۰ مهر، برگه های صادره درماه قبل(تسه ۹۸۰۶ برگه های صادره در مرداد امسال) بیشترین تعداد خرید و فروش را با عرضه ۳۷ هزار و ۶۹۷ برگه به خود اختصاص دادند ولی نماد صادره در ماه جاری (تسه ۹۸۰۷ اوراق تسهیلات مسكن صادره در مهر ماه امسال) تنها ۱۲۲۱ ورق از آن به فروش رفت.
بیشترین صف خرید نیز با ثبت ۲۲۶۷ معامله به همین نماد معاملاتی (تسه ۹۸۰۶ اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور امسال) اختصاص داشت كه نهایتا در نرخ ۴۰ هزار تومانی تثبیت قیمت شده و ارزش ریالی این تسه در معاملات شنبه را به ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رساند.


منبع:

1398/07/21
19:59:58
5.0 / 5
4593
تگهای خبر: آمار , اوراق , بانك , بانك مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک