گزارش مسكن گزین

مالیات بر عایدی چه شد؟، دژپسند: لایحه را بزودی به دولت می فرستیم

مالیات بر عایدی چه شد؟، دژپسند: لایحه را بزودی به دولت می فرستیم به گزارش مسكن گزین باآنكه مطابق با وعده هایی كه دولتی ها می دادند انتظار می رفت لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم به انضمام مالیات بر عایدی در نیمه اول سال به مجلس برود اما هنوز خبری از این لایحه نیست.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، مالیات بر عایدی سرمایه كه یكی از پایه های مهم نظام مالیاتی و برای برچیدن سوداگری در حوزه های مختلف همچون مسكن می باشد و تابحال در بیشتر از ۱۸۰ كشور اجرا شده است، علیرغم وعده های فراوان دولتی ها، همچنان در گام اول متوقف است.
این در حالی است كه تابحال اظهارنظرهای بسیار زیادی درباره مزایای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه از جانب كارشناسان، دولتی ها و مجلسی ها مطرح گردیده است و همگی متفق القول بر لزوم اجرای هر چه سریع تر این پایه مالیاتی تاكید كرده اند.
در یكی از آخرین اظهارنظرها، امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی در گفت و گو با خبرنگار مهر، از ارسال لایحه تجمیع شده اصلاح قانون مالیات های مستقیم با مالیات بر عایدی سرمایه تا آخر شهریور به دولت و سپس به مجلس اطلاع داده بود كه البته در اواسط شهریور ماه فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی كه دستور تجمیع این دو لایحه را داده بود، اعلام نمود كه تا مهر ماه لایحه به دولت و بعد از كسب نظر دولت به مجلس ارسال خواهد شد.
تاریخچه زمانی تهیه لایحه/ كرباسیان: ابزار بررسی عایدی در دست تدوین است
به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، در دوره مدیریت قبلی وزارت امور اقتصادی و دارایی، بارها از جانب متولیان اظهارنظرهای مختلفی در مورد لایحه مالیات بر عایدی سرمایه یا مسكن در رسانه ها منتشر می شد؛ مثلا مسعود كرباسیان، وزیر وقت اقتصاد و سید كامل تقوی نژاد، رئیس وقت سازمان امور مالیاتی كشور بارها اعلام نمودند كه بررسی و تدوین مالیات بر عایدی سرمایه افراد در دست انجام است و امكان اجرای مالیات بر عایدی سرمایه وجود دارد.
با این حال تا آخر دوره كرباسیان و تقوی نژاد در وزارت خانه و سازمان امور مالیاتی این وعده جامه عمل نپوشید و تنها در مقام سخن باقی ماند.
میرشجاعیان(مرداد ۱۳۹۷): كارگروه ویژه تشكیل شد؛ فورا اقدام می كنیم
حسین میرشجاعیان معاون سابق اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی، در جهت تاكیدات كرباسیان، در مرداد ماه سال گذشته بر ضرورت اجرای مالیات بر عایدی سرمایه تاكید كرده و اظهار داشته بود: به واسطه مالیات بر عایدی سرمایه می توان به راحتی درآمدهای بادآورده را در این سیستم كنترل كرد. اما زمانی می توان این كار را كرد كه روی تمام نقل و انتقالات مالی نظارت داشت.
وی از تشكیل كارگروهی ویژه در وزارت اقتصاد اطلاع داده و تاكید كرده بود كه این كارگروه با عنایت به شرایط فعلی بازارها مقرر است به صورت فوری به مسئله مالیات بر عایدی سرمایه ها رسیدگی كند.
تقوی نژاد: ساز و كارها فراهم است
اظهارنظر بعدی مربوط به سید كامل تقوی نژاد، رئیس سابق سازمان امور مالیاتی بود. وی ضمن تاكید بر اینكه موافق دریافت مالیات بر عایدی سرمایه و افزایش درآمدهای دولت از راه مالیات است، گفته بود كه سازوكارهای دریافت چنین مالیاتی فراهم شده و مشكلی در اجرای آن وجود ندارد.
وی حتی این گونه گفته بود كه با عنایت به فراهم بودن زیرساخت های نرم افزاری و شبكه ای در حوزه دریافت مالیات بر عایدی سرمایه، اجرای آن با كمتر نقصی مواجه خواهد شد.
پناهی(اسفند۹۷): ارسال لایحه به مجلس در نیمه اول ۹۸
پس از رفتن كامل تقوی نژاد از سازمان امور مالیاتی، به نظر می رسید تدوین لایحه مالیات بر عایدی سرمایه جدی تر شده است چون كه محمدقاسم پناهی، سرپرست پیشین سازمان امور مالیاتی كه جایگزین موقت تقوی نژاد شده بود، در اسفندماه سال گذشته، دستور كار اصلی این سازمان را برای سال ۹۸ تهیه و عرضه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه عنوان نمود.
پناهی اظهار داشته بود: مقرر است این لایحه در شش ماهه اول سال ۹۸ به مجلس ارسال شود.
دژپسند(اردیبهشت ۹۸): لایحه تا آخر خرداد نهایی می شود
پس از این اظهار نظر، در اوایل اردیبهشت ماه امسال هم فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی كه ۶ ماه از ورودش به وزارتخانه گذشته بود، از آماده شدن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اطلاع داد.
وی گفته بود كه این لایحه تا آخر خرداد ماه نهایی می شود.
دژپسند(۲۶خرداد ۹۸): لایحه مالیات بر عایدی سرمایه مستقل است
۲۶ خرداد ماه امسال پیگیری های خبرنگار مهر از وزیر اقتصاد حكایت از آن داشت كه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه هنوز كامل نشده و در حال پیمودن مراحل پایانی خود است.
دژپسند به خبرنگار مهر گفته بود كه «مالیات بر عایدی سرمایه» و «مالیات بر درآمدهای مستقیم» در چارچوب دو لایحه مجزا در حال پیمودن مراحل نهایی خود هستند.
معاون وزیر اقتصاد(نهم تیرماه۹۸): لایحه منتظر امضای دژپسند؛ احیانا فردا به دولت می رود
پس از این اظهارنظر، محمدعلی دهقان دهنوی كه فروردین ماه به صورت مستقیم از بانك مسكن بر كرسی معاونت امور اقتصادی وزارتخانه تكیه زده بود، نهم تیر ماه در گفت و گویی با خبرنگار مهر از جمع بندی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اطلاع داد و اظهار داشت كه جمع بندی های كارشناسی انجام شده است.
وی اظهار داشته بود: فردا (یعنی دهم تیر ماه) آخرین جلسه هم برگزار می گردد و در صورت تأمین نظر وزیر اقتصاد، لایحه مذكور به دولت می رود.
پارسا(۲۱تیرماه۹۸): لایحه در حال ارسال به دولت است
پس از عدم تحقق وعده دهقان دهنوی، امید علی پارسا كه خرداد ماه بعنوان رئیس سازمان امور مالیاتی منصوب شده بود، در ۲۱ تیر ماه در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه، از نهایی شدن لایحه مالیات بر عایدی سرمایه شامل املاك، خودرو، سكه و ارز در وزارت اقتصاد اطلاع داده بود.
وی اظهار داشته بود: این لایحه در حال ارسال به دولت می باشد.
دژپسند(هشتم مرداد۹۸): ادغام دو لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و اصلاح مالیات های مستقیم
در حالی كه با وعده های مسؤلان، همگان منتظر رسیدن لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به دولت بودند، هشتم مرداد ماه فرهاد دژپسند ناگهان از ادغام لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در لایحه اصلاح جامع نظام مالیاتی و مالیات های مستقیم اطلاع داد.
دژپسند در این رابطه اظهار داشت كه در متن لایحه اصلاح جامع نظام مالیاتی و مالیات های مستقیم بحث مالیات بر عایدی سرمایه هم گنجانده می شود و این مساله برای ایجاد هماهنگی بین بخش های مختلف مالیات است.
ادغام این دولایحه با انتقادات فراوانی از جانب كارشناسان عنوان شد و بسیاریمعتقدند بودند لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اثرگذاری خویش را از دست خواهد داد.
پارسا(اواسط مرداد): لایحه حداكثر تا آخر شهریور به مجلس می رود
اواسط مرداد ماه، دژپسند در اظهارنظر دیگری اظهار داشت كه لایحه اصلاح نظام جامع مالیاتی اواخر دی ماه به مجلس عرضه می شود! البته این سخن به فوریت از مقام اعتبار ساقط و امید علی پارسا در گفت و گویی با خبرنگار مهر از ارسال لایحه مذكور تا آخر شهریور ماه به مجلس اطلاع داده و اظهار داشته بود: در ابتدا قرار بر ارسال جداگانه دو لایحه مالیات بر عایدی بر سرمایه و اصلاح مالیات های مستقیم بود اما نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی برخلاف این مورد بود.
وی گفته بود كه به احتمال زیاد كل لایحه حداكثر تا آخر شهریور ماه به مجلس می رود.
بخشنامه بودجه سال ۹۹ رئیس جمهور: سال ۹۹ باید مالیات بر عایدی سرمایه اجرا شود
در این بین با عنایت به اینكه در بخشنامه بودجه ۹۹ رئیس جمهوری به دستگاه ها، دستور بر اعمال مالیات بر عایدی سرمایه شامل املاك و مستغلات در یك ساختار اظهارنامه ای داده است.
دژپسند(مهر ۹۸): در حال عرضه لایحه اصلاح مالیات های مستقیم هستیم
حال شهریور ماه هم تمام شده است و در اواسط مهر ماه قرار داریم اما هنوز خبری از ارسال لایحه مذكور به دولت نیست؛ این در شرایطی است كه خلا وجود ابزارهای تنظیم گری همچون مالیات بر عایدی سرمایه بخصوص در بازار مسكن همچنان محسوس است و بازارهایی همچون مسكن و خودرو جهت سامان یافتن قیمت ها و مهار سودگران چشم انتظار این ابزار مالیاتی هستند.
در همین راستا بار دیگر مبحث را از وزیر امور اقتصادی و دارایی پیگیری كردیم، فرهاد دژپسند، در گفت و گویی كه اخیرا با خبرنگار مهر داشت، در مورد اینكه چه زمانی این لایحه به دولت ارسال می شود، اظهار داشت: بزودی لایحه مذكور را كه به صورت یك پارچه تهیه شده است، به دولت عرضه می دهیم.


1398/07/16
21:59:40
5.0 / 5
4444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک