گزارش مسكن گزین به نقل از مهر

نگاهی به بازار مسكن در بهار 98، خزان مستأجران و زوج های جوان

نگاهی به بازار مسكن در بهار 98، خزان مستأجران و زوج های جوان به گزارش مسكن گزین شاخصهای اقتصادی بخش مسكن در بهار امسال نشان داده است كه علیرغم آنكه تنها ۲۱ هزار و ۹۳۷ واحد مسكونی معامله شد، اما ارزش ریالی معاملات مسكن نسبت به بهار سال قبل رشد ۱۳ درصدی داشته است.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، بازار مسكن در بهار امسال به علت رشد لجام گسیخته قیمت طی یك سال گذشته، خزان ترین بهار برای مستأجران و زوج های جوانی بود كه هنوز زندگی مستقل خویش را آغاز نكرده اند. گروهی كه نه تنها قید خانه دار شدن را زده اند، بلكه برای شروع اجاره نشینی یا تداوم آن هم با مشكل جدی روبرو هستند.
بهار امسال ۲۱ هزار و ۹۳۷ واحد مسكونی خرید و فروش شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (بهار ۹۷) كه ۳۹ هزار و ۹۸۶ واحد مورد معامله قرار گرفت، ۴۵.۱ درصد كاهش داشته است.
بیشترین میزان كاهش معاملات ماهانه مسكن در بهار امسال در فروردین ماه رخ داد كه نسبت به ماه پیش از آن (اسفند ۹۷) كاهش ۷۳.۲ درصدی داشته است. بیشترین میزان رشد ماهانه مسكن هم در اردیبهشت به ثبت رسید كه نسبت به فروردین امسال رشد ۲۵۲.۶ درصدی داشته است.
رشد ۱۰۷ درصدی قیمت مسكن بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷
میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در بهار امسال ۱۲ میلیون و ۵۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان بود كه نسبت به بهار سال قبل (بهار ۹۷) كه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در معاملات شهر تهران ۶ میلیون و ۱۹ هزار و ۴۰۰ تومان برآورد شده بود، رشد ۱۰۷.۹ درصدی داشته است.
بیشترین رشد ماهانه قیمت مسكن هم در اردیبهشت ماه به ثبت رسید كه نسبت به فروردین ۹۸ رشد ۱۱.۴ درصدی داشته است. این میزان افزایش قیمت مسكن در یك ماه، در ۵ سال گذشته بی سابقه بوده است. بیشترین میزان رشد نقطه به نقطه قیمت مسكن هم در اردیبهشت امسال نسبت به اردیبهشت ۹۷ بود كه ۱۱۲.۴ درصد افزایش به ثبت رسید.
افزایش ۱۳ درصدی ارزش ریالی معاملات مسكن علیرغم كاهش ۴۵ درصدی تعداد معاملات
ارزش كل معاملات مسكن در بهار امسال ۲۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود كه در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن (بهار ۹۷) كه ارزش معاملات مسكن ۲۰۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود، رشد ۱۳.۴ درصدی داشته است.
این در حالی است كه علیرغم رشد ارزش ریالی معاملات مسكن، تعداد معاملات مسكن، نزولی بود. به خصوص در خرداد امسال كه تنها ۶ هزار واحد مسكونی خرید و فروش شد و ارزش معاملات مسكن در خرداد امسال كه ۶۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود نسبت به خرداد ۹۷ كه ۸۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود، كاهش ۲۰.۶ درصدی داشته است. این شاخص نسبت به اردیبهشت امسال كاهش ۴۸.۳ درصدی نشان داده است.
تعداد پروانه های ساختمانی صادره در بهار ۹۸ تنها ۹ هزار و ۴۳۸ فقره بوده كه در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن (بهار ۹۷) كه تعداد پروانه های ساختمانی ۱۳ هزار و ۵۶ واحد مسكونی بود، كاهش ۲۷.۷ درصدی داشته است.
رشد ۱۰۰ درصدی اجاره بها در بهار ۹۸
اجاره بها هم در فروردین امسال نسبت به فرودین سال قبل رشد ۲۱.۹ درصدی در اردیبهشت نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن (اردیبهشت ۹۷) ۲۲.۶ درصد و در آخرین ماه نخستین فصل سال جاری (خرداد ۹۸) نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن (خرداد ۹۷) ۲۳ درصد رشد داشته است.
این در حالی است كه در بهار سال قبل (۹۷) رشد اجاره بها نسبت به بهار سال پیش از آن (بهار ۹۶) تنها ۱۱ درصد رشد داشت كه در صورت احتساب رشد ۲۲ درصدی اجاره بها در بهار امسال نسبت به نخستین فصل سال قبل (بهار ۹۷)، شاهد افزایش دو برابری اجاره بها (رشد ۱۰۰ درصدی) در طول یك سال قبل بوده ایم.

1398/04/11
14:07:26
5.0 / 5
5066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک