توضیح وزیر بهداشت درباره تعرفه های پزشكی ۹۸

توضیح وزیر بهداشت درباره تعرفه های پزشكی ۹۸ مسكن گزین: وزیر بهداشت درباره زمان اعلام تعرفه های پزشكی ۹۸، اظهار داشت: با یك مكانیزم معقول و منطقی كار تعیین تعرفه ها را پیش می بریم و امیدورایم كه تا اختتام هفته آینده به جمع بندی مثبتی در این زمینه برسیم.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه نسخه نویسی الكترونیك در ۳۱ استان كشور، اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت كوشش كرد تا در امتداد استقرار پرونده الكترونیك سلامت، نسخه نویسی الكترونیك را كه جزو لاینفك الكترونیك سلامت است را ایجاد كند. باید توجه كرد كه این اقدام نتایج مثبتی مانند محدودیت در مصرف بی رویه دارو، پرهیز از نسخه نویسی بیهوده، كنترل تداخلات دارویی و عدم تجویز داروهای خارج از فهرست دارویی كشور را به دنبال دارد.
وی افزود: در عین حال می دانید كه چقدر امكان دارد در مواردی در داروخانه، داروهای ایرانی با مشابه خارجی شان جایگزین شود و مابه التفاوت آنرا از جیب بیماران بپردازند.
وزیر بهداشت افزود: در بهار آینده با ایجاد زیرساخت های كامل پرونده الكترونیك، نسخه نویسی الكترونیك هم بعنوان گامی مثبت ذیل پرونده الكترونیك سلامت به نظام سلامت و منطقی شدن خدمت كمك خواهدنمود.
وی با بیان این كه اجرای نسخه نویسی الكترونیك به شفافیت در حوزه سلامت باز كمك می نماید، در این رابطه اشاره كرد: یكی از طریق های رسیدن به شفافیت در تمام جهان، دولت الكترونیك است كه یكی از اجزای آن پرونده الكترونیك و نسخه نویسی الكترونیكی است. باید توجه كرد كه با اجرای نسخه نویسی الكترونیك از نوشتن سه نسخه متفاوت در یك دفترچه و در یك روز از طرف چند پزشك جلوگیری می شود. هم اكنون گاهی اوقات می بینیم كه این فرایندها رخ می دهد و داروها امكان دارد سر از جاهای دیگری در آورده و در بازار به فروش رسند، اما ما از بیت المال پول آنرا پرداخت نماییم. در عین حال با اجرای نسخه نویسی الكترونیك، نسخه های غیر علمی و غیر منطقی افشا شده و طبیب می داند كه باید طبق اصول علمی نسخه بنویسد؛ چونكه در غیر این صورت بوسیله مراجع ذیصلاح به آنها واكنش نشان خواهیم داد.
وزیر بهداشت با بیان این كه با اجرای نسخه نویسی الكترونیك هزینه های ما باز شفاف می شود، اشاره كرد: قبل از این ممكن بود كه نسخه به داروخانه رود و در آن جا داروی خارجی با چند برابر قیمت جایگزین داروی داخلی شود و داروی ایرانی در قفسه داروخانه بماند؛ بطوریكه عملا داروی خارجی مشابه داروی داخلی با پنج برابر قیمت فروخته شده بود، اما صنعتگر ما با هزار امید، دارویش در قفسه داروخانه می ماند. حال با نسخه نویسی الكترونیك می توان از این كارها پیشگیری كرد.
نمكی در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمان اعلام تعرفه های پزشكی سال ۱۳۹۸، اظهار داشت: در این زمینه یك تیم كارشناسی از وزارت بهداشت، انجمن های پزشكی، نظام پزشكی و... كار می كنند و امیدواریم كه در اسرع وقت عدد و ارقام تعرفه در آید.
وی افزود: در عین حال با عنایت به این كه سال ۹۸ از نظر اقتصادی سال نسبتا سختی است، همكاران مان در بخش خصوصی هم این را می دانند كه نباید به دنبال سودهای كلان باشند. از طرفی ما باز باید انصاف را رعایت نماییم و تعرفه ها به گونه ای نباشند كه همكاران مان با زیان انباشته روبه رو شده و گرفتار خسارت شوند. بر این اساس با مكانیزمی معقول و منطقی كار را جلو می بریم و امیدواریم كه تا اختتام هفته آینده به یك جمع بندی مثبت در زمینه تعرفه های پزشكی سال آینده برسیم.1397/12/19
22:56:11
5.0 / 5
4916
تگهای خبر: بیمه , زیرساخت , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک