در جلسه امروز شورای شهر تهران تصویب شد

از تعیین كاربری تا تامین پاركینگ در باغات

از تعیین كاربری تا تامین پاركینگ در باغات مسكن گزین: اعضای شورای شهر بندها و تبصره های لایحه جایگزین مصوبه لغو شده برج _باغ را بررسی و تصویب كردند.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، بامداد امروز بررسی لایحه جایگزین مصوبه لغو شده برج_باغ در دستور كار شورای شهر قرار گرفت و با عنایت به اینكه كلیات لایحه در جلسه قبل تصویب گردید، اعضا به بررسی بند و تبصره های این لایحه پراختند و پیشنهادات خودرا مطرح نمودند.
اعضای شورای شهر تهران به بررسی ماده 5 از لایحه جایگزین مصوبه برج باغ ها پرداختند كه بر طبق این ماده در صورت استفاده مسكونی از باغ، تامین یك واحد پاركینگ به ازای هر واحد مسكونی الزامی است و برهمین اساس در صورت استفاده غیر مسكونی، پاركینگ به ازای هر ۱۰۰ متر مربع بنا باشد و همین طور بر طبق جدول پیشنهادی، برای كاربری تفریحی چهار پاركینگ، كاربری فرهنگی سه پاركینگ، كاربری ورزشی یك پاركینگ، كاربری اداری یك پاركینگ، كاربری تجاری چهار پاركینگ و كاربری خدمات یك پاركینگ مجاز شناخته شده است، كه میلانی در مخالفت با كاربری هایی كه از طرف كمیسیون شهرسازی و معاری پیشنهاد شده بود، خواهان حذف كاربری تجاری و اداری شد و اظهار داشت: اگر منظور از كاربری تجاری، بازارچه های سنتی، تهیه غذا و خیریه باشد ما با پیشنهاد شهرسازی و معماری مخالف هستیم؛ چونكه تجربه نشان داده كه ایجاد رستوران سنتی و تهیه غذا وضعیت باغ را بدتر می كند و همین طور تجربه نشان داده كه فعالیت خیریه ها در باغات باز پوششی برای كارهای تجاری است.
در ادامه، عبدالرضا گلپایگانی - معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مخالفت با میلانی اظهار داشت: پیشنهاد ما این بوده كه انجمن ها و تشكل های غیر دولتی و موسسات خیریه در باغات فعالیت كنند كه این به حفاظت پایدار از فضای سبز باغات كمك می كند؛ چراكه انجمن های خیریه به فعال بودن و جریان داشتن زندگی در باغات كمك می كنند و همین طور در ارتباط با كاربری تجاری بر فعالیت بازارچه های سنتی و تهیه غذا در باغات تاكید كرده ایم.
گلپایگانی با اشاره به اینكه پیش از سال 80 كه خیلی از باغات تهران از بین رفتند و این آماری بود كه كمیسیون محیط زیست نمایش داد؛ اظهار داشت: اما این تخریب دقیقاً به سبب رویكرد پادگانی بود و اطلاعات ما در مورد باغات اساسا از برخی اعضای شورای شهر بیشتر است.
حجت نظری، دیگر عضو شورای شهر تهران خطاب به گلپایگانی اظهار داشت: با وجود احترامی كه برای آقای گلپایگانی قائلم به ایشان تذكر می دهم. حتماً اطلاعات ایشان درباب باغات از من بیشتر است، اما این نباید دلیل بر برخورد نامناسب ایشان با اعضا شورا شود.
در ادامه اعضای شورای شهر تهران، رسته های صنفی مجاز در باغات را مشخص كردند و بر این اساس در بخش فرهنگی، مجوز ایجاد سالن های كنسرت و نمایش، موزه های تاریخی، هنری، نمایشگاه، فرهنگسرا، كتابخانه، گالری، نگارخانه، خانه فرهنگ و كانون پرورش فرهنگی مجاز اعلام گردید.
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، ایجاد دفاتر مطبوعات در باغات باز مجاز شد.
علاوه بر این ایجاد سالن های ورزشی، محوطه های روباز، مجموعه های كوچك تفریحی، سالن، تالار برگزاری جشن باز در باغات مجاز اعلام گردید و همین طور فعالیت های باغ گیاه شناسی، جانورشناسی، فعالیت های پشتیبان تولید محصولات زراعی و همین طور فعالیت های در رابطه با تولید گیاهان دارویی باز در باغات مجاز اعلام گردید.
در بخش آموزشی باز مجوز ایجاد مدرسه طبیعت، مهد كودك، مدارس در پایه های مختلف، مركز فنی و حرفه ای، نهضت سوادآموزی، مركز آموزشی خصوصی، خدمات تحصیلی وابسته و تخصصی (معلولین جسمی و ذهنی و...) و مراكز تحقیقاتی و پژوهشی و فناوری نوین صادر شد.
علاوه بر این، در بخش اداری انجمن ها، كانون ها و تشكل های غیردولتی و موسسات خیریه مجاز به فعالیت در باغات شدند و در بخش درمانی ایجاد آسایشگاه معلولین، خانه سالمندان، شیرخوارگاه، كانون كارآموزی كودكان و نوجوانان، مراكز اجتماعی درمان محور، موسسه پشتیبانی از كودكان سرطانی، مراكز در رابطه با دامپزشكی و... باز مجاز اعلام شدند.
در بخش تجاری هم عملكردهای خرده فروشی مجاز اعلام گردید و برای ایجاد بازارچه های سنتی و تهیه غذا مجوز صادر شد.
همین طور بر این اساس مالكان می توانند با تحویل 70 درصد باغ خود به شهرداری برای ایجاد فضای باز شهری، در 30 درصد باغ خود با سطح اشغال ۶۰ درصد حداكثر در چهار طبقه ساخت و ساز داشته باشند.1397/12/07
20:08:58
5.0 / 5
4385
تگهای خبر: آمار , امداد , تخریب , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک