در گفتگو با مهر عنوان شد

قطع مجدد سوآپ نفت در بندر امیرآباد، پای مشكلات فنی در بین است

قطع مجدد سوآپ نفت در بندر امیرآباد، پای مشكلات فنی در بین است مسكن گزین: معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، از قطع مجدد سوآپ نفتی تركمنستان از راه بندر امیرآباد ایران اطلاع داد و اظهار داشت: ادامه نیافتن سوآپ نفتی تركمنستان از ایران بر مبنای اعلام طرف تركمن بود.هادی حق شناس در گفتگو با خبرنگار مهر از توقف سوآپ نفتی تركمنستان به بندر امیرآباد ایران از خردادماه سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: از سال ۹۶ بعد از ۴ سال، توقف عملیات سوآپ نفتی تركمنستان به عراق، افغانستان و كشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس از راه تخلیه در بندر امیرآباد، این فرآیند باردیگر از سر گرفته شده بود.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح كرد: این روند تا خردادماه امسال ادامه داشت؛ اما از خردادماه تا كنون، سوآپ نفتی تركمنستان به سایر كشورهای منطقه، از راه ایران قطع شده است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره علت قطع مجدد سوآپ نفتی از راه بندر امیرآباد، اظهار داشت: ادامه نیافتن سوآپ نفتی تركمنستان از ایران بر مبنای اعلام طرف تركمن و مشكلات فنی داخلی این كشور بوده است.
به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، قبل از این نیز، یك مرتبه دیگر در زمان دولت دهم، سوآپ نفتی تركمنستان با صلاحدید مقامات وقت وزارت نفت، قطع شده بود؛ این در شرایطی است كه درآمد كشور از محل سوآپ نفتی تركمنستان از بندر تركمن باشی در ساحل شرقی خزر به بندر امیرآباد در ساحل جنوب شرقی این دریا، بسیار بالا تخمین زده می شد.
همچنین قبل از اجرای برجام، تركمنستان خواستار از سرگیری سوآپ نفت با ایران شده بود كه البته این مورد را منوط به برخی شرایط همچون مشكلات بانكی و نقل و انتقالات مالی كرده بود.
نفت وارداتی تركمنستان بعد از تخلیه در بندر امیرآباد، با ریل به پالایشگاه تهران منتقل شده و مابه ازای ارزی آن، نفت خام ایران از پالایشگاه های جنوب كشور و از راه بندر عسلویه به دیگر كشورها صادر می شد؛ ضمن اینكه بخشی از نفت خام تركمنستان نیز، به عراق و افغانستان ترانزیت می شد.
بندر نكا بعنوان یكی از بنادر زیرمجموعه اداره كل بنادر و دریانوردی امیرآباد، بعنوان تنها بندر نفتی ایران در سواحل خزر است كه به قول سیاوش رضوانی، مدیركل بنادر و دریانوردی امیرآباد، سال قبل در تاریخ ۱۲ مرداد ۹۶ سوآپ نفتی تركمنستان از راه این بندر از سر گرفته شد؛ به نحوی كه در سال گذشته، ۶۵ فروند كشتی حامل نفت خام تركمنستان در بندر نكا پهلو گرفتند و ۴۰۵ هزار تن نفت خام در این بندر تخلیه شد.
به گفته رضوانی، امسال هم ۱۰ فروند كشتی حامل نفت خام تركمنستان در اسكله های زیرمجموعه اداره كل بنادر و دریانوردی امیرآباد، پهلودهی شده و ۶۷ هزار تن نفت خام تخلیه كردند.

1397/11/20
23:28:15
5.0 / 5
4273
تگهای خبر: بانك , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک