مقام مسئول در شبكه بانكی مطرح كرد:

بار تأمین مالی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی بر دوش بانك عامل مسكن

بار تأمین مالی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی بر دوش بانك عامل مسكن به گزارش مسكن گزین مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن با اشاره به برنامه وزارت راه و شهرسازی برای راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسكونی اظهار داشت: اجرای این طرح، بار تأمین مالی مسكن در این بانك را زیاد می كند.به گزارش مسكن گزین به نقل از بانك عامل بخش مسكن، ابوالقاسم رحیمی اناركی با اشاره به شروع برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در وزارت راه و شهرسازی و افزایش بار تامین مالی مسكن در بانك، اظهار نمود: مهم ترین برنامه دولت و وزارت راه و شهرسازی در بخش عرضه برای سال ۹۸، تولید و راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در سراسر كشور و بویژه در بافت های فرسوده است. از آنجایی كه بانك عامل بخش مسكن هم یك بانك دولتی است، حداكثر تلاش خویش را جهت استفاده از پتانسیل های موجود جهت تسهیلات دهی و تامین مالی این برنامه انجام خواهد داد.
وی افزود: بانك مذكور مجموعه ای از پتانسیل ها و ظرفیت ها برای تأمین مالی برنامه عرضه مسكن دولت برای سال آتی در اختیار دارد. همچون آنكه ارزش خالص تسهیلات پرداخت شده از جانب بانك مسكن حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است كه مقرر است در یك پروسه ۱۰ تا ۱۲ ساله به بانك بازگردانده شود. با استفاده از ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان از این ظرفیت تسهیلات پرداخت شده می توان ابزارهای جدید تامین مالی همچون اوراق رهن ثانویه طراحی نماییم و در بازار سرمایه عرضه و از این طریق بستر لازم برای تامین مالی طرح جدید دولت را با خلق منابع جدید به شكل اوراق رهنی یا همان بازار رهن ثانویه فراهم نماییم.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن در عین حال به اقدامات اولیه برای تامین مالی نوین بخش مسكن اشاره و خاطرنشان كرد: الان معادل ۳ هزار میلیارد تومان از تسهیلات اولیه پرداخت شده، برای انتشار اوراق رهنی و عرضه در بازار سرمایه آماده شده كه از این رقم یك هزار میلیارد تومان آن در مرحله نهایی قرار دارد كه در صورت فراهم شدن شرایط برای فروش اوراق با عنایت به نرخ سود بازارپذیر، عرضه اوراق آغاز خواهد شد.
وی با تاكید بر اینكه افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن نیازمند یك سری شرایط اولیه است عنوان كرد: تنها گزینه برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن استفاده از منابع ریالی صندوق توسعه ملی است.
به گفته وی در این زمینه پیشنهاد شده كه رقمی در حدود یك میلیارد دلار بابت افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن در اختیار مجموعه بانك عامل بخش مسكن قرار گیرد.

1397/10/30
14:09:02
5.0 / 5
5434
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک