مشكلات زیرساختی پاشنه آشیل شهرك مهرگان

مشكلات زیرساختی پاشنه آشیل شهرك مهرگان به گزارش مسكن گزین شهرك مهرگان با 100 هزار نفر جمعیت در آینده ای نزدیك به دومین شهر پرجمیعت استان تبدیل می گردد اما مشكلات زیرساختی همچون پاشنه آشیل این شهرك و استان را تهدید می كند.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا، در شهرك تازه تاسیس مهرگان26 هزار و 500 واحد معادل 44.97 درصد واحدهای مسكن مهر استان قزوین راه اندازی شده و در فاز اول آن حدود 50 هزار نفر جمعیت اسكان یافته است.
جمعیت این شهرك با بهره برداری از فاز دوم به 100 هزار نفر افزایش می یابد در صورتی كه هنوز مشكلات زیرساختی از قبیل راه، آب آشامیدنی و برق آن با چالش های عمده مواجه می باشد.
در این شهرك از 19 مدرسه مورد راه اندازی، 17 مدرسه در حال فعالیت بوده و چهار مركز درمانی به همراه 2 سوله ورزشی و یك استخر هم به ساكنان خدمات می دهند.
2 جایگاه CNG و بنزین، یك پاسگاه كلانتری، یك ایستگاه آتش نشانی، سه باب مسجد، یك پارك 22 هكتاری و چهار پارك محله همچون مراكز زیرساختی و خدماتی واقع در شهرك مهرگان هستند.
مستقر نشدن شعب بانكی و ادارات در این شهرك با وجود واگذاری زمین های مورد نیاز، فقدان پاركینگ برای واحدهای مسكونی، مشكلات اجتماعی، تنوع قومیتی و فرهنگی ساكنان همچون مشكلات این شهرك هستند كه ساكنان پیگیری و رفع آنها را از مسئولان درخواست دارند.

*** لزوم مشاركت دستگاه های خدمات رسان برای حل مشكلات شهرك مهرگان
استاندار قزوین در این خصوص اظهار داشت: مشكلات زیربنایی و فنی طرح مسكن مهر باید با مشاركت دستگاه های خدمات رسان حل و فصل شود.
عبدالمحمد زاهدی اضافه كرد: اگر برای رفع كمبودها و مشكلات اجتماعی، ورزشی، تفریحی، فرهنگی و... در مسكن مهر اقدام نشود استان در آینده با مشكلات و معضلات بیشتری مواجه خواهد شد.
وی اظهار داشت: كارگروهی ویژه با عضویت دستگاه های متولی برای حل مشكلات مسكن مهر تشكیل گردد تا هرچه زودتر شاهد رفع مشكلات این شهرك باشیم.
نماینده عالی دولت در قزوین اضافه كرد: باید اختیارات این كارگروه از جانب مقامات عالی وزارت راه و شهرسازی افزایش یابد تا مسئولان استان در حل مشكلات مسكن مهر با دست بازتری اقدام نمایند.
استاندار افزود: در این كارگروه، مدیران دستگاه های اجرایی در رابطه با مسكن مهر، مباحث فنی و حقوقی مطرح شده را پیگیری كرده و راهكارهای حل آنها را ارائه می كنند.
زاهدی اظهار داشت: مدیران دستگاه های خدمات رسان برای تامین زیرساخت های زیربنایی و روبنایی در شهرك مهرگان با جدیت بیشتری تلاش كنند.

*** لزوم رفع مشكلات زیرساختی و آموزشی در مسكن مهر
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین هم در این خصوص اظهار داشت: هنوز خیلی از زیرساخت های آموزشی در شهرك مهرگان كامل نشده و این شهرك بعنوان بزرگترین طرح مسكن مهر استان در تامین پست برق و شبكه آب و فاضلاب با چالش های جدی مواجه می باشد.
علی فرخزاد اظهار داشت: می توان با فروش املاك و اراضی دولتی اطراف شهرك مهرگان كه الان ارزش افزوده یافته اند برای حل مشكلات و تامین زیرساخت های مورد نیاز اقدام نمود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین خاطر نشان ساخت: خیلی از معضلات اجتماعی و فرهنگی در مسكن مهر استان وجود دارد كه در نشستهای شورای مسكن به آنها پرداخته نمی گردد و باید مسئولان دستگاه ها برای حل آنها هم چاره اندیشی كنند.
فرخزاد اظهار داشت: شهرك مهرگان با 100 هزار نفر جمعیت كه بزودی در آن مستقر می شوند دومین شهر پرجمعیت استان خواهد شد و باید با استفاده از ظرفیت ها و منابع موجود مشكلات آنرا حل كرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین اظهار داشت: راه اندازی بیمارستان در شهرك مهرگان محمدیه كه كمبود فضای درمانی این شهر تازه تاسیس را مرتفع خواهد كرد، از اولویت های استان به حساب می آید.
فرخزاد با اشاره به فقدان راه دسترسی مهرگان – قزوین اضافه كرد: وجود عوارضی در آزادراه قزوین - كرج هزینه هایی ی را به ساكنان شهر محمدیه و مهرگان تحمیل كرده است كه می بایست برای آن برنامه ریزی صورت گیرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین افزود: در شورای تامین مسكن و شورایعالی شهرسازیف پیشنهادهایی در خصوص جا به جایی عوارضی موجود مورد بررسی قرار گرفت و سرانجام هم ساخت یك جاده در دستور كار قرار گرفت.
وی اضافه كرد: در همین راستا تفاهم نامه سه جانبه میان استانداری، شهرداری محمدیه و اداره كل راه و شهرسازی استان برای راه اندازی جاده دسترسی ناحیه شهری مهرگان به امضا رسید.
این مسئول با اشاره به اینكه ناحیه شهری مهرگان این ظرفیت را داشت تا بعنوان یك شهر جدید مطرح شود اما در آن مقطع امكانش فراهم نشد، تصریح كرد: امروز این ناحیه شهری با سكونت 50 هزار نفری در فاز یك، توانسته نمونه موفق ساخت مسكن مهر در كشور باشد اما باید نقصها آن هم مرتفع شود.
فرخزاد اظهار داشت: شهرك مهرگان قزوین شهری جدید و تازه ساخت است و حل تمامی مشكلات آن به نگاه ویژه مدیران و مسئولان نیاز دارد.
فرخزاد اضافه كرد: نیازهای این شهر جدید با استان های دیگر متفاوت می باشد و تقاضاهای آن از قبیل راه اندازی تصفیه خانه، خط انتقال آب، مخزن ذخیره و... با سایر شهرها متفاوت است.
وی با اشاره به مشكل كمبود واحدهای تجاری در این شهرك اظهار داشت: می توان با آماده سازی و فروش اراضی این شهرك از افزایش قیمت اماكن، تخلف در ساخت و سازها و تبدیل پیلوت ها به اماكن تجاری جلوگیری كرده و نیازهای شهروندان را به اماكن تجاری تامین كرد.

*** زیرساخت پست 63 كیلووات انتقال برق مهرگان فراهم نشده است
مدیر عامل شركت توزیع برق استان قزوین هم در این خصوص اظهار داشت: شبكه توزیع برق در شهرك مهرگان به همت توزیع برق استان فراهم شده اما زیرساخت های انتقال برق از قبیل پست 63 كیلووات در آن فراهم نشده است.
سعید بهادیوند چگینی اضافه كرد: پست فعلی انتقال برق شهرك مهرگان موقتی بوده و به صورت كامل بار یك تریلی است و با سه خروجی وضعیت فوق العاده غیر ایمنی دارد.
این مسئول با اشاره به اینكه 50 هزار نفر در شهرك مهرگان سكونت دارند، اظهار داشت: متاسفانه مسكن مهرگان از نظر زیرساخت برق وضعیت مناسبی ندارد و به علت فقدان زیرساخت لازم، این شهرك با كوچكترین مشكلی بر روی شبكه توزیع گرفتار خاموشی می گردد.
چگینی با اشاره به اینكه متاسفانه زیرساخت پست 63 كیلووات اصلا در این شهرك فراهم نشده است، افزود: ساخت این زیرساخت در ابتدای تاسیس شهرك 120 تا 140 میلیارد ریال هزینه داشت امام حالا با 300 میلیارد ریال هم نمی توان آنرا ساخت..
وی اظهار داشت: با عنایت به اینكه وضعیت سرمایشی 99 درصد واحدهای مسكن مهرگان با استفاده از پیكج و رادیاتور است به محض قطع برق گرمایش واحدهای مسكونی هم از دست رفته و مشكلات زیادی برای ساكنان تولید می گردد.
این مسئول اظهار داشت: وزارت نیرو سال 96 سهم خویش را برای تامین زیرساخت های لازم پرداخت كرد و با تامین 40 میلیارد ریال دیگر از محل اوراق بعضی از كمبودهای زیرساختی در این شهرك مرتفع شد.
وی اظهار داشت: استانداری هم سهم خویش را از گذشته در این زمینه پرداخت كرده بود و اگر مسكن و شهرسازی هم سهم خویش را پرداخت كند می توان برای رفع بخشی از مشكلات زیرساختی شبكه توزیع برق اقدام نمود.
چگینی تصریح كرد: تخصیص زمین در این شهرك برای راه اندازی پست های برق یكی از درخواست های شركت توزیع برق استان است كه امیدواریم یك تفاهم نامه میان شركت توزیع، استانداری و مسكن راه و شهرسازی در مورد آن منعقد شود.

***فاضلاب مهرگان برای اراضی پایین دست مشكل ساز شده است
مدیر عامل شركت آب و فاضلاب شهری استان قزوین هم در این خصوص اظهار داشت: مهرگان یكی از بزرگترین شهرك های مسكن مهر كشور است و الان جمیعت آن به علت افزایش قیمت مسكن با رشد عجیبی مواجه شده است.
داراب بیرانوندی اضافه كرد: الان 23 هزار واحد مسكونی مهرگان دارای سكنه است و با تكمیل فاز دوم این شهرك جمعیت آن به 100 هزار نفر خواهد رسید و باید برای تكمیل زیرساخت های این شهرك با سرعت بیشتری اقدام گردد.
وی با اشاره به یكی از اشكالات مسكن مهرگان، اضافه كرد: جمع آوری و انتقال فاضلاب این شهرك به مكانی دیگر بدون تصفیه آن مشكلات زیادی را برای كشاورزان و شهروندان در شهرها و روستاهای پایین دست مهرگان به وجود آورده است.
این مسئول اظهار داشت: دستگاه قضایی به مبحث انتقال فاضلاب شهرك مهرگان به زمین های پایین دست ورود كرده است و اجازه كشاورزی در این اراضی را به كشاورزان نمی دهد.
وی با اشاره به اینكه رفع مشكلات آب و فاضلاب شهرك مهرگان در دستور كار است، اضافه كرد: برای رفع كمبود آب این شهرك امسال با پیگیری های استاندار قزوین وارد عمل شدیم و از 230 لیتر آب مورد نیاز در ثانیه 120 لیتر را با اعتباری بالغ بر 100 میلیارد ریال با استفاده از حفر چاه جدید تامین كردیم.
این مسئول اظهار داشت: یك طرح عمرانی با 220 میلیارد ریال اعتبار برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز این شهرك كلنگ زنی شد تا منابع آبی مورد نیاز این شهرك در تابستان سال آینده با استقرار 100 هزار نفر تامین گردد.
مدیر عامل شركت آب و فاضلاب شهری استان قزوین اضافه كرد: حدود 840 میلیارد ریال اعتبار برای تامین آب این شهر در 6 ماه اول امسال تخصیص یافته است كه به علت تورم و افزایش قیمت ها باید حداقل دوبرابر شود.
وی اظهار داشت: راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب این شهر در فاز اول هم 600 میلیارد ریال اعتبار لازم دارد و تابحال دوبار مناقصه آنرا برگزار كرده ایم اما پیمانكاران به علت فقدان اعتبار شركت نكرده اند.
بیرانوندی اضافه كرد: می توان با تشكیل یك كمیته سه نفره زمین های دولتی را در این شهرك تعیین تكلیف كرد و با واگذاری زمین ها به پیمانكاران چاره ای برای مشكلات مسكن مهر پیدا كرد.
ناحیه شهری مهرگان واقع در 18 كیلومتری شرق قزوین و در حاشیه آزاد راه قزوین-كرج قرار دارد.
6101/6012


1397/10/16
14:42:49
5.0 / 5
4553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک