توضیحات بانک مرکزی در مورد جریمه مالیاتی بانک ها

توضیحات بانک مرکزی در مورد جریمه مالیاتی بانک ها به گزارش مسکن گزین، معاون بانک مرکزی اظهار داشت: مطابق قانون، استنکاف از پرداخت تسهیلات مشمول پرداخت جریمه مالیاتی است؛ این در شرایطی است که به برخی از بانکها متناسب با تکالیف تعیین شده متقاضی معرفی نشده است.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، بنا بر اعلام بانک مرکزی، فرشاد محمدپور اظهار نمود: جهش تولید مسکن از دغدغه های اصلی دولت سیزدهم و همه ارکان بانک مرکزی است. بر این اساس تلاش سیستم بانکی همواره در جهت تسهیل و تسریع فرایند تسهیلات دهی در این حوزه بوده و مشکلات این حوزه به صورت مستمر در جلساتی که با حضور نمایندگان وزارت مسکن، سازمان امور مالیاتی و سایر نهادهای ذی ربط برگزار می شود، مورد بررسی قرار می گیرد.
معاون نظارت بانک مرکزی اضافه کرد: یکی از موضوعات مورد تاکید بانک مرکزی در ۲ سال گذشته، تسهیل گری در پرداخت تسهیلات جهش مسکن بوده است و بانک مرکزی و سیستم بانکی بیشترین جلسات و رایزنی ها را در این حوزه با سایر دستگاههای ذی ربط داشته است و در جلسات شورای پول و اعتبار این مورد همواره بعنوان مهم ترین محور مباحث مطرح بوده است.
وی با اشاره قواعد تعریف شده دریافت مالیات از بانکها در طرح نهضت ملی مسکن، اظهار داشت: بانکها متناسب با استنکاف از پرداخت تسهیلات در برابر متقاضیان معرفی شده مشمول پرداخت جرایم مالیاتی هستند و بدیهی است در صورتیکه متقاضی برای تسهیلات وجود نداشته باشد، بانکها مشمول جریمه مالیاتی نخواهند بود.
محمدپور خاطرنشان کرد: برخی اعداد و ارقام به صورت غیررسمی انتشار یافته است، اما ارقام جریمه باید متناسب با استنکاف بانکها از پرداخت تسهیلات به متقاضیان معرفی شده و بر مبنای قانون باشد.
معاون نظارت بانک مرکزی ضمن اشاره به روند قانونی تعریف شده برای معرفی متقاضیان تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن به شبکه بانکی، اظهار داشت: بر مبنای شرایط تعریف شده، متقاضیان ابتدا باید در سامانه طراحی شده توسط وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کنند و بعد از تشکیل پرونده و معرفی به بانک بعنوان متقاضی تسهیلات شناخته خواهند شد و در این صورت است که بانک در صورت استنکاف از پرداخت تسهیلات به متقاضی معرفی شده، مشمول جرایم مالیاتی است و این نص صریح قانون است.
وی اضافه کرد: در ۲ سال قبل به علت مشکلاتی همچون آماده نبودن سامانه ثبت نام و عدم معرفی متقاضیان حائز شرایط به بانک ها، فرایند پرداخت تسهیلات به صورت کامل طی نشده است. بر این اساس با عنایت به متقاضی محور بودن این تسهیلات در بعضی موارد شاهد می باشیم که تکالیف تعیین شده برای بانکها بیشتر از متقاضیان معرفی شده بوده است.
محمدپور تصریح کرد: بانکها با عنایت به متقاضیان معرفی شده از جانب وزارت راه و شهرسازی موظف به پرداخت تسهیلات هستند و مطابق قانون، استنکاف از پرداخت تسهیلات مشمول پرداخت جریمه مالیاتی است؛ این در شرایطی است که به برخی از بانکها متناسب با تکالیف تعیین شده متقاضی معرفی نشده است.
وی خواهان تسهیل در فرایند شناسایی متقاضیان حائز شرایط دریافت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن به شبکه بانکی از جانب متولیان ذی ربط شد و ابزار امیدواری کرد: با سرعت گرفتن فرایند معرفی متقاضیان به شبکه بانکی، این بخش بتواند به ایفای نقش خود در حل بخشی از مشکلات مسکن مردم بپردازد.


منبع:

1402/08/29
12:44:22
5.0 / 5
127
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک