گفت و گوی مهر با یك كارشناس مسكن:

قیمت مسکن و اجاره بها در تهران چگونه کم شود؟

قیمت مسکن و اجاره بها در تهران چگونه کم شود؟ به گزارش مسکن گزین، یک کارشناس مسکن اظهار داشت: قدرت خرید خانه اولی ها اگر افزایش پیدا کند بازار اجاره بها به تعادل خواهد رسید.فرید قدیری، کارشناس مسکن درباب بازار اجاره بها به مهر اظهار داشت: بازار اجاره بها یک بازار مصرفی است.
وی در ادامه بیان کرد: با توجه به این که سالانه ۵۰۰ هزار زوج جدید در کشور داریم که نزدیک به ۱۰۰ هزار زوج متعلق به تهران است که اینها همان خانه اولی ها هستند که باتوجه به از دست دادن قدرت خرید روانه بازار اجاره مسکن شدند.
این کارشناس مسکن درباره ی بازار اجاره بها اظهار داشت: تا سه سال قبل اجاره بها برمبنای تورم افزایش پیدا می کرد و اما یک دفعه این بازار رشد تاریخی پیدا کرد و به رشد میانگین ۵۰ درصدی رسید که این رشد تاریخی برای زوج های جوان مشکل آفرین شد.
فرید با اشاره به وضع بازار اجاره بها در سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: افزایش یا کاهش اجاره بها در سال ۱۴۰۲ به سه عامل بستگی دارد. ۱- تورم عمومی کنترل شود اگر تورم همان ۵۰ درصد باشد اجاره بها نیز به تبعیت از آن افزایش پیدا خواهدنمود همین طور معادلات بازار بستگی به قیمت مسکن و قدرت خرید مردم دارد اگر دولت بتواند قدرت خرید مردم را افزایش دهد و خانه اولی ها به فکر خرید خانه باشند تا از بازار اجاره بیرون بروند هم می تواند روند قیمت اجاره بهار ا کم کند.
وی افزود: اما مورد سوم تولید مسکن در تهران است که از سال ۹۷ در رکود بوده است اگر دولت بتواند رونق ساخت و ساز را در تهران باردیگر راه اندازی کند می تواند اجاره بها را تعدیل کند.
این کارشناس مسکن در آخر به مهر بیان کرد: سیاستگذاری ها باید در دست بازیگران اصلی (خانه اولی ها، مستأجران، بساز بفروش ها) قرار گیرد و دولت دخالتی بر بازی نداشته باشند با ساخت و ساز در اطراف تهران نمی توان شاهد این باشیم که مردم به سمت اطراف تهران بروند و به تبع قیمت مسکن در تهران با این روش کاهش نمی یابد.


منبع:

1402/01/04
14:23:08
5.0 / 5
197
تگهای خبر: اجاره , تولید , راه , ساخت و ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک