هوشمندترین و پایدارترین شهرهای جهان در سال 2022

هوشمندترین و پایدارترین شهرهای جهان در سال 2022 به گزارش مسکن گزین، خراسان رضوی شهرهای جهان که هم اکنون با جمعیت سالخورده، تقاضاهای اجتماعی متنوع و شکاف های دیجیتال مقابله می کنند، تحت فشارهای تغییرات آب وهوایی و نتایج همه گیر قرار دارند و عواقب اقتصادی و اجتماعی جنگ اکراین احتمالا عوامل استرس زای دیگری را در چارچوب بیکاری، تورم و مهاجرت اضافه می کند.


به نقل از ویفروم، در این حوزه، تشخیص وضعیت شهرها از نظر پایداری و کیفیت زندگی برای ساکنان و تاب آوری شهری برای مقاومت در مقابل چالش های آینده، مهم تر از همیشه است. همه شهرها باید یک فرایند بازبینی راهبردی را انجام دهند. شهرها علاوه بر ارزیابی وضعیت فعلی خود، باید اولویت های آینده خود و آنچه را که می خواهند باشند در نظر بگیرند. این شاخص ۱۸۳ شهر را در سطح جهان مقایسه می کند و ۱۱۴ معیار را در ابعاد سرمایه انسانی، انسجام اجتماعی، اقتصاد، حاکمیت، محیط زندگی، تحرک و حمل و نقل، برنامه ریزی شهری، مشخصات بین المللی و فناوری گروه بندی می کند.
۱۰ شهر برتر پایدار در این بررسی شامل موارد ذیل است:
لندن
سرمایه انسانی، مشخصات بین المللی، برنامه ریزی شهری و حکمرانی، آنرا به رتبه اول در رتبه بندی سال جاری رساند. معایب این شهر ناشی از سرمایه ضعیف تر بریتانیا در انسجام اجتماعی و محیط زندگی است.
نیویورک
اقتصاد، بزرگ ترین نقطه قوت نیویورک است اما این شهر در زمینه های تحرک و حمل و نقل، برنامه ریزی شهری، سرمایه انسانی و مشخصات بین المللی هم برجسته است. مانند لندن، نیویورک از نظر انسجام اجتماعی و محیط زندگی نسبتا ضعیف است.
پاریس
پاریس از نظر مشخصات بین المللی، تحرک و حمل و نقل، و سرمایه انسانی رتبه خوبی داشت اما در محیط زندگی خود رتبه پایین تری به دست آورد.
توکیو
این شهر دارای اقتصاد قوی، مشخصات بین المللی، حکومت و فناوری برتر است البته در برنامه ریزی شهری و تحرک و حمل و نقل در رتبه پایین تری قرار داشت.
برلین
شهری متعادل است که در خیلی از ابعاد، بخصوص در حکمرانی، برنامه ریزی شهری و سرمایه انسانی، عملکرد خوبی دارد و ضعیف ترین مورد آن اقتصاد است.
واشنگتن
در سرمایه انسانی، فناوری، حکمرانی و برنامه ریزی شهری قوی است اما می تواند در انسجام اجتماعی و محیط زندگی بهبود یابد.
سنگاپور
فناوری و مشخصات بین المللی سنگاپور برجسته هستند، در حالیکه محیط زندگی و تحرک ظرفیت های ضعیف تر شهر محسوب می شوند.
اروپا
اروپا به صورت کلی بیشترین تعداد شهر هوشمند را در خود جای داده است. در حالیکه خیلی از افراد تحت تأثیر این بیماری همه گیر قرار گرفته اند، نقاط قوت و کیفیت زندگی در شهرهای اروپایی، آنها را در جای خوبی نگه داشته است.
آسیا
شهرهای آسیایی که عملکرد خوبی دارند، تمایل دارند از رشد اقتصادی و ارتقای فناوری خود رونق بگیرند. فناوری همینطور جایی است که تعداد انگشت شماری از شهرهای خاورمیانه مانند دبی و ابوظبی، بهترین عملکرد را دارند، باآنکه به صورت کلی، منطقه راه طولانی در ایجاد شهرهای هوشمند و پایدار دارد.
اقتصاد همینطور یک عامل تعیین کننده برای شهرهای ایالات متحده است؛ ۶ شهر از ۱۰ شهر برتر در بعد اقتصادی، آمریکایی هستند. هیچ یک از شهرهای برتر در انسجام اجتماعی یا محیط زندگی، آمریکایی نیستند.
در گذشته تاب آوری شهری بر آمادگی در مقابل بلایای طبیعی متمرکز بوده است و باید درک خویش را از تاب آوری فراتر از زیرساخت ها گسترش دهیم تا اکوسیستم های پایدار، فعالیتهای نوآورانه و برابری بین شهروندان در بر گیرد.
مدیران شهری باید بتوانند با الگوبرداری از اصول عدالت و همکاری و با چشم اندازی از آینده که شامل همه شهروندان می شود، رهبری کنند. مفهوم حکمرانی هوشمند که شامل تشخیص دقیق، چشم انداز روشن و رویکرد چند بعدی برای مدیریت چالش هاست، خیلی مهم است و این فقط مسئولیت بخش دولتی نیست.
بخش دولتی، شرکتهای خصوصی، سازمان ها و مؤسسات دانشگاهی باید با هم کار کنند و نگاهی جامع به آنچه که یک شهر را نه تنها قابل دوام بلکه زیست پذیر، عادلانه و انعطاف پذیر می سازد، اتخاذ کنند.
منبع:

1401/09/17
23:21:42
5.0 / 5
414
تگهای خبر: حمل و نقل , راه , زمین , زیرساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک