کیفیت هوای تهران در وضعیت قابل قبول

کیفیت هوای تهران در وضعیت قابل قبول مسکن گزین: مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران میانگین کیفیت هوای تهران طی 24 ساعت گذشته را برمبنای اطلاعات ایستگاه های شرکت کنترل کیفیت هوا، قابل قبول اعلام نمود.محمد میرزایی قمی در گفت و گو با ایسنا به میانگین شاخص کیفیت هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته اشاره و اظهارکرد: میانگین کیفیت هوای تهران طی ۲۴ ساعت گذشته به لحاظ آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ۹۱ و در وضعیت قابل قبول قرار داشته است.

وی اضافه کرد: طی این مدت کیفیت هوای برخی ایستگاه ها در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار داشته اما میانگین آن برای کل شهر تهران در وضعیت قابل قبول قرار گرفته است.

میرزایی قمی علاوه بر آلاینده ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵ به وضعیت دیگر آلاینده ها طی ۲۴ گذشته در هوای پایتخت اشاره نمود و توضیح داد: طی این مدت شاخص ذرات معلق کوچک تر از ۱۰ میکرون ۷۱، شاخص دی اکسیدگوگرد ۱۵، شاخص دی اکسیدنیتروژن ۷۴، شاخص مونوکسیدکربن ۲۴ و شاخص آلاینده ازن نیز ۵۷ بوده است.

به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، برمبنای اطلاعات سایت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون ذرات جامد یا مایع موجود در هوا هستند که دارای قطری کمتر از ۱۰ میکرون هستند و بر اثر سوزاندن چوب، احتراق ناقص در ترکیبات هیدروکربنی، احتراق سوخت موتورهای دیزل و...، واحدهای صنعتی، کشاورزی، جاده های آسفالت نشده و کارهای ساختمان سازی و آلاینده های غیرگازی، ایجاد و منتشر می شوند. این ذرات به دلیل ابعاد ریز خود می توانند از سیستم دفاعی مجاری تنفسی عبور کنند. بیماریهای قلبی، بیماریهای ریوی، کاهش سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماریها، از میان رفتن بافت های ریه، آسم کودکان، مرگ و میر زودرس، سرطان و خاک گرفتگی قسمتی از تاثیرات منفی این آلاینده است که بعنوان آلاینده اصلی در گرد و غبار روزهای گذشته تهران شناخته می شد.

ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون (PM۲.۵) دارای قطر دو و نیم میکرون و یا کمتر هستند که حدودا یک سی ام قطر موی انسان است و بعنوان ذرات ریز (fine) نیز شناخته می شوند. ترکیب شیمیایی ذرات بسته به محل، زمان و آب و هوا متفاوت می باشد و منابع انتشار آن شامل انواع کارهای احتراقی (وسایل نقلیه موتوری، نیروگاهی، سوزاندن چوب، و غیره) و فرایندهای صنعتی خاص می شود. این ذرات هم بطور مستقیم ساطع می شوند و هم به شکل آلاینده ثانویه در جو شکل می گیرند.

نیتروژن دی اکسید گازی به رنگ قهوه ای سرخ فام است و بویی بسیار تند و زننده دارد و از با اهمیت ترین آلاینده های هوا محسوب می شود. هر سال میلیونها تن از این گاز بر اثر کارهای انسانی خصوصاً مصرف سوخت های فسیلی تولید می شود. نیتروژن دی اکسید در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریک می کند که سبب پوسیدگی شدید فلزات می شود همین طور در غلظت های بالا موجب ایجاد مه دود می شود، میدان دید را به شدت می کاهد و بر رشد گیاهان اثر منفی شدید دارد. این گاز از اثر گلخانه ای نیز برخوردارست. منابع تولید این آلاینده سوختن بنزین، گاز طبیعی، زغال سنگ، نفت و نیز در نیروگاه ها در حرارت های بالا است. اثرات افزایش میزان این آلاینده شامل ایجاد سوزش در ریه ها، کاهش میزان مقاومت سیستم تنفسی، تولید ازن، تولید باران های اسیدی و تولید مه – دود فتوشیمیایی می شود.

منبع:

1401/03/24
21:04:51
5.0 / 5
389
تگهای خبر: آسفالت , تولید , جاده , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک