یك عضو شورای شهر تهران تاكید كرد

لزوم بازبینی در مصوبه تقویت و عملیاتی کردن سیستم مدیریت بحران شهر تهران

لزوم بازبینی در مصوبه تقویت و عملیاتی کردن سیستم مدیریت بحران شهر تهران به گزارش مسکن گزین یک عضو شورای شهر تهران بر لزوم بازبینی در مصوبه تقویت و عملیاتی نمودن سیستم مدیریت بحران شهر تهران تاکید نمود.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، احمد صادقی در سی و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطق قبل از دستور خود به مناسبت هجدهمین سالگرد زلزله بم و روز ملی ایمنی در مقابل زلزله اظهار داشت: زلزله مهیب بم که در ۵ دی سال ۱۳۸۲ به وقوع پیوست و جزو بزرگترین حوادث پرتلفات قرن با ۳۳ هزار کشته در جهان شد درسی بود برای همه تا باور نماییم زلزله می تواند بسیار نزدیک و بسیار دلخراش باشد و این اتفاق دردناک موجب شد تا با دستور مقام معظم رهبری تحولات بزرگی در مبحث مدیریت بحران در کشور رقم بخورد و اداره کل حوادث غیرمترقبه که پیش تر یک نهاد مقابله گر بود به سازمان مدیریت بحران کشور تبدیل شد. این سازمان ماموریت پیدا کرد تا چرخه مدیریت بحران را محورکار خود قرار دهد و مبحث پیشگیری مقدم بر مقابله شد و از آن تاریخ تلاش شده است تا اتفاقات گذشته چراغ راه باشد و هر بحرانی درسی برای آینده، اما همچنان مشکلات اساسی در این راه وجود دارد و حتی لحظه ای درنگ خدایی نکرده، می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای کشور رقم بزند.

وی ادامه داد: ۵ دیماه فرصتی است تا کوتاهی ها، غفلت ها و عدم هماهنگی ها را برطرف نماییم و با تمام قدرت به سمت شهر ایمن و بادوام حرکت نماییم. بنده بعنوان نماینده مردم شریف ری، تهران وتجریش که اندک تجربه ای در مبحث مدیریت بحران و مدیریت خطر در کارنامه کاری خود دارم از این تریبون برای بیان چند نکته مهم استفاده می کنم و امیدوار هستم نگاه انقلابی و جهادی حاکم در دولت و مدیریت شهری راهگشای مشکلات پیش رو باشد.

وی افزود: از رئیس جمهور محترم به خاطر تشکیل شورای عالی مدیریت بحران بعد از گذشت دو دهه از عدم تشکیل آن با حضور رئیس جمهور، از وزیر محترم کشور به خاطر وقتی که برای دید و بازدید از ظرفیت های مدیریت بحران شهر تهران گذاشتند و از شهردار محترم که اهتمام ویژه ای برای مقوله مهم مدیریت بحران دارند، تشکر نمایم.

وی اشاره کرد: با ابلاغ قانون جدید مدیریت بحران در سال ۹۸ مصوب مجلس شورای اسلامی و ابلاغی رئیس جمهور تحول بزرگی در امر قانونگذاری رقم خورد، اسناد بسیار مهمی تهیه و تنظیم شد و به تصویب هیئت محترم وزیران و ستاد ملی ستاد ملی مدیریت بحران رسید. سازمان مدیریت بحران کشور با یک کار جهادی هوشمندانه و با بهره گیری از ظرفیت نخبگان و متخصصین و با محوریت پژوهشگاه سوانح طبیعی که جا دارد از همه آنها تشکر کنم، سند راهبرد ملی مدیریت بحران کشور، برنامه ملی کاهش خطر، اطلس ملی مخاطرات طبیعی، برنامه ملی آمادگی و پاسخ، برنامه ملی بازسازی و بازتوانی و ده ها بخشنامه اجرایی را تهیه و در مراجع مربوطه تصویب و ابلاغ نموده است.

صادقی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به این که کارهای بسیار باارزش از ابتدایی ترین کارهاست و اقدامات بسیار زیادی برای ادامه این کار باارزش باید صورت گیرد که با عرض تاسف شاهد کند شدن کار و یا توقف آن و یا درگیر و دار تعویض دولت و به تعویق افتادن آن در کمیسیون های دولت شده است، اضافه کرد: از وزیر کشور درخواست دارم این مساله را پیگیری نمایند. یکی از مهمات این قانون آن است که متاسفانه تابحال بخشنامه اجرایی آن که می بایست ظرف شش ماه برای اجرا به دستگاهها ابلاغ می شد، هنوز پس از گذشت دو سال درگیر و دار لایه های اداری بی سرانجام باقی مانده است. ضمناً، از شهردار تهران هم درخواست دارم تا برمبنای اسناد ملی، اسناد محلی را برای شهر تهران تهیه نماید. این مساله هم تکلیف قانونی می باشد که مورد غفلت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مدیریت بحران در شهر تهران در سطح ملی پیش بینی و مسئولیت آن به وزیر کشور سپرده شده و در همین افق دید، هزینه ها و بودجه های مدیریت بحران پایتخت هم از ظرفیت ها و اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است اما متاسفانه هیچگاه به منصه ظهور نرسیده است. نادیده گرفتن سهم بودجه مدیریت بحران تهران در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نشان از بی توجهی زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری به ویژه سازمان برنامه و بودجه به این مساله است. هماهنگی و مدیریت واحد با اهمیت ترین اصل در برخورد با بحران است.
بگفته عضو شورای شهر تهران، اخیراً وزیر کشور، مدیریت بحران شهر تهران را به شهردار تهران تفویض نموده است. حکم جانشینی برای شهردار تهران به این معناست که کلیه دستگاه های اداری و اجرایی و کلیه دستگاههایی که در قانون از آنها ذکر نام شده است بصورت هماهنگ و واحد زیر نظر مدیریت واحدی به نام شهرداری تهران هستند. جناب آقای زاکانی این فرصت بسیار مناسبی را در اختیار شهرداری تهران گذاشته است! این فرصت توسط وزیر کشور فراهم گشته است تا از ظرفیت مدیریت واحد در شهر و شهرداری حداکثر استفاده صورت پذیرد. پس لازم است تا هرچه زودتر کارگروه های تخصصی که در چهار سال قبل به تعطیلی گراییده، مجدد فعال شود و زمینه های همکاری مشترک بین دستگاه های مختلف باز طراحی گردد.

وی افزود: همکاران خدوم من در شورای اسلامی شهر هم می بایست با دقت نظر بیشتری نسبت به امر مدیریت بحران در شهر بپردازند. بعنوان مثال، مصوبه تقویت و عملیاتی نمودن سیستم مدیریت بحران شهر تهران مصوب ۲۱ مرداد سال ۱۳۸۳ که در آن سازمان مدیریت بحران شهر تهران موظف است که بعد از ابلاغ، بصورت دوسالانه نسبت به بازبینی مصوبه و تطابق آن با قوانین، شرایط و تجارب حاصله در حوزه مدیریت بحران در کشور اقدام نموده و در صورت نیاز به تغییرات، موارد را در قالب اصلاحیه به شهرداری تهران جهت ارسال به شورای شهر تهران تقدیم نماید. ۱۷ سال از این مصوبه گذشته است و به غیر از چند اصلاح، اتفاق دیگری نیفتاده است. قوانین جدید شده است، شرایط متفاوت شده است و نیاز است این مساله مجدداً بازبینی شود. همینطور لایحه برنامه عملیاتی تقابل و واکنش اضطراری زلزله در شهر تهران که در سال ۱۳۹۷ مصوب و ابلاغ گردیده، همچنان فاقد برنامه عملیاتی بوده و بی نتیجه مانده است.

صادقی اشاره کرد: جناب آقای زاکانی، همانطور که مستحضر هستید مدیریت شهری در سطوح مختلف از معاونین، شهرداران مناطق، روسای سازمان ها و شرکت ها، جدیدالانتصاب هستند و هرکدام از این رده ها وظایفی در زمینه مدیریت بحران دارند که متاسفانه دیده شده که اطلاعی از وظایف مصرح قانونی خود ندارند. باتوجه به تغییرات صورت گرفته در بدنه مدیریتی شهر لازم است تا شهردار تهران نسبت به آموزش همه مسئولان در سطح معاونین مناطق، نواحی و روسای سازمان ها و شرکتها اهتمام کافی داشته باشند و برنامه های منظم جهت برگزاری مانورهای مشترک بین دستگاهی عرضه نمایند. همینطور سفارش می شود در انتخاب مدیران ارشد درباب شهرداران مناطق و نواحی شاخص اشراف به مبحث مدیریت سوانح و حوادث و بحران ها بصورت جدی لحاظ شود و بعد از انتصاب هم طی احکام جداگانه ای وظایف مدیران در مواقع بحران به آنها یادآور شده و بصورت مداوم اقدامات آنها در حوزه بحران ارزیابی و پایش گردد.

این عضو شورای شهر تهران افزود: تقویت ساختار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و حمایت های مالی و تأمین نیروی متخصص از با اهمیت ترین اقدامات شهردار تهران بعنوان جانشین وزیر کشور در مدیریت بحران پایتخت است که لازم است در اسرع وقت صورت پذیرد اما نکته ای را باید متذکر شوم که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران باید به آن توجه ویژه نماید و این مهم این است که باتوجه به تعدد وظایف و ماموریتهای پیش بینی شده برای مجموعه مدیریت شهری در مبحث مدیریت بحران های طبیعی لازم است تا طبقه بندی دقیقی باتوجه به اولویت های ایمنی در شهر، محدودیت های منابع مالی و نیروی انسانی صورت پذیرد و از انجام کارهای پراکنده و کم اثر به شدت جلوگیری شود.

وی ادامه داد: این سازمان مطابق با قوانین، وظیفه مدیریت بحران ها را برعهده دارد بنابراین سفارش می شود از تصدی گری فاصله گرفته و توان خویش را برای هدایت و راهبری سایر دستگاهها در سطح شهر و شهرداری به کارگیرد. تصدی گری سم مهلک برای سازمان است. از کارهای های بی اثر و هزینه بردار که نمی خواهم به موارد جزئی آن در این نشست اشاره کنم باید به شدت جلوگیری شود.1400/10/05
20:40:22
5.0 / 5
206
تگهای خبر: اسناد , بازسازی , تخصص , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک