فرمانده عملیات ستاد مقابله با كرونا استان تهران تاكید كرد

اثربخشی تزریق واکسن های ناهمگن در دوز سوم

اثربخشی تزریق واکسن های ناهمگن در دوز سوم به گزارش مسکن گزین فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران از اثربخشی بیشتر تزریق واکسن های ناهمگن در دوز سوم اطلاع داد و اظهار داشت: البته بهترین واکسن بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت در دسترس ترین واکسن است اما اگر در دوز سوم واکسن ناهمگن تزریق شود، اثربخشی بیشتری خواهد داشت.به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران با تکیه بر این که لازم است تجربه سوش دلتا باردیگر بازبینی شود، اظهار داشت: وقتی گسترش سوش دلتا شروع شد نسبت به کشورهای اروپایی با دو هفته تاخیر در ایران شاهد شیوع آن بودیم. هم اکنون هم پیشبینی ما این است که در مورد سوش اُمیکرون هم همین مبحث اتفاق خواهد افتاد. این الگو به علت سرایت پذیری بالا حدودا انتظار می رود در هر کشوری مشاهده شود.

وی اضافه کرد: خواهش من این است که مقداری عملیاتی تر پروتکلهای بیماریابی و غربالگری را مورد بازبینی قرار دهیم. نکته دیگر در مورد مساله رنگ بندی هاست. هم اکنون تهران آبی است اما نباید گول این رنگ بندی را بخوریم. در رنگ بندی یکی از شاخصهای پر رنگ که مبنای رنگ بندی قرار می گیرد، بحث بستری است اما باید به این نکته دقت کنیم که حدود چهار تا ۱۴ روز در مورد بستری تاخیر را شاهد می باشیم. بنابراین باید مراقبت لازم را در دستور کار قرار دهیم.

زالی تصریح کرد: رنگبندی در کشور ما کار ارزشمند ای است و نمی خواهم آنرا نقد کنم. در همه جای دنیا هم وجود دارد اما توانایی سنجش سطح خطر را ندارد. هم اکنون وضعبت تهران آبی است اما امکان دارد هفته بعد این وضعیت ادامه داشته باشد و یا تغییر کند. باید با عنایت به شرایط، بازآرایی در بهداشت و درمان تهران در ارتباط با سوش جدید اتفاق بیفتد. نوع رویکرد در حوزه درمانی و بیماریابی اُمیکرون باید تغییر داده شود و جهادی تر کار نماییم.

فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: حدودا تمامی کشورهای دنیا متفق القول هستند که اگر میزان بیشتری دوز بوسترتزریق شود شرایط بسیار بهتر از زمانی است که دو دوز واکسن زده شده است. بنابراین با مشارکت دستگاههای ذیربط و بهره گیری از موارد تشویقی باید نسبت به تزریق دوز سوم یا یادآور اقدام نماییم و این مورد را بعنوان موضوعی اصلی برشماریم.

وی اضافه کرد: برخی مراکز تجمیعی ما کمرنگ شده است، بنابراین لازم است استاندار تهران در نامه ای به دستگاه هایی که در مراکز تجمیعی همکاری داشتند تاکید شود که مثل گذشته بار دیگر مبحث واکسیناسیون را پیگیری کند. همینطور باید به ادارات استان دستوری داده شود که نسبت به تزریق دوز سوم اقدام نمایند. بدون شک باید پیش از بحران انتشار سریع سوش جدید این اقدامات صورت گیرد.

زالی افزود: بیشترین تبادل مسافر در تهران است و آنچه که هم اکنون در حوزه فرودگاهی نیاز است، این مورد است که حمایت همه جانبه ای با همکاری همه دستگاههای ذیربط در مجموعه فرودگاه امام خمینی (ره) اتفاق بیفتد. امروز حتی کشورهایی که درگیر اُمیکرون شدند و این سوش در آن کشورها انتشار یافته محدودیت هایی را برای ورود مسافر گذاشتند. چون که می خواهند از سوش های وحشی تر اُمیکرون و ورود آن به کشورشان جلوگیری نمایند.

وی تصریح کرد: مدارس ما بسیار مهم هستند چونکه اصولا دانش آموزان نسبت به افراد معمولی بیشتر می توانند بیماری را منتقل کنند. در همین راستا نیاز است که از نرم افزار پایش موارد سندرمیک به صورت جدی بهره بگیریم و مدیر مربوطه با مشاهده نخستین علایم مبحث را به مراقبان از راه نرم افزار منتقل کنند.

زالی تصریح کرد: سیاست استفاده از واکسن های ناهمگن در دوز سوم می تواند بسیار مهم و اثربخش باشد. بر مبنای مقالاتی که انتشار یافته اگر بتوانیم در کشور شرایط را بگونه ای فراهم نماییم که تزریق دوز سوم متفاوت از دوز اول و دوم باشد می تواند اثربخشی بسیار بهتری داشته باشد.

وی در انتها اظهار داشت: باید برای دو تا سه هفته آینده نظارت ها بسیار بیشتر شود. در این راستا نیاز است تیم های تلفیقی در سطح شهر کار نظارت را بخصوص در اصناف و رستوران ها انجام دهند.

منبع:

1400/09/29
19:01:06
5.0 / 5
221
تگهای خبر: دستگاه , راه , فرودگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک