یك كارشناس ایمنی عنوان كرد

ریسک ایمنی برخی مدارس بالاتر از میزان معمولی است

ریسک ایمنی برخی مدارس بالاتر از میزان معمولی است به گزارش مسکن گزین حوادثی که در مدارس و مراکز آموزشی رخ می دهد از حساسیت بیشتری برخوردار است، چون که اولا همچون مراکز تجمعی هستند و دوما کودکان و نوجوانان در آن تجمع دارند و جزو گروه صدمه پذیر هستند. به تازگی شاهد حادثه انفجار آبگرمکنی در یک مهد کودک بودیم که باعث مصدومیت چهار کودک و یک خانم ۲۱ ساله شد. حادثه ای که بر این امر تصریح کرد که ایمنی در مراکز آموزشی و مدارس باید مورد توجه قرار گیرد. این توجه طی سالهای گذشته در چارچوب طرحی با نام مدارس آماده پیگیری شد؛ ولی اکنون خبری از این طرح و پیگیری برای انجام مجدد آن نیست.


محمدرضا مرشد دوست مدیرعامل انجمن کودک ایمن ناجی فردا در گفتگو با ایسنا، در خصوص طرح مدارس آماده و ضرورت توجه به ایمنی در مدارس و مراکز آموزشی کودکان و نوجوانان اظهار نمود: در طرح مدارس آماده که طی چند سال قبل انجام شد، قرار شد که سه اقدام صورت گیرد. در محله اول پرسنل مدرسه، همچون مربیان، مدرسان و مدیران، آموزش های ایمنی ببینند. در مرحله دوم ارزیاب های صنعت مخاطرات، همان ارزیاب های خطرات طبق چک فهرست های عرضه شده مدرسه را از لحاظ ایمنی بررسی نمایند که بخشی از آنها بررسی های سازه ای بود، که در ارتباط با فرسودگی سازه و مقاومت آن در مقابل زلزله و.. بود و بخش دیگری از آن هم در مورد تجهیزات، راه های خروج، عرض پله ها و... بود.
وی افزود: در طرح مدارس در نهایت مدارس به سه رنگ تقسیم می شدند که سبز، زرد و قرمز بود. در ارزیابی ریسک معمولی، میان ریسک و پر ریسک در رنگ زرد فقط اخطار داده می شود، اما در رنگ قرمز اخطار داده می شود که برگزاری کلاس های آموزشی در این محل امکانپذیر نیست.
این کارشناس ایمنی اظهار نمود: در مرحله سوم هم برای بحث آموزش های شهروندی ارزیاب های صنعت مخاطرات وارد کانون خانواده می شدند تا آموزش های لازم را مطرح نماییم.
مرشد دوست اظهار داشت: در خیلی از این بازدیدها مشخص می شد که ریسک این ساختمان ها بالاتر از میزان معمولی است که آموزش و پرورش در موضعی اظهار می کرد که این طرح را شهرداری ها انجام می دهند و ما بودجه ای برای این کار نداریم و از طرفی هم شهرداری ها اظهار می کردند که این فضاها متعلق به آموزش و پرورش است و آموزش و پرورش باید هزینه های لازم را به عهده بگیرد.
وی افزود: در موقعیتی که پیشبینی ها برای ایمن سازی مدارس و مراکز آموزشی انجام شده بود، پیشگیری صورت نگرفت و اقدام خاصی صورت نگرفت.
این کارشناس ایمنی اظهار داشت: متأسفانه بعضی از مدیران هم در این خصوص آگاهی نداشتند و آمادگی یک مرکز آموزشی را وابسته به کپسول های اطفای حریق می دیدند. این در شرایطی است که یک مدرسه باید برنامه اضطراری داشته باشد، مربی آموزش دیده باشد که اگر اتفاقی افتاد و دانش آموزان یک دفعه از کلاس خارج شدند چگونه آنها را کنترل کند.
مرشد دوست ضمن اشاره به حادثه انفجار یک آبگرمکن در مهدکودک و مصدوم شدن چهار کودک و یک خانم ۲۱ ساله اظهار داشت: اگر در این مرکز آموزشی اسناد مخاطرات به درستی انجام می شد شاید شاهد این حادثه و مشابه آن نبودیم.
وی با اشاره به اینکه تعطیلی های در رابطه با ویروس کرونا فرصت خوبی برای انجام ایمن سازی های لازم در مدارس و مراکز آموزشی بود، اظهار نمود: دو سال است مدارس تعطیل می باشد، آیا کسی نمی دانست که این مدارس بازسازی نیاز دارد یا بخشی از آن باید اصلاح شود؟ اگر مقرر است کودکان و نوجوانان به مدارس و مراکز آموزشی بازگردند باید برخی نکات ایمنی مثل آموزش مربیان، راه های خروج، وسایل پرخطر و... بررسی شود.
وی اظهار داشت: یک مدرسه ۳۰۰ دانش آموز دارد و زنگ تعطیلی یک مدرسه بگونه ای است که همه دانش آموزان سر همان ساعت تعطیل می شوند. بارها شاهد شکستگی دست و پای دانش آموزان به علت افتادن از طریق پله های مدرسه در زمان شلوغی بوده ایم. برای همین بطور قطع چرخه خروج از مدرسه هم باید مدیریت شود و این تنها یکی از نکات ایمنی در مدارس است. یعنی یا باید دو راه پله برای خروج دانش آموزان از مدارس وجود داشته باشد یا خروج دانش آموزان از مدرسه مدیریت شود.
مرشد دوست افزود: مثلاً کلاس اولی ها ساعت ۱۲، کلاس دومی ها ساعت ۱۲: ۱۵ و... تعطیل شوند.
این کارشناس ایمنی اظهار نمود: به نظر می آید که می توانیم در این زمان باقی مانده هم طرح مدرسه آماده را در همه مدارس اجرا نماییم تا حوادث ناشی از نا ایمنی ها کاهش پیدا کند.
منبع:

1400/08/14
16:59:46
5.0 / 5
222
تگهای خبر: اسناد , بازسازی , پرسنل , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک