وزیر راه و شهرسازی:

حمل و نقل دریایی با نسل جدید کشتی های هوشمندی به روزرسانی شود

حمل و نقل دریایی با نسل جدید کشتی های هوشمندی به روزرسانی شود به گزارش مسکن گزین وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: باید ناوگان حمل و نقل دریایی را با نسل جدید شناورها به روز نماییم.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، رستم قاسمی عصر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل سابق و جدید سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: همه بنادر کشور را به خوبی می شناسم. زمانی که در رأس قرارگاه خاتم بودم ساخت اسکله های بزرگ همچون برخی اسکله های بنادر شهید رجایی و امام خمینی را در دست ساخت داشتیم که از نزدیک با آنها آشنا هستم.
وی اضافه کرد: تحریم ها همواره در کشور بوده است. وقتی وارد وزارت نفت شدم تحریم های نفتی تازه شروع شده بود و مسؤلان نگران بودند. آن زمان رئیس جمهور وقت آمریکا اظهار داشت: تحریم های فلج کننده ای برای ایران بوجود آورده ایم. هنوز راههای دور زدن تحریم ها را به خوبی نمی شناختیم و نگران بودیم که حصر دریایی در کشور رخ دهد.
وزیر راه اظهار داشت: اما خوشبختانه امروز در شرایطی هستیم که سازمان بنادر توانست از مبحث تحریم ها به خوبی عبور کند. اگر هوشمندی و سازوکارهای مناسب نبود یک دغدغه جدی برای کشور ایجاد می شد.
قاسمی افزود: سازمان بنادر در بسیاری موارد پیشگام بوده و دغدغه ها را برطرف کرده است اما در مورد تحریم ها دو مبحث را باید در نظر داشت. یکی روش تاکتیکی و عبور و مقابله با تحریم هاست که همواره باید وجود داشته باشد اما کار مهم و اساسی تر بی اثر کردن تحریم ها است. به این مفهوم که نیازمندی هایمان را خودمان در داخل برطرف نماییم. معتقدم این ظرفیت در کشور وجود دارد.
وی با تکیه بر این که باید قرارگاه بی اثر کردن تحریم ها در کشور ایجاد شود اضافه کرد: در ایام سخت تحریم ها که در وزارت نفت بودم خیلی از کالاها وارداتی بود و هر روز جدولی به من می دادند که در آن نوشته بود فلان کالای وارداتی تا سه ماه بیشتر در انبارها نیست.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: حمل و نقل در تولید ناخالص داخلی اثرگذار می باشد ولی عقب ماندگی هایی در این بخش داریم هر چند که سازمان بنادر پیشگام تر از سایر مودهای حمل و نقل است اما در مودهای هوایی، زمینی و ریلی عقب ماندگی جدی داریم که باید حتما راهکارهایی در پیش بگیریم.
وی ضمن اشاره به اهمیت نوسازی ناوگان حمل و نقل در همه زمینه ها افزود: دولت سیزدهم توجه جدی به ساحل نشینی، آباد کردن شهرهای دریایی و ساحلی و سواحل مکران دارد؛ انتقال جمعیت به این منطقه در دستور کار است. شهر «تیس» ساخته شده و شهر مکران در نزدیکی جاسک در دست ساخت است.
قاسمی به نسل جدید کشتی های هوشمند اشاره و اظهار نمود: باید ما هم خویش را با نسل جدید شناورها به روز نماییم. به سرعت در بخش دریایی درحال هوشمندسازی و ارتقای سطح حمل و نقل هستیم.
وزیر راه اهمیت تکمیل کریدورهای ریلی جنوب به شمال را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: اگر کریدورهای ریلی ما تکمیل شده بود درآمد زیادی نصیب کشور می شد ولی هم اکنون از این درآمد محروم هستیم. ۱۴ تا ۱۵ هزار کیلومتر ریل در کشور دارم اما سهم ریل از حمل کالا در کشور ۱۰ درصد است که اصلاً قابل قبول نیست.


منبع:

1400/08/11
09:08:51
5.0 / 5
199
تگهای خبر: تولید , حمل و نقل , راه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک