امکان باز شدن مرز جدید با افغانستان برای دسترسی به قرقیزستان

امکان باز شدن مرز جدید با افغانستان برای دسترسی به قرقیزستان به گزارش مسکن گزین رئیس انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی از امکان باز شدن مرز کتای در شمال غرب افغانستان برای دسترسی ایران به تاجیکستان و قرقیزستان اطلاع داد.به گزارش مسکن گزین به نقل از انجمن شرکتهای حمل و نقل بین المللی، احمد زمانیان یزدی اظهار نمود: سه عامل زمان، هزینه و امنیت کالا از مؤلفه های اصلی در تعیین مسیرهای حمل و نقلی به حساب می آید و الان عمده فعالان بخش خصوصی، شرکتهای حمل ونقلی و کارشناسان حوزه حمل و نقل بین المللی بر این مسئله اتفاق نظر دارند که یکی از مهم ترین موانع رونق راهگذر کتای در ارتباط با تأمین نشدن امنیت تردد ناوگان خارجی در قلمرو افغانستان بوده است.
وی افزود: بنا بر شواهد موجود و متعاقب تحولات سیاسی صورت گرفته در حوزه مرزها و گمرک افغانستان و تضمین های عرضه شده برای تأمین امنیت مسیر تردد ناوگان حمل و نقل به کشورهای حوزه آسیای مرکزی از قلمرو افغانستان، این تغییرات می تواند سبب شکل گیری امیدواری به توسعه راهگذر کتای شود.
رئیس انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی اظهار داشت: حسب مذاکرات انجام شده، بخش خصوصی افغانستان اعلام داشته که با عنایت به تحولات صورت گرفته در افغانستان، امکان صادرات و ترانزیت کالا از مرزهای جمهوری اسلامی ایران به آسیای مرکزی از مسیر افغانستان به صورت ایمن و با امنیت بالا فراهم گشته است.
وی اضافه کرد: بر این اساس میتوان به افزایش مبادلات تجاری در راه دالان کتای، بعنوان مسیر جایگزین تردد به آسیای مرکزی، امید بیشتری داشت و این امر می تواند در افزایش صادرات و ترانزیت کالا به کشورهای حوزه آسیای مرکزی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.
زمانیان یزدی افزود: آغاز فعالیت و عملیات بهره برداری از این مسیر در دست برنامه ریزی است که بزودی آغاز خواهد شد.
در حال حاضر ترکمنستان بعنوان دروازه ورود و ترانزیت کالا از ایران به پنج کشور آسیای مرکزی مطرح است که بروز برخی مشکلات همچون تعرفه گذاری نامناسب برای حق عبور کالای ترانزیت، اختلافات این کشور با برخی همسایگان و محدودیت های خاص کرونایی ترکمنستان برای عبور ناوگان تجاری سبب شده تا بازرگانان و شرکتهای حمل و نقل بین المللی منطقه به دنبال مسیرهای جایگزین برای ارسال کالا به چهار کشور دیگر آسیای مرکزی شامل ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان باشند.
عمده تبادلات تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان از گذرگاه مرزی دوغارون -اسلام قلعه انجام می شود به صورتی که سالانه ۱.۵ میلیارد دلار صادرات، سه میلیارد دلار ترانزیت خروجی و ۲۰ میلیون دلار واردات از راه این مرز انجام می شود.
گمرک دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری تایباد و مرکز این شهرستان ۱۲۰ هزار نفری در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است، هم اکنون روزانه ۵۰۰ دستگاه کامیون حامل بار تجاری در این مرز تردد دارند.
خراسان رضوی از سمت شرق ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و شهرستان های تربت جام، تایباد و خواف در این استان با افغانستان مرز مشترک دارند.
جمهوری اسلامی ایران در مجموع ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در جوار ولایات هرات، فراه و نیمروز آن کشور با استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دارد.
افغانستان از سمت شمال با کشورهای چین، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان، از غرب با ایران و از شرق و جنوب با پاکستان هم مرز است.


منبع:

1400/06/05
16:18:59
5.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک