مقام مسئول خبر داد؛

تجارت در سه مرز مشترک با افغانستان باوجود حضور طالبان ادامه دارد

تجارت در سه مرز مشترک با افغانستان باوجود حضور طالبان ادامه دارد به گزارش مسکن گزین باآنکه پایانه های مرزی ایران با افغانستان شامل دوغارون، میلَک و ماهیرود، در سمت افغانستان به دست نیروهای طالبان افتاده اما تجارت های مرزی دو طرف ادامه دارد.یک منبع مطلع در یکی از نهادهای متولی ترددهای مرزی در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: پایانه های مرزی ایران با افغانستان شامل دوغارون، میلَک و ماهیرود در سمت افغانستان به دست طالبان افتاده و مدیریت مرزهای این کشور هم اکنون در دست طالبان است.
وی که خواست نامش در خبر ذکر نشود، با اشاره به اینکه امنیت در مرزها حاکم است و تجار افغانستانی به جابه جایی کالاهای خود اقدام می کنند، اظهار داشت: مرزها از سمت ما باز است و از سمت افغانستان اگر در حریم مرزی ما اتفاقی بیفتد، دستگاههای ذی ربط تصمیم گیری خواهند؛ اما هم اکنون مرزهای سه گانه دوغارون، میلَک و ماهیرود در امنیت قرار دارند.
این منبع مطلع درباره جابه جایی کالا در مرزهای ایران و افغانستان اظهار داشت: تردد کامیون از سمت ما به افغانستان صورت نمی گیرد و کالاها در مرزها به صورت ترانشیپمنت در اختیار کامیون های افغان قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: قبل از تشدید تنش ها درگیری های داخلی افغانستان نیز، کامیون های ایرانی وارد خاک این کشور نمی شدند و تنها کامیون های نفتکش و سوخت رسان در بعضی مقاصد نزدیک مرز وارد این کشور می شدند که هم اکنون با عنایت به شرایط جدیدی که حاکم شده، کامیون های ایرانی حامل سوخت هم از مرز عبور نمی کنند.
این مقام مسئول اظهار داشت: کامیون های افغانستانی یا درب کارخانه یا در نقطه صفر مرزی در ایران، سوخت را خریداری نموده و سوخت را به داخل افغانستان منتقل می کنند؛ بنابراین مرز از سمت ما باز است و تجار افغان تصمیم می گیرند که کالاها را به مقاصد خود برسانند یا خیر.
وی ضمن اشاره به لندلاک (محصور در خشکی) بودن افغانستان اضافه کرد: تجار این کشور چاره ای جز تأمین کالاهای مورد نیاز خود از همسایگان ندارند و جمهوری اسلامی ایران بیشتر از ۲۵ درصد نیاز کالاهای افغانستان را تأمین می کرده یا با عبور ترانزیتی از مسیر ایران به طرف افغان رسانده است.


منبع:

1400/05/23
22:02:30
5.0 / 5
178
تگهای خبر: امنیت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک