مدیرعامل بورس كالا خبر داد؛

موافقت بانک مرکزی با عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس کالا

موافقت بانک مرکزی با عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس کالا مسکن گزین: مدیرعامل بورس کالا در نامه ای به مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی از موافقت بانک مرکزی بر استفاده از سازوکار بورس کالا در فروش املاک و مستغلات مازاد بانک ها آگاهی داد.به گزارش مسکن گزین به نقل از بورس کالا، حامد سلطانی نژاد ۶ مردادماه جاری نامه ای با موضوع «بهره گیری از سازوکار بورس کالای ایران جهت واگذاری اموال مازاد بانک ها باتوجه به به اعلام حمایت قانونی نهادهای ناظر» را به مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی ارسال کرد و آمادگی بورس کالا برای عرضه اموال غیر منقول مازاد بانک ها را اعلام نمود.
در نامه سلطانی نژاد آمده است: عطف به نامه شماره ۱۱۲۱۳۱/۰۰ مورخ ۱۶ تیر ماه ۱۴۰۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با موضوع موافقت با بهره گیری از سازوکار حراج طبق دستورالعمل بازار فرعی بورس کالای ایران به استحضار می رساند بورس کالای ایران بعنوان بزرگترین بازار متشکل کالایی کشور در امتداد اجرای بند ۱۹ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری درباب افزایش شفافیت و سلامت در اقتصاد و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا، کارهای شایان قابل توجهی را داشته است.
در ادامه این نامه مدیرعامل بورس کالا ضمن اشاره به راه اندازی تابلوی معاملات املاک و مستغلات در بورس کالای ایران در سال قبل اذعان داشت: تا حالا برخی نهادها همچون وزارت خانه ها و بانک ها موفق به فروش اموال غیر منقول خود بوسیله این بستر شده اند و برخی دیگر نیز درحال طی فرآیندهای پذیرش و عرضه املاک خود هستند. بدین جهت زیرساخت های نرم افزاری، سخت افزاری و مقرراتی موجود، امکان انجام انواع معاملات زمین و ساختمان با کاربری های مختلف را در بورس کالا با بهره بردن از مکانیزم حراج فراهم نموده است.
سلطانی نژاد در این نامه تصریح کرده است برمبنای قوانین موجود در کشور همچون ماده ۱۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، بند ج ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و نیز برمبنای بند الف تبصره یک ماده ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مزایای قانونی مختلفی جهت عرضه املاک و مستغلات مازاد بوسیله سازوکار بورس کالا در نظر گرفته شده است. بعنوان نمونه با هدف تسهیل در پروسه عرضه املاک و مستغلات در بازار فرعی بورس کالا، کلیه عرضه کنندگان از پرداخت کارمزد پذیرش معاف بوده و تا بعد از برگزاری حراج و انجام قطعی معامله، هزینه ای به فروشندگان تحمیل نخواهد شد.
وی در خاتمه از مدیران عامل بانکهای مربوطه دعوت کرد در صورت تمایل و صلاحدید به عرضه اموال غیر منقول مازاد خود بوسیله بورس کالای ایران اقدام نمایند.
منبع:

1400/05/16
12:09:50
5.0 / 5
639
تگهای خبر: املاك , بانك , بورس , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک