معاون وزیر كار:

صلاحیت حرفه ای کارگران ساختمانی مهارت سنجی می شود

صلاحیت حرفه ای کارگران ساختمانی مهارت سنجی می شود رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اظهار داشت: مهارت استادکاران و کارگران ساختمانی تحت پوشش سنجش و صلاحیت حرفه ای قرار می گیرد.به گزارش مسکن گزین به نقل از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، تفاهم نامه همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و اتحادیه تعاونی های تامین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی آتیه نگر فراگیر با تاکید بر مهارت آموزی کارگران فصلی، امروز ۱۳ مرداد ماه به امضای علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و جمشید دیوسالار مدیرعامل اتحادیه تعاونی های تامین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی آتیه نگر فراگیر رسید.
در این مراسم هاشمی، رییس سازمان با اشاره به این که در کشوری خسارت زا و با حوادث غیرمترقبه زیاد زندگی می نماییم، اظهار داشت: از همین رو در کشورمان حفظ سرمایه مادی و فردی و صیانت از جان افراد لازم است و از حقوق اولیه شهروندی بشمار می رود.
وی افزود: در این میان کارگران ساختمانی نقش تامین کننده بسیار مهمی دارند.
معاون وزیر تعاون بیان کرد: در صورتیکه در این عرصه آموزش میدانی و بودن مهندس ناظر در کنار کارگر ساختمانی به ندرت صورت می گیرد، سرمایه های جانی و مادی بسیاری به هدر می رود که در وهله اول این جایگاه اجتماعی باید از میان برداشته شود و سپس برای صیانت از ثروت انسانی مهارت آموزی به کارگران یک الزام شود.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اظهار داشت: تعیین کننده قیمت در حوزه ارائه خدمات ساختمانی «مهارت» است و ارتقای این قیمت در ارتقای سطح فنی این گروه مخاطب، به شکلی که خود کارگران مشتاق به آموزش و بروزرسانی مهارت خود باشند.
هاشمی اشاره کرد: با وجود پیشرفت سریع تکنولوژی امروزه مهارت عمری کمتر از ۵ سال دارد و بروزرسانی مهارت های این حرفه یک ضرورت است.
وی اظهار داشت: اتحادیه تعاونی های تامین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی باتوجه به گستردگی شبکه خود در مراکز استانهای کشور می تواند شبکه مجازی کارگر ماهر با تاکید بر دو اصل خدمات ماهرانه و اخلاق حرفه ای شکل دهد و به شکلی نباشد که قیمت کار آنان را کارفرما تعیین کند.
هاشمی اضافه کرد: در این راه صلاحیت حرفه ای کارگران و سنجش صلاحیت باید مبنای کار قرار گیرد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بیان کرد: یک کارگر باید به حقوق خود آگاه باشد و بداند چه سطوحی را باید طی نماید تا از یک کارگر ساده به ماهر مبدل شود.
وی افزود: باید به شکلی پروژه محور کار کرد که تا کارگری مهارت نداشته باشد، به او اجازه کار داده نشود، برای اینکه این امر مصداق ظلم در حق خویش و مردم است.
هاشمی تاکید کرد: قیمت هر کارگر می بایست برمبنای قابلیت و توانمندی تعیین شود.
معاون وزیر کار، از آمادگی سازمان برای برگزاری دوره های مهارتی برای کارگران معرفی شده از طرف اتحادیه تعاونی های تامین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی، اعطای مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد، و سنجش صلاحیت حرفه ای کارگران آگاهی داد.
وی ابراز امیدواری کرد با کار فرهنگی، این قشر با حقوق خود آشنا گردند و علاوه بر یافتن منزلت اجتماعی و جایگاه در نظام طبقه بندی شغلی، به معیشت با عزت دست یابند.
هاشمی همین طور به صدور شناسنامه فنی برای این گروه مخاطب و توافق با آموزش و پرورش برای اعطای دیپلم فنی به آنان اشاره نمود.
در ادامه جمشید دیوسالار مدیرعامل اتحادیه تعاونی های تامین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی آتیه نگر اظهار داشت: در جامعه ایران که از سنتی شدن به سمت صنعتی شدن در حرکت است، حلقه مفقوده بین کارگران فصلی مهارت است و به استقرار نظام استاد شاگردی دراین زمینه معتقدیم.
وی ابراز امیدواری کرد روزی فرا برسد که در سر تا سر کشور همه کارفرمایان ملزم به استفاده از نیروی کار ماهر و تامین آن از طرف اتحادیه صنفی و با تأیید سازمان آموزش فنی و حرفه ای و سنجش صلاحیت سازمان باشد.
این تفاهم نامه در امتداد تقویت و توسعه همکاری ها بهره برداری مشترک از ظرفیت های موجود در حوزه آموزش های مهارتی و کاربردی استادکاران و کارگران ساختمانی و بمنظور اجرائی سازی مواد ۲، ۳ و ۱۸ قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار و با هدف ایجاد زمینه های همکاری مشترک در مشارکت مؤثر در ارتقا مهارت استادکاران و کارگران ساختمانی، مشارکت در برگزاری مسابقات ملی و منطقه ای مهارت، تشکیل کارگروه مشترک متشکل از کارشناسان طرفین بمنظور بازبینی محتواهای آموزشی و مشارکت در غنا بخشیدن به بانک سوالات آزمون های مهارت به مدت دو سال امضا شده است.

1400/05/14
11:18:00
5.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک