با رای نمایندگان؛

وزارت نفت مكلف به تامین قیر رایگان در 6 ماه اول سال شد

وزارت نفت مكلف به تامین قیر رایگان در 6 ماه اول سال شد مسکن گزین: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای وزارت نفت را مکلف به تامین قیر رایگان برای آسفالت راه های روستایی در شش ماهه اول سال کردند.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس طرح استفساریه بند (ز)تبصره (۱) قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور را تصویب کردند.
در این استفساریه آمده است؛ باتوجه به مفاد بند (ز) تبصره(۱) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور آیا وزارت نفت مکلف است در شش ماهه نخست سال نسبت به اختصاص منابع مربوط به تامین ماده اولیه قیر(وی بی) به پالایشگاه ها از محل عواید حاصل از جزء(۲) بند(ب) این تبصره به نسبت وصول آن، اقدام کند؟ پاسخ: بلی، وزارت نفت می تواند در شش ماهه نخست سال هم نسبت به اختصاص منابع مربوط به تامین ماده اولیه قیر(وی بی) به پالایشگاه ها از محل عواید حاصل از جزء(۲) بند(ب) این تبصره به نسبت وصول آن، اقدام نماید.
در ادامه جلسه، محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در توضیح این استفساریه، اظهار داشت: در قانون بودجه ۱۴۰۰ موضوع تامین مواد اولیه قیر برای مصارفی نظیر راه های روستایی در مجلس مطرح و به این شکل تصویب گردید که از درآمد مازاد نفت مطابق با بند (ز)تبصره (۱) قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور قیر مذکور، تامین شود؛ به این معنا که مبلغ یکصد و پنجاه هزار میلیارد (۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل جزء (۲) بند (ب) این تبصره مواد اولیه قیر وی. بی (وکیوم باتوم)، نفت خام را بصورت ماهانه در اختیار پالایشگاه ها و پتروشیمی ها قرار دهد و مقادیر مصرف را هم کاملا مشخص کرده است.
وی افزود: بر طبق این ماده باید از مازاد درآمد نفتی این کار صورت گیرد و طبیعتا وزارت نفت بعنوان مجری باید تمام درآمد حاصل از فروش نفت خودرا در طول سال تامین کند و سپس نسبت به تامین مواد اولیه قیر اقدام نماید که بسیار زمان بر بوده و عملا در نیمه دوم سال امکان عملیاتی شدن مصارف مشخص شده به سبب بارندگی و سردی هوا وجود ندارد.
مفتح اشاره کرد: پس کمیسیون این مساله را این چنین مطرح می کند که کل درآمد نفت در طول ۱۲ ماه را به ۱۲ قسمت تقسیم کرده و هر ماه هنگامی که درآمد حاصل از فروش نفت تامین شد، درآمدهای پس از آن بعنوان مازاد بر بودجه تلقی شده و می توانیم قیر موردنیاز را تامین نماییم.
پس از تصویب این طرح، محمدباقر قالیباف اصرار کرد که دولت در تنظیم بخشنامه آن دقت لازم را به خرج دهد تا این کار پیش از سرد شدن هوا جلو برود.منبع:

1400/04/09
18:59:46
5.0 / 5
489
تگهای خبر: آسفالت , راه , روستا , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک