رونمایی از سردیس و پلاك كوبی خیابان دكتر بدر الزمان قریب در منطقه ۹

رونمایی از سردیس و پلاك كوبی خیابان دكتر بدر الزمان قریب در منطقه ۹ به گزارش مسکن گزین با حضور، مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، شهردار منطقه۹، ائمه جماعات و مدیران شهری، آیین رونمایی از سردیس و پلاک کوبی خیابان دکتر بدر الزمان قریب در مرکز آموزش های شهید حیدری(خانه مشق) منطقه ۹ انجام شد.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، در ابتدای این نشست که با رعایت پروتکلهای بهداشتی برگزار شد سید مصطفی موسوی شهردار منطقه ضمن خوشامد گوئی به حاضرین در جلسه، ضمن اشاره به این که نامگذاری خیابان اجتماعی به بدر الزمان قریب با هماهنگی شواری اسلامی شهر تهران، صورت گرفته است، اظهار داشت: طبق توافقات انجام شده شهرداری تهران با وزارت دفاع به منظور استفاده از بخشی از پادگان جی برای مسیرهای ترافیکی، معبری در انتهای بلوار استاد معین با ۴باند بوجود آمد که ۲باند آن به فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: در این راستا خیابانی که تا پیش از این خیابان اجتماعی خوانده می شد، بعد از همفکری و ارسال پیشنهاداتی که به مجموعه شهری در منطقه۹ رسیده بود به کمیته نامگذاری شورای شهر، مقرر شد تا این خیابان به نام بانو بدر الزمان قریب که از مفاخر ایران زمین هستند، نامگذاری شود.
شهردار منطقه۹ در خاتمه اظهار داشت: خاندان قریب از مفاخر این مرز و بوم هستند، ضمن این که دو خیابان هم جهت نامگذاری ۲شهید والامقام مد نظر کمیته نامگذاری معابر در قسمت غربی پایتخت قرار گرفته است، تا ادای دینی باشد به مقام والای شهدای ایران اسلامی.
نامگذاری شایسته معابر شهری جزو حقوق شهروندی است
در ادامه محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ضمن اشاره به اهمیت نام و نامگذاری در مدیریت شهری، اظهار داشت: یکی از وظایفی که از آغاز پدید آمدن شهرها بر عهده مجموعه شهری گذاشته شد و از حقوق شهروندی است، انتخاب نام شاسته و مناسب می باشد.
وی ادامه داد: نام ها یک نشانه و بخشی از حقیقت هستند که گواه آن کتاب عظیم الشان قرآن می باشد که با نام الله شروع شده است که اهمیت نام و نامگذاری را می رساند.
رئیس کمیته نامگذاری معابر شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: شورای پنجم، خویش را شعبه ایی از فرهنگستان زبان می داند، و تمام تلاش خویش را بر آن داشته تا از اسامی شهدای والا مقام این مرز و بوم و مفاخری که در جهت اعتلای ایران زمین فعالیت داشته اند، در نامگذاری معابر و میادین شهری استفاده نماید.
حق شناس در خاتمه یاد آور شد: در نامگذاری معابر شهری، تلاش مجموعه مدیرت شهری بر آن بوده تا تناسب در نامگذاری به سبب محل زندگانی شهدا و مفاخر رعایت شود، ضمن آنکه نسبت به دوره پیشین فعالیت شورای شهر شاهد تغییرات کمتری در نامگذاری معابر پایتخت بوده ایم.
همینطور دکتر قریب از خاندان قریب با تشکر از مجموعه شهری، که در جهت پاسداشت خدمات بانو بدر الزمان قریب مبادرت به نامگذاری خیابان اجتماعی به نام وی کرده اند، آنرا اقدامی فرهنگی و پرارزش دانست؛ که برای حفظ حرمت و گرامیداشت مفاخر علمی و فرهنگی کشور موثر است.
استفاده از گنجینه مفاخر ادب و فرهنگ ایران در نامگذاری، اقدامی پسندیده است
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه۹، در ادامه جلسه، غلامعلی حداد عادل مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تغییر نام اماکن و مراکز عمومی پس از انقلاب را نشان دهنده تغییر ارزشها دانست و اظهار داشت: خیلی از کوچه ها و معابر شهرها به نام شهدا مزین شده است تا از یاد نبریم امنیت و آسایش امروز ما مدیون خون شهداست.
ایشان در ادامه اظهار داشت: شایسته است از گنجینه مفاخر علمی و ادبی کشور در نامگذاری معابر استفاده شود، درصورتیکه شاهد اقدام پسندیده شهرداری منطقه 9 هستیم که خیابانی مهم به نام بانو بدرالزمان قریب نامگذاری شده است.
حداد عادل ضمن اشاره به خدمات خاندان قریب به فرهنگ ایران زمین اظهار داشت: بعنوان عضو فرهنگستان زبان و ادب از این اقدام شهردار منطقه 9 در نامگذاری خیابانی به نام بانو بدرالزمان قریب قدردانی می کنم.
مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ابراز امیدواری کرد: این اقدام شهرداری، می تواند الگویی برای تکریم بزرگان و پاسداشت یاد و نام مفاخر فرهنگ ایران اسلامی باشد.
منبع:

1400/04/04
14:05:03
5.0 / 5
336
تگهای خبر: امنیت , خدمات , مشاور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک