گزارش مسكن گزین؛

بازدهی اوراق تسهیلات مسكن در سال قبل چه قدر بود؟

بازدهی اوراق تسهیلات مسكن در سال قبل چه قدر بود؟ مسکن گزین: برخی دارندگان اوراق تسهیلات مسکن در سال قبل توانستند تا حدود 85 درصد سود کسب کنند و برخی دیگر عملا به بازدهی صفر رسیدند.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در اوایل سال قبل و همزمان با رشد سریع بازار سرمایه، به شدت رشد کرد؛ اما در ادامه سال و بعد از آنکه بازار سرمایه در اواخر تیرماه سال گذشته، نزولی شد، این بازار مسکن بود که محل ورود سرمایه های سرگردان شد و همزمان با رونق و افزایش قیمت ها در بازار مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز رشد کرد و به نزدیک هر برگه ۱۰۰ هزار تومان رسید.
با این حال در اواسط پاییز ۹۹ که میزان افزایش قیمت ها در بازار مسکن به حدی رسید که قدرت خرید خانوارها به شدت کم شد، بازار مسکن نیز با کاهش شدید تقاضا روبه رو شد که درنتیجه آن، میزان تقاضای دریافت وام مسکن هم با افت شدیدی روبه رو شد که به کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن منجر شده بود.
اگرچه فروش اوراق تسهیلات مسکن با محدودیت های ۴ ماهه از زمان خرید مواجه می باشد، اما در بهار سال قبل که بازار سرمایه به شدت خواهان ورود نقدینگی جدید بود و از طرف دیگر، فعالان بازار با کمبود نمادهای باارزش مواجه بودند، برخی سیگنال فروشان سرمایه گذاران ناآگاه را به خرید اوراق تسهیلات مسکن برای سرمایه گذاری ترغیب کردند که با کاهش شدید قیمت این اوراق از یک سو و عدم امکان فروش این برگه تا ۴ ماه بعد از خرید، سبب وارد آمدن خسارت به برخی دارندگان این اوراق شد.
با این حال بازدهی این اوراق برای دارندگان آن باتوجه به زمان انتشار هر نماد معاملاتی از اوراق تسهیلات مسکن، متفاوت می باشد.
بازدهی یک ساله دارندگان اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند ۹۸ (تسه ۹۸۱۲) که در ۱۰ فروردین ۹۹ با قیمت ۵۳ هزار تومان وارد بازار شد، در ۱۳ خرداد ۹۹ به حدود ۸۹ هزار تومان رسید و در ۱ مرداد تا ۹۴ هزار تومان هم افزایش یافت که بازدهی ۷۷۰۳ درصدی را ظرف ۵ ماه رقم زد.
همچنین قیمت این برگه ها در ۲۰ مهر ماه به ۹۸ هزار تومان افزایش یافت که بازدهی حدوداً ۸۵ درصدی (۸۴.۹ درصد) را طی بیش از ۷ ماه در پی داشته است. قیمت ۹۸ هزار تومان به ازای هر برگه بار دیگر در ۷ آبان سال قبل تکرار شد.
پس از آن بلافاصله روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن شروع شد و نرخ هر برگه تسه ۹۸۱۲ در ۲۴ بهمن سال قبل به قیمت زمان فروش عرضه اولیه آن (۵۳ هزار تومان) در فروردین ۹۹ بازگشت و بازدهی صفر برای دارندگان این نماد را به ارمغان آورد.
در معاملات فروردین ۹۹ نیز این برگه ها به قیمت ۵۳ هزار تومان رسید که عملاً بازدهی صفر را برای دارندگان این برگه ها در پی داشته است.


منبع:

1400/02/15
10:08:15
5.0 / 5
818
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک