وزیر راه:

قطعه اول راه آهن چابهار-زاهدان تا خرداد بهره برداری می شود

قطعه اول راه آهن چابهار-زاهدان تا خرداد بهره برداری می شود وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: باید در بحث ترانزیت با همسایگان خود ارتباط برقرار نماییم و در همین زمینه تلاش نموده ایم در این دوره دو ساله فعال ترین دیپلماسی حمل و نقل را تجربه نماییم.به گزارش مسکن گزین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی شب گذشته (یکشنبه ۱۲ اردیبهشت) در برنامه عیار شبکه افق با اشاره به اینکه خیلی از کشورها مزیت اقتصادی در بخش ترانزیت ندارند و باید با ریسک بالاتر مسیرهای موازی ایجاد کنند تا ترانزیت با کیفیتی داشته باشند، اظهار نمود: ترانزیت یک رقابت و فراتر از رقابت است و به صورتی جنگ بین کشورها شمرده می شود، بدین سبب با تسهیلگری و کاهش مقررات و تعاملات اثرگذار می توان موجب توسعه آن شد.
وی افزود: باتوجه به رشد تکنولوژی و بزرگ شدن منطقه باید سهم خودمان را در ترانزیت افزایش دهیم که البته در سالهای اخیر معادلات بیرونی در این بخش تأثیر داشته بطوریکه خیلی از کشورها اجازه ندارند با ما معامله کنند. فشارها به شکلی شده است که یک مقام بزرگ خارجی با ناوگان هوایی از آسمان ایران عبور کرده اما به هیچ عنوان اجازه سوخت گیری نمی دهند که این امر نشان دهنده اوج مزاحمت و تهاجم به منافع ملی یک کشور است.
اسلامی با اشاره به اینکه پیش از تحریم و ایجاد این مزاحمت ها، حدود ۱۲۰۰ ناوگان هوایی از آسمان ایران عبور می کرد اما اکنون به ۴۰۰ ناوگان رسیده است، اشاره کرد: دراین زمینه متغیرهای بیرونی در ترانزیت بالفعل و بالقوه شده بسیار مؤثر هستند.
رشد ۳۱ درصدی توسعه ریلی
این عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: با اجرای معاهده دو جانبه و چند جانبه ترانزیت ریلی را ۳۱ درصد افزایش دادیم و با امضای رویه و تعرفه ها بین چند کشور شاهد ایجاد یک رویه ثابت هستیم که دراین زمینه سهم ترانزیت در این بخش افزوده شد.
اسلامی اشاره کرد: دیپلماسی و رایزنی در روند امور مؤثر است بطوریکه واگن های ریلی قبل از این ۶۰ روز در مرز می ماندند اما با تسهیل گری و روان سازی به حداکثر ۷ روز رسیده است.
وی با اعلان اینکه باید در بحث ترانزیت برخورد تعامل آفرین و فعال داشته باشیم اضافه کرد: باید در بحث ترانزیت با همسایگان خود ارتباط برقرار نماییم و ما اهتمام کرده ایم در این دوره دو ساله فعال ترین دیپلماسی حمل و نقل تجربه نماییم.
وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: ایران در طول این مدت با ۱۲ کشور همچون ارمنستان، اوکراین، هندوستان، روسیه، ازبکستان و … برای نخستین بار موافقت نامه امضا کرده و تمام تلاش ما آن بوده بصورت کاملاً واقعی این بحث ها را عملیاتی نماییم.
اسلامی با اشاره به اینکه در کریدور شمال و جنوب حجم جابجایی بار به هندوستان و روسیه به ۹۰ میلیون تن رسیده و میزان جابجایی بار سایر کشورها بوسیله دریا و ریل بالا رفته است، اظهار داشت: اکنون سهم ما از میزان جابجایی بار هندوستان با روسیه ۱۰ تا ۱۵ درصد است و ما اهتمام داریم با کشورهای مقابل همچون افغانستان که تفاهمنامه های سه جانبه و ۴ جانبه منعقد کرده ایم، جذابیت های لازم را ایجاد نماییم.
وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به اینکه بندر چابهار یکی از مهم ترین بنادر کشور بشمار می رود که یک میانبر اساسی اقتصادی و کوتاه در میان کشورهای همسایه است اضافه کرد: اکنون میزان جابجایی و تخلیه بار را در بندر چابهار به ۸.۵ میلیون تن رسانده ایم این در حالیست که در سال ۹۶ میزان جابجایی کالا در این بندر ۹۶۰ هزار تن بود و در سال ۹۸ این حجم از کالا را به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رساندیم.
اسلامی اشاره کرد: خط کشتیرانی در دریای خزر برقرار کردیم و خط منظمی در این عرصه برقرار شد و با برقراری خطوط منظم در این بخش فرصت های اقتصادی بسیار زیادی را ایجاد کردیم.
پیشرفت ۶۰ درصدی پروژه راه آهن چابهار زاهدان
وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه اپراتورهای بین المللی را در بنادر جنوبی و شمالی به کار گرفته ایم، اضافه کرد: به کارگیری اپراتور بین المللی موجب افزایش تخلیه و بارگیری و توسعه بنادر همچون بندر چابهار شده است چونکه در سالهای قبل حجم جابجایی کالا در بندر چابهار صفر بود اما امروز در حال توسعه فاز دوم این بندر هستیم و حجم جابجایی کالا را به ۳ میلیون تن رسانده ایم.
اسلامی افزود: در حال تکمیل خط راه آهن چابهار به زاهدان هستیم و با بهره گیری از منابع صندوق توسعه ملی این خط را تا آخر سال تکمیل خواهیم کرد. راه آهن چابهار زاهدان بعنوان یکی از بزرگترین پروژه های ریلی به طول ۷۲۰ کیلومتر با خطوط فرعی است که هم اکنون بصورت ۲ شیفته و ۴ شیفته در حال کار هستند و تا اختتام دولت بخش اول و تا شهریورماه تا نیک شهر به بهره برداری می رسد و اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه به ۶۰ درصد رسیده است.
وی اضافه کرد: چین مبتکر طرح یک کمربند یک راه است و با بهره گیری از فناوری اطلاعات در این کشور ۶۳ هزار میلیارد ریال نقشه های اولیه در این طرح بوده که قبل از این در این پروژه هیچ اثری از ایران نبود اما با رایزنی های صورت گرفته و اصلاح آن توانستیم ایران را در این طرح وارد نماییم.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: در خیلی از پایانه های مرزی به سبب آشفتگی عمیقی که وجود داشت همیشه کامیون های ترانزیتی روزها و هفته ها معطل بودند که قبل از اتمام سال ۹۹ توانستیم مصوبه و ابلاغیه را از هیئت دولت دریافت نماییم که پایانه ها را هم همانند ترمینال و فرودگاه ها، تحت پوشش وزارت راه و شهرسازی قرار دهیم.
جذب سرمایه گذاری خارجی در بنادر جنوبی و شمالی کشور
اسلامی بیان کرد: توسعه دیپلماسی حمل و نقل ضروری و لازم است و کمیسیون و کشورهای کلیدی نقش مؤثری در این امر دارند. پیشنهاد داده ایم که کشورهای خارجی در بنادر شمالی و جنوبی سرمایه گذاری کنند و در آستانه کار عملیاتی آنها هستیم.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: موانع برای واردات کامیون های وارداتی را برطرف کرده ایم و اکنون در مرحله شماره گذاری و پلاک گذاری هستند.
پرونده مسکن مهر تا اختتام دولت بسته خواهد شد
وزیر راه و شهرسازی در ادامه به مسکن مهر اشاره نمود و اظهار داشت: در دولت نهم و دهم طرح جامع مسکن وزارت راه شهرسازی تعریف شد و در قالب این طرح ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد تعریف شد در دولت های قبلی ۷۶۰ هزار واحد تحویل داده شد اکنون کم تر از ۳۰ هزار واحد باقی مانده و پرونده مسکن مهر تا اختتام دولت بسته خواهد شد.
اسلامی اظهار نمود: در طرح اقدام ملی مسکن ۵۳۰ هزار واحد در سراسر کشور در حال ساخت است و بخش هایی از آن زود هنگام به متقاضیان تحویل داده خواهد شد اما به این شرط است که متقاضیان آورده خودرا بموقع واریز نمایند.

1400/02/14
20:51:15
5.0 / 5
533
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک