تشكیل بانك اطلاعاتی از ایده های جوانان در حوزه مدیریت شهری

تشكیل بانك اطلاعاتی از ایده های جوانان در حوزه مدیریت شهری معاون فرهنگی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از تشکیل بانک اطلاعاتی از ایده های جوانان در حوزه مدیریت شهری آگاهی داد.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، حجت الله غلامعلی با اعلان اینکه برگزاری جشنواره های ایده پردازی برای دستیابی به ایده های جدید برای حل مشکلات در موضوعات مختلف مرسوم می باشد، اظهار داشت: در کشور ما هم برگزاری چنین جشنواره هایی سابقه داشته است. در حوزه مدیریت شهری این اتفاق عمدتاً بصورت محلی انجام شده بود و برخی از شهرداری ها در موضوع ایده پردازی در حوزه مدیریت شهری مبادرت به برگزاری جشنواره های محلی کرده بودند اما بصورت ملی سابقه نداشتیم که جوانان بتوانند برای شهر و محله خود در یک مقیاس ملی، ایده هایشان را در جشنواره مطرح کنند و ایده هایشان در مقیاس محله پشتیبانی و اجرائی شود.
وی با اعلان اینکه ایده پردازی سه رکن اساسی دارد، اضافه کرد: اول شناخت موقعیت و موضوعات، دوم شناخت نیازها و سوم چاره یابی برای عناوینی که مطرح گردیده است. در گام اول برای ایده پردازی مساله یابی می نماییم، در گام دوم نیازسنجی می نماییم و در مرحله سوم برمبنای نیازسنجی، چاره مناسب را مطرح می نماییم. این سه رکن در ایده پردازی در موضوعات مدیریت شهری و ارائه خدمات شهری مورد توجه مسئولان شهری است. به جهت اینکه نظام ارائه پیشنهادات و نظام بررسی مسائل شهری، نظام کارآمدی باشد، نخستین گام این بوده که در قالب جشنواره، حساسیت را در اقشار مختلف ایجاد نماییم که ایده هایشان را مطرح کنند و بدانند نظراتشان و ایده هایشان شنیده می شود.
وی افزود: ما هم کوشیدیم این نیازسنجی و مساله یابی را در شهرها داشته باشیم و از سویی در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری تاکید شده که مشکلات و مسائل کشور عمدتاً با ظرفیت جوان قابل حل است و ما هم یک نگاه جدی به این مساله داشتیم که این ظرفیت را به میدان آورده و به ویژه در حوزه مدیریت شهری و مدیریت محلی به نحو مطلوب استفاده نمائیم. برگزاری این جشنواره نیز نخستین گام است به جهت اینکه این ظرفیت شکل بگیرد و درحوزه مدیریت شهری استفاده گردد.
معاون فرهنگی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با اعلان اینکه شکل گیری جشنواره به دور از فضای نسل جوان نیست، اضافه کرد: عمده تیم برگزارکننده جشنواره از جوانان تحصیل کرده و صاحب تجربه در حوزه مدیریت شهری هستند و هر کدام توانمندی هایی داشتند که به این جمع اضافه شدند. ما یک شورای سیاست گذاری در محدوده سنی بین ۳۰ تا ۴۰ ساله داریم که عمدتاً توانمندی و تحصیلات مرتبط و سابقه کار میدانی در حوزه مدیریت شهری را دارند و این موارد را بعنوان یک امتیاز اساسی در انتخاب همکاران در برگزاری این رویداد لحاظ کردیم.
وی با اعلان اینکه یک داوری چندلایه و سطح بندی شده برای این رویداد پیش بینی شده، اظهار نمود: در مرحله اول کسانی که ایده هایشان را ثبت می کنند، موضوع کلان و عنوان ایده شان را در سامانه جشنواره ثبت خواهند کرد و پس از داوری اولیه، ایده هایی که قابل تامل تر و قابل پذیرش تر هستند، پردازش شده و برای مراحل بعدی بصورت تفصیلی رسیدگی می شود. در مرحله دوم داوری شاخص ها را برای شناخت ایده های برتر حوزه های مختلف لحاظ می نماییم. بعد از آن که ایده ها در این سطوح بررسی شده و با مشاوره هایی که به ایده پردازان داده می شود، تقویت و قابل بررسی گردید و ارزش افزده لازم را پیدا کرد، به داوری نهایی می رسیم و در هر حوزه ایده های برتر را شناسایی و تقدیر نماییم.
معاون فرهنگی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با اعلان اینکه تا کنون ۱۸ موضوع در سامانه جشنواره بعنوان سرفصل ایده های مورد نظر درج شده است و در نهایت ۵۴ ایده برتر خواهیم داشت، اظهار داشت: برمبنای این مساله بندی، تیم هایی را تشکیل می دهیم و از ظرفیت نخبگان جوان در کنار پیشکسوتان و همین طور افراد صاحب علم و آکادمیک که در حوزه تجربی مدیریت شهری سابقه قابل قبولی دارند، برای داوری های مرحله بعد استفاده می نماییم.
غلامعلی افزود: اینکه داوری بصورت ملی صورت گیرد و یا مرحله استانی هم برای داوری ها داشته باشیم، در شورای سیاست گذاری در حال بررسی است. به تناسب آثاری که به دبیرخانه جشنواره ارسال شود، به لحاظ کمی و کیفی تصمیم می گیریم که اگر آثار حجم بالایی داشته و نیازمند این باشد که در مرحله اول یک پالایش در سطح استان صورت گیرد و بعد آنرا در سطوح بعدی بررسی خواهیم کرد. یک سری از ایده ها برای حل مشکلات شهری که افراد ساکن هستند، خواهد بود و ایده های کلی و در سطوح ملی در قالب دیگری بررسی خواهد.
وی اشاره کرد: در شورای سیاست گذاری تدابیری داشتیم که ایده ها به نام ارائه دهندگان ثبت و در کتاب جشنواره منتشر می شود تا یک مالکیت معنوی برایشان به وجود آمده و قابلیت کپی برداری و نقض مالکیت معنوی وجود نداشته باشد. همین طور ما یک ظرفیت برای انتقال ایده ها به مبداشان ایجاد کردیم، یعنی ایده ها بعد از بررسی در جشنواره، برای شهرداری ها و مناطق ایده پردازان، بوسیله سازمان شهرداری ها و دهیاری ها ارسال شده و برای اجرائی شدن ایده ها هم پیگیری هایی به عمل خواهد آمد که افراد بتوانند نتیجه تحقق این ایده ها را هم در مبدا ببینند و این ایده ها منشا اثر باشد.
معاون فرهنگی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با اشاره به بخش ثبت نظرات و پیشنهادات در کنار بخش رقابتی جشنواره، بیان کرد: ما فضایی در قالب راهبرد مشارکت پیش بینی کردیم تا جوانانی که از سایت جشنواره دیدن می کنند و ممکنست ایده خاصی هم نداشته باشند، اما انتقاد یا شکایت قابل رسیدگی نسبت به شهرداری های محل سکونت خود دارند، نظرات و پیشنهادات خودرا ارایه کنند. این نظرات به مبدا ارسال و بوسیله سازمان شهرداری ها و دهیاری ها اجرائی شدن و رسیدگی به آنها، پیگیری می شود. ما به جهت اینکه رسیدگی به عناوینی که در حوزه مدیریت شهری جریان دارد، این شکایات و انتقادات را بررسی می نماییم.
ایشان سپس با اعلان اینکه یک بخش دیگر تحت عنوان شهرداران جوان پیش بینی شده، اضافه کرد: افرادی که علاقمند هستند در جمع ایده پردازان حوزه مدیریت شهری، حضور داشته باشند، در تشکلی به نام شهرداران جوان ثبت نام می کنند و با آنها ارتباطی هم در حوزه استانی و هم ملی خواهیم داشت و اهتمام می نماییم از ظرفیت آنها به نحو مقتضی استفاده نمائیم. تمام دستگاه هایی که درگیر برگزاری جشنواره هستند همچون وزارت ورزش و جوانان، سازمان شهرداری ها و بقیه مجموعه ها که در شورای سیاست گذاری و پشتیبانی از جشنواره حضور دارند، از ظرفیت افرادی که در سامانه شهرداران جوان ثبت نام می کنند استفاده می کنند.
طبق گزارش روابط عمومی جشنواره ملی ایده ها و طرح های جوانان برای شهری بهتر، غلامعلی درباره جوایز شرکت کنندگان در جشنواره توضیح داد: علاوه بر لوح تقدیر و تندیس، جوایز نقدی شامل پنج میلیون تومان به نفر اول، سه میلیون تومان به نفر دوم و یک میلیون تومان به نفر سوم هر بخش بعنوان صاحبان ایده های برتر تقدیم می شوند. البته جوایز فراتر از مبالغ نقدی است. در کنار جوایز نقدی، ظرفیت های دیگری در حوزه پشتیبانی از اجرای ایده با سپردن اجرای ایده به خود ایده پردازان خواهیم داشت و زمانی که تصمیم گیری برای این موارد به نتیجه برسد، اعلام خواهد شد.



1400/02/09
20:38:00
5.0 / 5
901
تگهای خبر: بانك , ثبت نام , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک