مدیركل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران:

موضوعات محیط زیستی نباید درگیر سلایق سیاسی شوند

موضوعات محیط زیستی نباید درگیر سلایق سیاسی شوند به گزارش مسکن گزین مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به تغییرات اقلیمی و گرمای زود هنگام پایتخت در فصل بهار اظهار داشت: بارگذاری بیش از ظرفیت اکولوژیک و توان محیط زیستی شهر، جذب جمعیت، صنعت و خدمات باعث شده است تا منابع زیستی شهر تهران خصوصاً منابع محدود آب در معرض خطر قرار گیرند.به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، شینا انصاری درباب تغییرات اقلیمی و شرایط محیط زیستی که هم اکنون تران با آن روبروست، اظهار داشت: تهران با مشکلات و معضلات محیط زیستی بزرگی دست به گریبان است همچون موضوع سپری شدن فصل زمستان زودتر از موعد مقرر، گرمای سریع در فصل بهار و کاهش شدید بارش های بهاری که در این روزها بسیار مورد توجه است.

وی با تکیه بر اینکه کشور ما دارای اقلیم خشک است و باید به این محدودیت های اقلیمی که حالا با بروز پدیده تغییر اقلیم تشدید شده است، دقت کنیم، اظهارکرد: درباره مساله تغییر اقلیم دو موضوع بسیار حائز اهمیت است؛ اول اینکه چگونه با این تغییر اقلیم مقابله نماییم. درواقع انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای را کاهش دهیم و اینکه چگونه توان سازگاری و انطباق شهرها با شرایط جدید را ارتقا دهیم و آنها را تاب آور نماییم.

انصاری تصریح کرد: گذشتگان به موضوع هم زیستی با طبیعت خیلی خوب توجه کرده بودند و شهرهای قدیمی ایران عملکردی تاب آور و اکولوژیک داشتند. قنوات و بادگیرها، سایبان، روشندان و غیره در معماری ها ازجمله عناصری بودند که اجداد ما به وسیله آنها و با نگاهی هوشمندانه به طبیعت، با وجود محدودیت ها در اقلیم متنوع فلات ایران خودرا سازگار با شرایط می کردند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار افزود: متاسفانه طی یک قرن گذشته، وجود نگاه توسعه محور غیربومی در کشور خصوصاً در کلانشهرها سبب شکل گیری الگوی نامناسب ساخت و ساز و توسعه نامناسب فضای سبز شده است. توسعه فضای سبز عموما با نگاه کوتاه مدت با استفاده از گیاهان سریع الرشد و آب بر مانند چمن صورت می گیرد که همه این موارد سبب فشار حداکثری بر منابع محدود و مشکلات عدیده دیگری شده است. بطور مثال درباب منابع آبی، برداشت بی رویه از آب های زیرمینی موجب فرونشست زمین شده است.

وی ضمن اشاره به مصوبات موجود اظهار داشت: برای توسعه فضای سبز باید به سمت کاشت گیاهان بومی و سازگار با اقلیم و به موازات آن کاهش و حذف تدریجی کاشت چمن برویم. در کنار این موارد، مصرف بهینه و صحیح منابع آبی نیز بسیار مهم می باشد. اگر برای آبیاری از چاه استفاده می شود هوشمندسازی آنها در پیشگیری از اتلاف آب بسیار موثر است.

انصاری اضافه کرد: استفاده از منابع آبی غیر متعارف مانند آب خاکستری در آبیاری فضای سبز که در حقیقت بازگرداندن پساب ها به چرخه مصرف بوسیله تصفیه است، امری بسیار مهمست که از فشار بیش از اندازه به منابع آب های شرب و زیرزمینی کاهش می دهد.

وی ضمن اشاره به تفاهم نامه ای که سال قبل بین شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا رسید، اظهار داشت: با راه اندازی تصفیه خانه های محلی در شهر تهران - که هم اکنون تصفیه خانه وردآورد در منطقه ۲۲ در دستور کار قرار دارد - می توانیم از پساب ها برای مصارف آبیاری فضای سبز استفاده نماییم همین طور در این تفاهم نامه میزان پساب مصرفی و به موازات آن میزان کاهش استفاده از منابع آبی خصوصاً آب های زیرزمینی و چاه ها نیز پیش بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، انصاری در آخر با اشاره به اینکه موضوعات محیط زیستی بسیار تخصصی و فرابخشی هستند و نباید درگیر سلایق سیاسی شوند برای اینکه عواقب تخریب محیط زیست همه آحاد جامعه را دربر می گیرد، اظهارکرد: اگر بتوان از برنامه ها و اسناد بالادستی به درستی تبعیت کرد به شرطی که برنامه ها دستخوش تغییرات مدیریتی نشوند، می توان اقدامات اساسی در جهت حفظ محیط زیست انجام داد.

منبع:

1400/02/05
21:10:54
5.0 / 5
824
تگهای خبر: اسناد , تخریب , تخصص , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک