در گزارش مسكن گزین مطرح شد؛

شرایط و جزئیات ثبت نام طرح اقدام ملی مسكن برای مهندسان تهرانی

شرایط و جزئیات ثبت نام طرح اقدام ملی مسكن برای مهندسان تهرانی رئیس کمیسیون رفاه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران جزئیات اختصاص ۲۵۰۰ واحد اقدام ملی مسکن برای اعضای این سازمان را شرح داد.بیژن خطیبی، عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تفاهم این سازمان با وزارت راه و شهرسازی برای اختصاص ۲۵۰۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن به اعضای نظام مهندسی تهران اظهار نمود: از آنجایی که طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران در دو حوزه شهرهای جدید پردیس و پرند و همینطور درون برخی شهرها یا شهرستان های استان مثل رباط کریم یا شهریار که زمین خالی دارند، اجرا می شود، با محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران جهت اختصاص واحد مسکونی به اعضای فاقد مسکن سازمان مکاتبه کردیم که وی در پاسخ اعلام نمود متأسفانه زمین به اندازه کافی در داخل شهرهای استان تهران موجود نیست.
وی با اشاره به اینکه اولویت برای ما پیدا کردن پروژه های مناسب بخصوص در داخل شهرهای استان تهران بود که محدودیت های ذکرشده، اجازه نداد، اضافه کرد: ناگزیر از طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید پیگیر ماجرا شدیم شخص وزیر هم مساعدت کرد و بنا شد اختصاص واحدهای طرح اقدام ملی مسکن برای اعضای نظام مهندسی استان تهران در شهرهای جدید پیگیری شود.
جزئیات تعداد واحدهای اختصاص یافته به هر شهر جدید
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان کرد: پیگیری های ما در این سازمان با امضای تفاهمنامه سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با وزارت راه و شهرسازی همزمان شد که آقایان خرم و طاهرخانی این تفاهم را امضا کردند. در این تفاهمنامه، اسامی ۶ شهر جدید برای اختصاص به پروژه های نظام مهندسی ساختمان سراسر کشور مشخص شده بود که شامل پرند در استان تهران، هشتگرد در استان البرز، صدرا در استان فارس، گلبهار در استان خراسان رضوی، سهند در آذربایجان شرقی و ایوان کی در استان سمنان است.
رئیس کمیسیون رفاه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان کرد: بدین سان ساخت هزار واحد در پرند، هزار واحد در ایوان کی و ۵۰۰ واحد در هشتگرد قطعی و راه اندازی ۲۵۰۰ واحد برای اعضای نظام مهندسی ساختمان استان تهران تدارک دیده شد. البته ۱۰۰۰ واحد دیگر در پرند و ۱۰۰۰ واحد در پردیس هم رزرو شده است که در صورت استقبال اعضا آنها هم اضافه خواهند شد.
شرایط متقاضیان: تأهل + پروانه اشتغال + عدم سابقه مالکیت
خطیبی با اشاره به اینکه همان شرایطی که دولت برای متقاضیان ثبت نام طرح «اقدام ملی» در نظر گرفته است، برای مهندسان تهرانی هم جاری است، اظهار داشت: اولین شرط «تأهل» یا «سرپرست خانوار» بودن است. یعنی حتی اگر متارکه کرده اند، باید بعنوان سرپرست خانواده شناخته شوند. ازاین رو در اولین مرحله این طرح برای «مجردها» نیست.
وی افزود: شرط سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا را حذف کرده ایم و برای اعضای نظام مهندسی تهران داشتن «پروانه اشتغال» کافی است. همینطور اگر مهندسی ساکنان شهریار بود می تواند برای ثبت نام در ایوان کی و هشتگرد هم اقدام نماید.
عضو هیئت مدیره نظام مهندسی تهران اظهار داشت: شروط سوم و چهارم هم به ترتیب نداشتن ملک از سال ۱۳۸۴ تا امروز است؛ یعنی نباید «سند» به نامشان باشد و همینطور عدم استفاده از تسهیلات دولتی در بخش مسکن می باشد. وام گرفتن از «بانک خصوصی» حساب نیست؛ فقط تسهیلات دولتی یا وام مسکن با بهره پایین؛ حتی اگر برای خرید «زمین» بوده باشد.
به گفته خطیبی، شرط پنجم داشتن پروانه اشتغال است. چون که اولاً برای احراز سکونت در پروژه های اقدام ملی مسکن ضروری می باشد. ثانیاً در آینده اگر قرار باشد تسهیلاتی از طرف سازمان پرداخت گردد، فقط به اعضای پروانه دار پرداخت خواهد شد.
دو برابر ظرفیت قرعه کشی می شود
وی با تاکید بر اینکه در کمیسیون رفاه تصمیم گرفته شد سامانه یک هفته باز باشد اظهار داشت: اگر نام نویسی بیشتر از ظرفیت باشد، ناگزیر از قرعه کشی خواهیم بود که دو برابر ظرفیت قرعه کشی می شود و فهرست ذخیره اعلام می نماییم تا اگر در بررسی ها و صحت سنجی های وزارت راه و شهرسازی، برخی اعضا حذف شدند، از ذخیره ها جایگزین شود.
پول نداریم تا داخل شهر تهران مسکن فراهم کنیم
عضو هیئت مدیره نظام مهندسی تهران در پاسخ به این پرسش که چرا پروژه ها در شهر تهران تعریف نشده است؟، توضیح داد: میانگین قیمت ملک در تهران به مترمربعی ۳۰ میلیون تومان رسیده است. یعنی تصور کنید برای یک خانه ۶۰ متری نزدیک به ۲ میلیارد تومان نیاز است. در حالیکه اصلاً چنین منابعی در سازمان نظام مهندسی موجود نیست.
شرایط پرداخت و تسهیلات پروژه ها برای مهندسان تهرانی
وی تصریح کرد: ۵۰ میلیون آورده اولیه هریک از اعضاست. ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون هم وام به آنها تعلق خواهد گرفت. کمیسیون رفاه هم تلاش خواهد نمود تسهیلات مضاعفی را در نظر بگیرد. همین حالا هم وام های ۳۰، ۵۰ و ۶۰ میلیون تومانی با همکاری یک بانک قرض الحسنه برای اعضا در حال پرداخت است.
خطیبی اظهار داشت: باقی هزینه های پروژه به صورت اقساطی از مشارکت کنندگان دریافت خواهد شد. هم اکنون هزینه ساخت هر واحد از طرح اقدام ملی مسکن بنا به نظر وزارت خانه متر مربعی ۴ میلیون تومان است. یعنی یک واحد ۱۰۰ متری (۸۰ متر بعلاوه مشاعات) با تعرفه های فعلی نهایتاً ۴۰۰ میلیون تومان تمام خواهد شد؛ همینطور مشارکت کنندگان می توانند در ادامه پس از کارشناسی «زمین» پروژه را هم خریداری کنند که به صورت ۱۵ درصد نقد و مابقی اقساط بلندمدت به آنها واگذار می شود.


منبع:

1400/01/29
14:27:49
5.0 / 5
837
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , ثبت نام , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک