كمیته های اجرایی راسته ون كافه ها در مناطق تشكیل شد

كمیته های اجرایی راسته ون كافه ها در مناطق تشكیل شد به گزارش مسکن گزین مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل شهرداری تهران اظهار داشت: شورای شهر برای اجرای لایحه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون باید دستورالعمل لایحه را ابلاغ کند که تا کنون با این دستورالعمل مورد تأیید یکی از اعضای شورا قرار نگرفته و برای اجرا به شهرداری ابلاغ نشده است.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، سیدعلی مفاخریان درباره لایحه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون که به تازگی دربرخی اعضای شورای شهر تهران درباره آن نکاتی را مطرح نمودند، اظهار داشت: تصور نادرستی از جانب گروه های مختلف درباره این لایحه بوجود آمده است. این برداشت تنها مختص به شورای شهر نیست و شهروندان و شهرداری هم شامل این برداشت می شوند.
او افزود: در لایحه ای که شورا مصوب کرده است قرار بر این بوده ضوابط حاکم بر این لایحه توسط کمیته ای به نام کمیته برنامه ریزی مشاغل سیار و بی کانون مرکب از ۱۳ عضو تعیین شود. اعضای این کمیته یک نفر عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، یک نفر عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا، معاون خدمات شهری، معاون امور مناطق، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران، مدیرعامل شرکت ساماندهی شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، یک نفر نماینده سازمان مردم نهاد فعال در حوزه اجتماعی به انتخاب کمیسیون فرهنگی و اعضای ناظر شامل نماینده اتاق اصناف، اداره کل تعاون، کار و اموراجتماعی و نماینده سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران و نماینده نیروی انتظامی تهران هستند.
مفاخریان اظهار داشت: این گروه ۱۳ نفره مکلف به تهیه دستورالعمل و ابلاغ آن بودند. بارها جلسه کمیته برنامه ریزی تشکیل شده است ولی تا کنون موفق نشده ایم که نظرات همه اعضای این کمیته را برای یک دستورالعمل واحد جلب نماییم.
به قول مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران، بعضی از اعضا نسبت به این دستورالعمل از نگاه جمعی پیروی نمی کنند. یک نفر از اعضای شورای شهر این دستورالعمل را نپذیرفته است و بنابراین تبدیل به محلی برای اختلاف نظر شده و تا زمانی که دستورالعمل اجرایی مصوبه شورا ابلاغ نشود عملا اجرای آن کار درستی نیست.
مفاخریان اضافه کرد: هنوز دستورالعمل ابلاغ نشده و ۳ بحث مختلف در حوزه مشاغل سیار و بی کانون وجود دارد که شامل مشاغل دستفروشی، مشاغل سیار موتوری و مبحث پیاده راه ها می شود. این ۳ بخش کاملا متفاوت می باشد و شرکت ساماندهی برای هر یک از آنها دستورالعمل مشخصی عرضه کرده است.
او افزود: برای مشاغل سیار موتوری که شامل ون کافه ها می شوند دستورالعمل نوشته ایم که در همان جلسه کمیته برنامه ریزی مطرح شده و همان یک نفر عضو امضا نکرده است. در آن شیوه نامه اجرایی کمیته های اجرایی مصوب شده است که مسئولیت آن به عهده شهردار منطقه است. مناطق با تشکیل کمیته ای با همکاری شرکت ساماندهی و اعضای دیگر کمیته نسبت به معرفی راسته هایی که می خواهند ون کافه ها مستقر شوند اقدام می کنند و شرکت ساماندهی هم بعنوان عضو کمیته از نگاه جانمایی رسیدگی می کند.
وی اظهار داشت: با همکاری در بخش بهداشت، نیروای انتظامی و... راسته مربوطه به حوزه ون کافه ها ایجاد می شود. البته در این عرصه بخش دوم کار شروع شده و با وجود آنکه دستورالعمل ابلاغ نشده کمیته های اجرایی در مناطق تشکیل شده است.
مفاخریان به "سامان بازار" هم اشاره نمود و اظهار داشت: شرکت ساماندهی با وجود آنکه تکلیف قانونی در این حوزه نداشته است به علت هدایت موضوعات و سرو سامان دادن و شناسنامه دار شدن دستفروشان سامانه "سامان بازار" را طراحی نموده است که همه دستفروشان چه در روز بازارها و چه شب بازارها و چه ون کافه ها و... ثبت نام کنند. بدین سان علاوه بر شناسنامه دار شدن کار این افراد جانمایی آنها هم انجام می شود.
او توضیح داد: این کم لطفی دوستان در شورای شهر است که می گویند ساماندهی دستفروشان اجرایی نشده است. اگر این طور باشد ۴۰ بازاری که هم اکنون دستفروشان در حال کار در آنها هستند چطور بوجود آمده است. بازارهای محلی چطور به وجود آمده اند؟
مفاخریان در بخش دیگری از توضیحات اظهار داشت: خیلی از مصادیقی که مطرح می شود جنبه حمایتی دارد. طرحی که برای ساماندهی مشاغل اجرایی می شود باید هم جنبه حمایتی و هم انضباطی داشته باشد. هم باید از کسبه حوزه خرده فروشی و دستفروشی با استقرار آنها در اماکن مشخص و تعیین ساعت حمایت نماییم و هم اینکه این اقدام جنبه انتظامی داشته باشد.
به قول وی، باید در ساماندهی مشاغل سخت و بی کانون بتوانیم به شهر هم نظم بدهیم. قرار نیست همه دستفروشان در هر نقطه ای که می خواهند کارشان را انجام دهند، این اقدام احتیاج به قانون ندارد. ساماندهی آنها یعنی اینکه برایشان فضایی در نظر بگیریم. این نگاهی است که در شرکت ساماندهی با کمک شهربان، نیروی انتظامی و شهرداری مناطق پیگیری می نماییم.
او اظهار داشت: مقرر است در مناطقی نیروی انتظامی و شهربان مداخله کنند و در مناطقی هم مردم آگاهی پیدا کنند که به صورت مثال کسی که در کنار ایستگاه مترو دستفروشی می کند مورد تأیید نیست. امکان دارد جایی با فاصله از ایستگاه مترو از جانب شهرداری در نظر گرفته شده باشد اما فروشنده شناخته شده است و محل سکونت و کد ملی مشخص دارد و خرید و فروشی که انجام می شود در آینده قابل ردیابی است. باید حتما بخش انضباطی و حمایتی در کنار یکدیگر جلو رود.
مفاخریان بیان نمود: اینکه گفته می شود هیچ کاری انجام نگرفته کاملا نادرست است. قانون ماده ۱۶ بهبود محیط کار هم شهرداری را تنها موظف به اعمال فضا کرده است. با این وجود شهرداری به این علت که بتواند ظرفیت حمایتی را توسعه دهد لازم است اقداماتی صورت گیرد.
بنا براعلام سایت شهر، وی افزود: از طرفی در تاریخ ۴ دیماه سال ۹۸ مقرر شد در مورد مشاغل سیار دستفروش و غیر موتوری با توجه به کثرت متقاضی و پیچیدگی های خاص اجتماعی و احتمال تحریک مهاجرت به شهر تهران فعلا در دست اقدام بماند. بر همین مبنا قرار بوده است که اقدامات در این بخش مسکوت بماند. مطالبه ای که شورا حالا مطرح می کند هم بنابراین مطالبه ای است که با مستندات گذشته مطابقت ندارد و حتی در صورتیکه شورا خواستار اجرای این دستور هم نباشد باید دستورالعمل ابلاغ کند که ما آنرا اجرایی نماییم.
منبع:

1399/10/28
15:17:25
0.0 / 5
1176
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک