وزیر راه و شهرسازی:

آب گذر ۵۰۰ متری بر روی دریاچه ارومیه راه اندازی می شود

آب گذر ۵۰۰ متری بر روی دریاچه ارومیه راه اندازی می شود به گزارش مسکن گزین وزیر راه و شهرسازی از راه اندازی آب گذر ۵۰۰ متری بر روی دریاچه ارومیه با هدف کوشش برای احیای این دریاچه و کمک به جریان انتقال آب به آن، اطلاع داد.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، محمد اسلامی در حاشیه افتتاح آزادراه تبریز – سهند در جمع خبرنگاران عنوان کرد: امروز یکی از آرزوها و مطالبات دیرینه ای که در بین ساکنان شهر جدید سهند وجود داشت و آن ساخت آزادراه تبریز-سهند بود، تحقق یافت.
وی با اشاره به اینکه افتتاح آزادراه ۲۰ کیلومتری تبریز-سهند مشکل بزرگی از مردم این شهر جدید رفع خواهد کرد، اضافه کرد: با آغاز به کار این آزادراه بخشی از ترافیک تبریز حذف شده و شهرک های اطراف هم می توانند راه دسترسی راحت تری به تبریز داشته باشند.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: استاندار آذربایجان شرقی و نمایندگان مردم تبریز در مجلس تحقق وعده ساخت این آزادراه را بسیار پیگیری می کردند. موضوعی که برای ما در وزارت راه و شهرسازی مطرح بوده، این است که آذربایجان شرقی یک منطقه کانونی ترافیکی برای ترانزیت بار و مسافر به حساب می آید بنابراین پروژه های زیادی در این استان در بخش راه، زیرساخت، راه آهن و حمل و نقل در دست اجرا داریم که امیدواریم بخش مهمی از آنها تا آخر دولت دوازدهم به بهره برداری برسد.
اسلامی خاطرنشان کرد: پروژه راه آهن تبریز به خاوران به صورت فعال در دست اجرا است؛ مهم تر این است که ایستگاه راه آهن خاوران را باید به ایستگاه موجود در تبریز متصل نماییم چون این خط راه آهن به اروپا و شمال قفقاز متصل می شود و با عنایت به تفاهمی که با دولت های روسیه و آذربایجان داشته ایم، بزودی خط ریلی نخجوان بازسازی شده و مسیر ریلی قدیمی موجود در این منطقه، بازگشایی خواهد شد.
وی تصریح کرد: با بازسازی این خط امکان انتقال بار و مسافر به شمال قفقاز، روسیه و شمال اروپا وجود دارد. پروژه بسیار بزرگ و حائز اهمیتی است، با اینکه مسیر آن کوتاه است ولی حجم هزینه بالایی برای بازسازی نیاز دارد.
اسلامی ضمن اشاره به پروژه راه آهن تبریز-مرند بعنوان یکی دیگر از پروژه های ریلی در دست ساخت در آذربایجان شرقی تصریح کرد: آزادراه تبریز-مرند هم تا آخر سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. آزادراه تبریز-ارومیه هم هم اکنون در دست اجرا است و همینطور آزادراه مراغه-هشترود هم برای ما حائز اهمیت می باشد.
وزیر راه و شهرسازی به پروژه بزرگراه تبریز-اهر اشاره نمود و عنوان کرد: بزرگراه ورزقان به نوردوز از پروژه های کریدوری ما محسوب شده، راه آهن تبریز-سراب-اردبیل که از بستان آباد به سمت میانه در دست اجراست، از پروژه های مهم این استان محسوب می شود؛ این پروژه ها غیر از اینکه استان ها را به یکدیگر متصل می کنند، پروژه های ترانزیتی هم محسوب می شوند. این پروژه ها علاوه بر اینکه به توسعه زیرساخت های استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل کمک می کنند، نقطه کانونی ترانزیتی محسوب می شوند که در توسعه اقتصادی این سه استان هم سهم بزرگی ایفا خواهند کرد.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست مقرر است ۵۰۰ متر «آب گذر» از جاده شهید کلانتری در آزادراه تبریز ارومیه ایجاد نماییم که این یکی از لزوم هاست چون سد و کنترل آب که هم اکنون به اتمام رسیده، آب آن به بالای دریاچه ارومیه خواهد آمد؛ نیاز مبرم محیط زیست و منطقه است که آب گذر را ایجاد و پروژه ساخت این پل را سریعاً شروع نماییم به صورت طبیعی تا مدتی که بخواهیم این پروژه را آغاز نماییم، باید عبور و مرور را قطع نماییم تا با کار اجرایی سریع، این آب گذر ایجاد شود تا برای همیشه صدمه هایی که می توانست برای منطقه باشد و آن خشک شدن دریاچه ارومیه است، با تاکید رئیس جمهور که همواره به احیای دریاچه ارومیه اهمیت می دهد، امیدواریم با این اقدام وزارت راه، ما هم به این مورد کمک نماییم و مسأله آب گیری و انتقال آب برای ما توقف ایجاد نکند.


منبع:

1399/10/02
17:34:56
5.0 / 5
1173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک