قائم مقام بانك مركزی خبر داد

سود وام ودیعه مسكن 12درصد شد

سود وام ودیعه مسكن 12درصد شد به گزارش مسكن گزین قائم مقام بانك مركزی اظهار داشت: وام ودیعه مسكن با نرخ سود ۱۳ درصد و بازپرداخت یكساله و یا با نرخ سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه به مستاجران پرداخت می شود.به گزارش مسکن گزین به نقل از بانک مرکزی، اکبر کمیجانی با اشاره به طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران (کمک ودیعه مسکن)، تصریح کرد: با عنایت به گرانی های اخیر در قیمت و اجاره مسکن و در جهت ایجاد ثبات در بازار اجاره و پشتیبانی از مستأجران کم درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع کرونا و اعمال تحریم های ظالمانه، مبحث «اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته به «ستاد ملی مقابله با کرونا» در این ستاد عنوان شد.

وی با اشاره به سقف تسهیلات مورد اشاره عنوان کرد: بر مبنای تصمیمات «ستاد ملی مقابله با کرونا» مقرر شد، تسهیلات یاد شده در سقف های ۵۰۰ میلیون ریال در شهر تهران، ۳۰۰ میلیون ریال در سایر کلان شهرها و ۱۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود ۱۳ درصد و بازپرداخت یکساله (به نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفا سود تسهیلات را پرداخت کند و اصل تسهیلات در سررسید تسویه شود) یا با نرخ سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه (به نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند)، با هدف کمک به تأمین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و صدمه پذیر امسال اعطا شود.

قائم مقام بانک مرکزی در مورد نحوه ثبت نام و سازوکار پالایش و معرفی متقاضیان به منظور دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن به بانک عامل، اظهار داشت: به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری از گسترش ویروس کرونا و رفاه حال متقاضیانی که قصد دریافت کمک هزینه ودیعه مسکن را دارند ثبت نام متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی وزارت راه و شهرسازی انجام گرفت. متقاضیان واجد شرایط از ساعت ۱۰ بامداد روز شنبه (چهارم مرداد ماه) با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ از راه تلفن همراه شخصی خود تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه (۹ مردادماه) نسبت به ثبت نام اولیه اقدام نموده اند.

وی در ادامه اضافه کرد: بعد از بررسی اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان بندی اعلام شده از جانب وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی از جانب این وزارت می باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام کنند. آن گاه مشخصات متقاضیان واجد شرایط از جانب وزارتخانه مورد اشاره به بانک مرکزی و بانک ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرایی به بانکهای عامل ابلاغ می شود.

کمیجانی در مورد سقف های تسهیلات اعطایی به متقاضیان، تصریح کرد: تسهیلات یاد شده در سقف های ۵۰۰ میلیون ریال در شهر تهران، ۳۰۰ میلیون ریال در سایر کلان شهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه) و ۱۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها، با هدف کمک به تأمین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و صدمه پذیر امسال اعطا می شود.
این مقام مسئول بانک مرکزی درباره نرخ سود تسهیلات و نحوه بازپرداخت آن اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات ۱۳ درصد است و با سررسید یکساله پرداخت می شود. در دوره قرارداد صرفا سود تسهیلات توسط مستأجر پرداخت و اصل تسهیلات در سررسید (پایان سال) تسویه می شود. در صورت درخواست متقاضی، پرداخت تسهیلات یاد شده به صورت ۳۶ ماهه، به نحوی که متقاضی در هر قسط بخشی از اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند هم با نرخ سود ۱۲ درصد امکان پذیر است.

کمیجانی در پاسخ به این سؤال که اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن در چارچوب کدام یک از عقود اسلامی امکان پذیر است، اظهار داشت: از آنجائیکه تسهیلات یاد شده غالباً به مستأجرانی که از اقشار نیازمند و دهک های پایین اقتصادی بوده و در نتیجه شیوع کرونا و افزایش سطح عمومی قیمت ها به علت تحریم های ظالمانه اخیر صدمه دیده اند، پرداخت خواهد شد، بانک مرکزی با این دیدگاه که این اقشار برای تأمین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف بعضی از نیازهای زندگی خود شده اند، به دنبال راهکاری در مورد پرداخت این تسهیلات بود تا به لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزینه های پرداختی از جانب این اقشار بابت تأمین مسکن خود فراهم گردد.

وی در انتها اضافه کرد: در جلسه هشتم مرداد ۱۳۹۹ شورای فقهی بانک مرکزی تشکیل شد و با عنایت به اعلام شبهه فقهی از جانب برخی از مراجع بزرگوار و بعد از مشورت با سایر صاحبنظران، مبحث این تسهیلات از عنوان «ودیعه مسکن» خارج و مصوب شد که بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی بتوانند به مستأجرانی که بر مبنای اعلام وزارت راه و شهرسازی در شرایط کنونی گرفتار مشکلات اقتصادی برای تأمین مخارج خود همچون هزینه مسکن شده اند، تسهیلات «مرابحه خرید کالا و خدمات» اعطا کنند؛ بنابراین تسهیلات یاد شده، بعد از پالایش اطلاعات و شناسایی اقشار هدف توسط وزارت راه و شهرسازی، از جانب بانکهای عامل و در چارچوب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات و بر مبنای دستورالعمل اجرایی که متعاقباً اعلام می شود، پرداخت خواهد شد.‏


منبع:

1399/05/14
22:52:10
5.0 / 5
2112
تگهای خبر: اجاره , امداد , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک