محاسبه شاخص آلاینده های هوا چه تغییراتی كرده است؟

محاسبه شاخص آلاینده های هوا چه تغییراتی كرده است؟ به گزارش مسكن گزین معاون فنی شركت كنترل كیفیت هوای تهران ضمن توضیح تغییرات محاسبه شاخص آلاینده های هوا اظهار داشت: درحال حاضر محاسبه شاخص كیفیت هوا سختگیرانه تر شده است و امكان دارد كه به این علت برخی آلاینده ها به نسبت سال های قبل در شرایط ناسالم و یا ناسالم برای گروه های حساس قرار گیرند.به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، فرشید باباخانی افزود: در اواسط سال ۱۳۹۸ سازمان حفاظت محیط زیست، روش جدید محاسبه و اعلام وضعیت شاخص کیفیت هوا را ابلاغ نمود. این روش جدید با استناد بر آخرین روش اعلام وضعیت کیفی هوا توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در سال ۲۰۱۸ و مطالعات اپیدمیولوژیک تاثیر آلاینده ها بر سلامت انسان تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه بعد از این تغییر شرکت کنترل کیفیت هوا زیرساخت های لازم برای اعمال تغییرات را فراهم نمود، اظهار داشت: ازاین رو اعلام وضعیت شاخص کیفیت هوا بر مبنای روش جدید به ابتدای سال ۱۳۹۹ موکول و از آغاز سال جاری محاسبات شاخص بر مبنای تغییرات جدید اعلام گردید.

باباخانی با اشاره به اینکه اساس استفاده از شاخص کیفیت هوا (AQI) است، توضیح داد: از آنجایی که آلاینده ها انواع و فرم های متفاوت و واحدهای مختلف اندازه گیری دارند، اعلام کیفیت هوا بر مبنای غلظت آلاینده ها برای عموم مردم قابل درک نیست. برای مثال اگر اعلام گردد که میانگین غلظت روزانه آلاینده PM ۲.۵ در شهر تهران برابر با ۳۸ میکروگرم بر مترمکعب و بیشینه غلظت ساعتی آلاینده NO۲ برابر با ۹۰ پی پی بی است، به غیر از کارشناسان و متخصصان حوزه آلودگی هوا سایر افراد جامعه دیدی از اینکه آیا این غلظت فراتر از حد استاندارد هست یا خیر ندارند.

معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: ازاین رو غلظت شش آلاینده اصلی بر مبنای تاثیرگذاری بر سلامت انسان و میزان ماندگاری در جو به عدد شاخص تبدیل می شود. این شاخص بدون واحد است و کیفیت هوا را در شش گروه شرایط پاک(۵۰-۰)، شرایط قابل قبول یا سالم (۱۰۰-۵۱)، شرایط ناسالم برای گروه های حساس (۱۵۰-۱۰۱)، شرایط ناسالم (۲۰۰-۱۵۱)، شرایط بسیار ناسالم (۳۰۰-۲۰۱) و شرایط خطرناک (۵۰۰-۳۰۱) تقسیم بندی می کند.

وی با اشاره به اینکه بر مبنای اعمال تغییرات جدید اندازه گیری شاخص برخی آلاینده ها سخت گیرانه تر شده است، اظهارکرد: این امر در بعضی موارد منجر به انتقال از یک وضعیت کیفی هوا به وضعیت دیگر برای مثال پاک به قابل قبول یا قابل قبول به ناسالم برای گروه های حساس می شود. در نتیجه افزایش تعداد روزهای فراتر از حد سلامت برای برخی آلاینده ها قابل پیشبینی است.

باباخانی در ادامه درباره مهمترین تغییرات صورت گرفته در روش محاسبه شاخص و جدول های مربوط به نقاط شکست (روش قدیمی و جدید) خاطرنشان کرد: در آلاینده PM۲.۵ حد شکست محدوده پاک به قابل قبول و حد شکست ناسالم برای گروه حساس به ناسالم سختگیرانه تر شده است ازاین رو می توانیم انتظار داشته باشیم که روزهای پاک از منظر وجود این آلاینده در هوا کاهش پیدا کند.

معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه اظهار داشت: در اندازه گیری غلظت آلاینده PM۲.۵ حد شکست شرایط ناسالم برای گروه های حساس به ناسالم هم سختگیرانه تر شده و از ۶۵.۵ به ۵۵.۵ رسیده است ازاین رو غلظت های بالای این آلاینده می تواند منجر به ورود شاخص به محدوده ناسالم به جای ناسالم برای گروه حساس شود. با وجود تغییرات اعمال شده، حد سلامت (یعنی نقطه شکست شرایط سالم به ناسالم برای گروه های حساس) تغییر نکرده است.

وی همینطور درباره تغییرات اعمال شده در اندازه گیری آلایندهSO۲ (گوگرد دی اکسید) با اشاره به اینکه بیشترین تغییر ایجادشده در روش جدید محاسبه شاخص، مربوط به این آلاینده است، توضیح داد: نقطه شکست شرایط قابل قبول به شرایط ناسالم برای گروه های حساس و محدوده های بعدی در اندازه گیری این آلاینده سختگیرانه تر شده است و از روش محاسبه شاخص بر مبنای غلظت یک ساعته به جای میانگین ۲۴ ساعته استفاده می شود.

به گفته باباخانی بر مبنای استاندارد گذشته افزایش ناگهانی غلظت آلاینده SO۲ در بعضی ساعات شبانه روز تاثیر محسوسی بر میانگین غلظت روزانه نداشت اما در روش جدید به علت محاسبه شاخص بر مبنای بیشینه غلظت ساعتی در هر روز و سخت گیرانه تر شدن حدود شکست، افزایش ناگهانی غلظت می تواند عدد شاخص را با افزایش قابل توجهی روبرو کند.

معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اضافه کرد: با عنایت به این که در اغلب روزهای سال از نظر این آلاینده در شرایط پاک هستیم، روش جدید بیشتر امکان دارد سبب افزایش روزهای قابل قبول به جای پاک شود و تاثیر چندانی در بروز شرایط فراتر از حد مجاز نخواهد داشت. در روش جدید تنها در زمان ورود به شاخص ناسالم شاخص این آلاینده بر مبنای غلظت میانگین ۲۴ ساعته محاسبه می شود.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، باباخانی درباره تغییرات اندازه گیری در آلاینده ازن هم اظهار داشت: در این آلاینده نقاط شکست تمامی محدوده ها برای محاسبه ازن ۸ ساعته سختگیرانه تر شده است. محاسبه شاخص آلاینده ازن به دو روش بیشینه غلظت یک ساعته و بیشینه غلظت ۸ ساعته در روز انجام می شود که در روش جدید حدود شکست روش محاسبه ازن ۸ ساعته کمی سختگیرانه تر شده است و با عنایت به این که تا ورود به شرایط ناسالم برای گروه های حساس تنها روش ماکزیمم ۸ ساعته مورداستفاده قرار می گیرد، اعمال دستورالعمل جدید می تواند سبب افزایش نسبی روزهای نامطلوب به لحاظ این آلاینده در ماه های گرم سال شود.
جدول۱- نقاط شکست آلایندگی (روش قدیمی) محاسبه شاخص کیفیت هوا


منبع:

1399/04/04
22:28:54
5.0 / 5
2725
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک