مروری بر مصوبات ضدكرونایی شورای شهر

مروری بر مصوبات ضدكرونایی شورای شهر به گزارش مسكن گزین انتشار كرونا در تهران سبب شد حال و هوای مدیریتی در شهر تهران تغییر كند و علاوه بر مدیران شهری كه از روز اول اسفند ماه پای كار ضدعفونی كردن شهر آمدند، برنامه ریزان یا همان اعضای شورای شهر هم با اتخاذ تصمیمات مدیریتی از شهرداری تهران حمایت كنند.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر تهران بااینكه در زمان انتشار كرونا در حال بررسی بودجه سال۹۹ شهرداری تهران بودند اما توجه ویژه ای به اتخاذ تصمیماتی در جهت كنترل شیوع این بیماری داشتند و همینطور با در نظر گرفتن تاثیرات این ویروس بر كسب و كار و زندگی شهروندان، تصمیماتی را در مورد دوران كرونا و پساكرونا اتخاذ كردند.
بودجه ۱۰ میلیارد تومانی شهرداری برای مقابله با ویروس كرونا
در همان روزهای ابتدایی و جلسه ششم اسفند ماه شورای شهر تهران طرح دو فوریت اجبار شهرداری تهران برای انجام اقدامات لازم جهت تاب آوری شهر برای پیشگیری و كاهش آلودگی ناشی از كرونا ویروس روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرارگرفت و بعد از بحث و بررسی های بسیار این طرح با رای موافق اعضا به تصویب رسید و بودجه ای ۱۰ میلیاردی برای مقابله با كرونا از جانب شهرداری تهران به این مورد اختصاص یافت.
توجه به بیماری مسری در بودجه۹۹
كرونا اما در جریان بررسی بودجه شهرداری تهران در سال ۱۳۹۹ اثرگذار بود. به پیشنهاد ناهید خدا كرمی، رئیس كمیته سلامت شورای شهر تهران یازدهم اسفند ماه اعضای شورای شهر تهران در جریان بررسی ماده واحده و تبصره های بودجه شهرداری تهران با اضافه كردن كلمه «بیماری مسری» به شهرداری تهران اجازه دادند كه در سال آینده برای حوادث پیشبینی نشده تا سقف چهار درصد از سرجمع اعتبارات خویش را برای كنترل اوضاع هزینه كند.
بر اساس این مصوبه شهرداری تهران در سال ۱۳۹۹ مجاز است در صورت وقوع حوادث پیشبینی نشده همچون سیل، طوفان، زلزله، بیماری مسری و غیره تا سقف چهار درصد از اعتبارات هزینه ها و تملك دارایی های سرمایه ای خویش را برای كنترل اوضاع هزینه كند.
البته در این بین اعضای شورای شهر تهران در جلسات مختلف به مبحث كرونا و شیوه های مقابله با آن پرداختند. بعنوان مثال ناهید خداكرمی، رئیس كمیته سلامت شورای شهر تهران بر لزوم غربالگری مسافران در دروازه های تهران و اندیشیدن تمهیداتی برای جلوگیری از كرونا در كودكان كار و خیابان تاكید داشت و مجید فراهانی، رئیس كمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران از دولت خواست تا مواد ضدعفونی كننده استاندارد برای پاكسازی سطوح مترو، تاكسی و اتوبوس تأمین كند اما برنامه های شورای شهر برای تسهیل امور شهروندان تهرانی در شرایط بحرانی كرونا به همین جا ختم نشد.
مهلت شورا به شهروندان تهرانی برای پرداخت عوارض
تصمیم گیری درباره تمدید مهلت پرداخت عوارض در صحن شورای شهر تهران یكی دیگر از موضوعاتی بود كه نمایندگان پارلمان شهری تهران به آن پرداختند، قبل از بررسی این لایحه دو فوریتی در صحن شورای شهر تهران علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به شیوع كرونا در پایتخت و شرایط پیش آمده اقتصادی ناشی از این مورد عنوان كرد: خیلی از كسب و كارها در شرایط شیوع كرونا گرفتار صدمه جدی شده اند و مدیریت شهری، باوجود تنگناهای مالی، نمی تواند نسبت به این مورد بی توجه باشد و در ایام پایانی سال كه به طول معمول مراجعات به شهرداری و واحدهای تابعه افزایش می یابد، به علت شرایط ویژه شیوع بیماری، مدیریت شهری به دنبال اتخاذ سریع تدابیری است كه این مراجعات تا حد ممكن كاهش پیدا كند.
سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه عمده مراجعات آخر سال به شهرداری، به علت تخفیف در عوارضی است كه مهلت پرداخت آن، آخر سال است، اضافه كرد: بنابراین در شورا و شهرداری، این پیشنهاد عنوان شد كه در چارچوب طرح یا لایحه ای دوفوریتی، مهلت پرداخت عوارض و استفاده از جوایز خوش حسابی و سایر تسهیلات تشویقی، تا ماه های آغازین سال 99 تمدید شود. این لایحه دو فوریتی و كلیات آن بعد از بحث و بررسی در دویست و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران به تصویب رسید.
بعد از بررسی و تصویب این لایحه دو فوریتی اما به پیشنهاد بعضی از اعضای شورای شهر تسهیلات دیگری برای شهروندان تهرانی در نظر گرفته شد كه یكی از آنها تمدید مهلت پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان بود. در همین راستا پیشنهاد علی اعطا، رئیس كمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران در خصوص عرضه مهلت پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی برای املاكی كه فرم اعلام عوارض آنها تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان است، بر مبنای محاسبات سال ۹۸ تا آخر اردیبهشت ماه سال ۹۹ در دویست و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران به تصویب رسید.
در همان جلسه دویست و چهارم هم زهرا صدراعظم نوری، رئیس كمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران پیشنهاد كرد المانی از ایثارگری كادر پزشكی در این ایام ساخته شود.
تاثیر كرونا بر صدور پروانه ساختمانی
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایسنا، در آخرین جلسه شورا در سال۹۸، علی اعطا، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران از تشكیل نشدن جلسات كمیته های نما به علت شیوع كرونا اطلاع داد و اعلام نمود كه این مورد سبب شده تا صدور پروانه ساختمانی برای شهروندان متقاضی با مشكل روبه رو شود، در همین راستا طرح اعطای مجوز به شهرداری تهران برای دریافت تعهد از مالكین( ذیعنفین) پروژه های ساختمانی برای ارائه تاییدیه نمای ساختمان به منظور كاهش ترددهای غیر ضروری متقاضیان حوزه شهرسازی در جهت مقابله با انتشار ویروس كرونا» را بعنوان پیشنهادی برای حل این مشكل در صحن شورا ارائه كرد. بعد از بحث و بررسی این طرح از جانب اعضای شورای شهر به تصویب رسید.
برپایه این طرح برای پرونده های شهرسازی كه تمامی اسناد و مدارك صدور پروانه ساختمانی را عرضه كردند و صرفاً در انتظار تاییدیه نمای ساختمان هستند با دریافت تعهدات قانونی سه ماهه پروانه ساختمانی صادر می شود.
منبع:

1398/12/28
21:27:22
5.0 / 5
3723
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک