معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

آغاز ثبت نام طرح ملی مسكن در شهرهای جدید از هفته اول آذر

آغاز ثبت نام طرح ملی مسكن در شهرهای جدید از هفته اول آذر مسكن گزین: مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید از اضافه شدن شهرهای جدید به طرح اقدام ملی تولید مسكن آگاهی داد و اظهار داشت: ثبت نام در این شهرها از هفته اول آذر ماه شروع خواهد شد.به گزارش مسكن گزین به نقل از بانك عامل بخش مسكن، حبیب الله طاهرخانی با اشاره به اینكه طرح اقدام ملی تولید مسكن بخش ­های مختلفی را شامل می­ شود، اظهار داشت: شاخه نخست این طرح، مسكن مشاركتی بود كه بعد از حضور رئیس جمهور در وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته، این بخش از طرح بطور رسمی كلید خورد. هدف اصلی از استارت این بخش از طرح، رونق بخشی به پروسه عرضه و ساخت مسكن برای اقشار متوسط جامعه است. بخش دوم این طرح كه بتازگی اجرای آن در چارچوب ثبت نام از شهروندان در تعدادی شهرهای كشور شروع شده، به صورتی فروش اقساطی زمین است. سومین بخش از طرح نیز كه جامعه مخاطب آن اقشار كم­ درآمد و ضعیف جامعه هستند، واگذاری اراضی ۹۹ ساله به نهادهای حمایتی برای اختصاص به این گروه از متقاضیان مسكن می باشد.
وی به سهم شهرهای جدید از مجموع سه بخش طرح اقدام ملی تولید مسكن اشاره نمود و اضافه كرد: مجموع سهم شهرهای جدید از این طرح، حدود ۲۰۰ هزار واحد مسكونی است كه در اولین مرحله آن، مقرر است ثبت نام برای حدود ۶۰ هزار واحد مسكونی در شهرهای جدید كشور آغاز شود.
معاون وزیر راه، زمان آغاز ثبت نام شهرهای جدید در چارچوب طرح اقدام ملی تولید مسكن را هفته نخست آذرماه اعلام نمود و اظهار داشت: از آنجائیكه یكی از اهداف اصلی شكل­ گیری شهرهای جدید پاسخ­ گویی به قسمتی از نیاز مسكن ساكنان كلانشهرها بوده بدین سبب با آغاز ثبت نام این طرح در شهرهای جدید، این انتظار وجود دارد كه به قسمتی از تقاضای مسكن ساكنان كلانشهرها نیز پاسخ داده شود.
وی با اشاره به اینكه میان این طرح و طرح مسكن مهر تفاوت های زیادی وجود دارد، اظهار نمود: یكی از مهم ترین تفاوت های این طرح با طرح مسكن مهر، به نظام تامین اعتبار و نحوه تخصیص آن باز می­ گردد. در این طرح از نظام تامین اعتباری معمول سیستم بانكی استفاده خواهد شد. همین طور بر خلاف طرح مسكن مهر، هیچ پروژه ای در این طرح بدون متقاضی آغاز نخواهد شد. در طرح مسكن مهر، قسمتی از واحدهای مسكن مهر بدون متقاضی آغاز و قسمتی از واحدها در طول اجرای پروژه دارای متقاضی شدند و در این میان قسمتی از واحدهای مسكونی همچنان بدون متقاضی باقی ماندند. اما مطابق با برنامه ریزی های انجام شده این اتفاق و تجربه تلخ در این طرح اقدام ملی تولید مسكن تكرار نخواهد شد.
وی به تفاوت دیگر این طرح با مسكن مهر اشاره و اشاره كرد: یكی از اشتباهات اجرایی در طرح مسكن مهر، ثابت كردن قیمت ها بود این در حالیست كه در مناطق و شهرهای مختلف هزینه های ساخت وساز همچون قیمت مصالح ساختمانی، نیروی انسانی و... متفاوت می باشد. در طرح اقدام ملی تولید مسكن، از ثابت كردن قیمت ها دوری خواهیم كرد.
طاهرخانی همین طور نحوه انتخاب پیمانكاران و سازنده های طرح اقدام ملی تولید مسكن را دیگر تفاوت آن با طرح مسكن مهر خواند و اظهار داشت: چارچوب قرار دادها و حجم پروژه های واگذار شده به پیمانكاران بر اساس نظام فنی اجرایی كشور خواهد بود تا از این طریق یك نظام رقابتی در بین پیمانكاران برای تحویل پروژه ها شكل بگیرد.
به گفته وی یكی از معضلات جدی در طرح مسكن مهر، تاخیرات به وجود آمده در جریان تحویل پروژه ها به سبب نبود یك نظام نامه مشخص در انتخاب پیمانكاران بود.
وی درانتها اظهار داشت: یكی از تاكیدات اصلی برای اجرای صحیح این طرح، استفاده كردن از اراضی آماده سازی شده است تا از این طریق هزینه اجرا و تكمیل پروژه های ساختمانی كاهش پیدا كند.


منبع:

1398/09/03
09:57:21
5.0 / 5
4433
تگهای خبر: بانك , تولید , ثبت نام , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک