گزارش مسكن گزین به نقل از مهر:

برچسب انرژی، حلقه مفقوده هدررفت انرژی ساختمان

برچسب انرژی، حلقه مفقوده هدررفت انرژی ساختمان مسكن گزین: یك كارشناس انرژی اظهار داشت: با اجرای طرح استفاده از برچسب انرژی در ساختمان ها، بستری فراهم می شود تا وضعیت مصرف انرژی در ساختمان های كشور، بطور دقیق مشخص شده و بهره وری ارتقا یابد.


به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، در سال های اخیر، یكی از مهم ترین و تأثیر گذارترین اقدامات در جهت بهینه سازی مصرف انرژی در دنیا، برچسب انرژی ساختمان بوده است. در واقع، برچسب انرژی ساختمان، همچون برچسب انرژی لوازم خانگی، گواهی نامه ای است كه ساختمان ها را برمبنای میزان مصرف انرژی به ازای هر متر مربع، رتبه بندی می كند. بر این اساس، شاید اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان به تنهایی تأثیری در مصرف انرژی ساختمان ها نداشته باشد؛ اما مزیت های دیگری دارد كه می تواند موجب كاهش جدی در مصرف انرژی شود. علی بابایی، كارشناس انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه با اجرای این طرح، در ابتدا بستری فراهم می شود تا وضعیت مصرف انرژی در ساختمان های كشور بطور دقیق مشخص شود، اظهار داشت: با اعمال طرح های تشویقی و تنبیهی كه روی برچسب انرژی ساختمان تعریف می شود، می توان ساختمان ها را به سمت بهره ورتر شدن هدایت كرد. وی ادامه داد: نظارت روی ساخت و سازها در كشور به خصوص بر روی مصرف انرژی ساختمان ها، به هیچ عنوان وضعیت مناسبی ندارد؛ بر این اساس، در چنین شرایطی با اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان می توان روی ساخت و سازها نیز نظارت بهتری داشت؛ از طرفی شناسایی ساختمان های غیربهره ور به راحتی امكان پذیر می شود و می توان با طرح های خاص برای اصلاح این ساختمان ها، اقدامات هدفمندتری انجام داد. به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، بیشتر راهكارهایی كه كارشناسان برای كاهش مصرف انرژی پیشنهاد می دهند، مربوط به اصلاح قیمت انرژی است؛ اما سوال اینجا است كه آیا مردم تنها مقصر وضعیت فعلی مصرف انرژی در كشور هستند؟ به عبارت دیگر، وقتی خانواده ای در خانه ای ساكن می شود كه هدررفت انرژی بسیار بالایی داشته، عایق بندی دیوارها در آن به درستی رعایت نشده باشد و یا سیستم گرمایشی ساختمان به صورت بهینه كار نكند، آن خانواده توانایی مصرف بهینه انرژی را دارد؟ بدین سبب علاوه بر اینكه با افزایش قیمت انرژی، مردم به مصرف درست سفارش می شوند؛ ابزارهای مصرف انرژی كه در اختیار آنها قرار می گیرند نیز، باید وضعیت مطلوبی داشته باشند. در این میان، یكی از مهمترین پارامترهای مصرف انرژی در كشور، خود ساختمان است كه باید به بهترین نحو ساخته شده باشد؛ به عبارت دیگر، مهم ترین ابزار نظارت روی كیفیت ساخت و ساز (از لحاظ وضعیت مصرف انرژی) نیز همانطور كه گفته شد، اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان است تا هم مسئولان مربوطه نسبت به كیفیت ساخت و سازها نظارت بیشتر و بهتری داشته و هم مردم، نسبت به وضعیت مصرف انرژی در ساختمان خود بطور كامل، آگاهی داشته باشند. این طرح تابحال در كشورهای بسیاری انجام شده و نتایج مطلوبی نیز به دنبال داشته است. شكل زیر كشورهایی كه تابحال این طرح را اجرا كرده اند، نشان داده است.

شكل ۱- نقشه كشورهایی كه تابحال طرح برچسب انرژی ساختمان را اجرا كرده اند-منبع: آژانس بین المللی انرژی(IEA) در این میان، كشورهای آبی رنگ كشورهایی هستند كه در همه نقاط آنها برچسب اجرا می شود و در بعضی نقاط نیز اجرای آن الزامی است. در كشورهای سبزرنگ در بعضی نقاط اجرای طرح الزامی است. در كشورهای نارنجی در بیشتر نقاط كشور این طرح به صورت داوطلبانه اجرا می شود؛ ضمن اینكه اجرای برچسب در كشورهای زردرنگ اختیاری و در تعداد اندكی پروژه در حال اجرا می باشد. همین طور در كشورهای طوسی رنگ كه ایران نیز یكی از این كشورهاست، یا طرح اجرا نمی گردد یا اطلاعات دقیقی از آن در دست نبوده است. آخرین قوانین و طرح هایی كه در بعضی از این كشورها انجام شده عبارت است از: برزیل: اجرای طرح استاندارد انرژی صفر، ۲۰۱۷ میلادی چین: اجرای طرح ال. ای. پی ۲۰۱۶ میلادی غنا: اجرای طرح رتبه بندی ساختمان ها از نظر مصرف انرژی، ۲۰۱۷ میلادی اسپانیا: اجرای طرح برچسب انرژی توسط سازمان استاندارد اسپانیا، ۲۰۱۶ میلادی اوكراین: تصویب قانون بهره وری انرژی ساختمان، ۲۰۱۷ میلادی كانادا: استاندارد ساختمان بدون كربن، ۲۰۱۷ میلادی فرانسه: اجرای طرح داوطلبانه برچسب ساختمان، ۲۰۱۶ میلادی آفریقای جنوبی: اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان، سال ۲۰۱۷ میلادی اتحادیه اروپا: آغاز طرح آزمایشی (level(s، سال ۲۰۱۷ میلادی طرح ها و قوانینی كه ذكر شد آخرین طرح ها و قوانینی هستند كه در این زمینه در كشورهای یاد شده اجرا شده است. این طرح ها در گزارشی كه توسط سازمان ملل تحت عنوان «به سوی ساختمان های بهره ور و بدون انتشار آلاینده» منتشر و بررسی شده است. بدین سبب همانطور كه مشخص است یكی از جدیدترین و تاثیرگذارترین اقداماتی كه برای بهبود وضعیت مصرف انرژی در بخش ساختمان و بطور كلی در مصرف كلی انرژی در دنیا در حال انجام می باشد، اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان است. در ایران نیز می توان برای بهبود وضعیت مصرف انرژی، هرچه سریعتر و بهتر این طرح را انجام داد؛ ضمن اینكه بطور قطع، برای اجرای بهتر این طرح، بررسی تجارب سایر كشورهای پیشرو در این زمینه نیز كمك بسیاری خواهدنمود.


منبع:

1398/05/04
14:25:42
5.0 / 5
4809
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک