در گزارش مسكن گزین مطرح شد

سرعت خط آهن چابهار-زاهدان كند شد، كمبود اعتبار ۴ هزار میلیاردی

سرعت خط آهن چابهار-زاهدان كند شد، كمبود اعتبار ۴ هزار میلیاردی به گزارش مسكن گزین معاون ساخت راه آهن شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور از كمبود ۴ هزار میلیارد تومانی منابع مالی برای تكمیل خط آهن چابهار - زاهدان اطلاع داد.عباس خطیبی در گفتگو با خبرنگار مهر، با رد توقف پروژه راه اندازی خط آهن چابهار - زاهدان درباره علت كند شدن روند این پروژه تصریح كرد: پروژه همچنان فعال بوده و در همه بخش های این محور، عملیات زیرسازی را در دست اقدام داریم؛ اما سرعت اجرایی آن از روند مطلوبی برخوردار نیست.
۲۲۸ میلیارد تومان اسناد خزانه به پروژه تزریق شد
وی درباره تأمین منابع این پروژه اضافه كرد: در سال های گذشته از جانب سازمان برنامه و بودجه تأمین اعتبار به شكل اوراق مشاركت صورت گرفته است؛ همینطور برای سال مالی ۹۷ كه تا آخر تیرماه ۹۸ را شامل می شود، در اسفند ماه سال قبل ۲۲۸ میلیارد تومان از محل بند «ب» قانون بودجه سال ۹۷ به شكل اسناد خزانه به شركت ساخت ابلاغ گردیده و ما هم به پیمانكار پروژه كه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) است، این مبلغ را پرداخت كرده ایم.
معاون ساخت راه آهن شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور با اشاره به اینكه مطالبات زیادی از جانب پیمانكار در این پروژه وجود ندارد، افزود: قرارگاه خاتم هم با وجود كمبود منابع مالی در حال اجرای پروژه است.
وی با اشاره به اینكه برای تأمین اعتبارات مورد نیاز این پروژه، استفاده از منابع دیگر را هم پیگیری می نماییم تا سرعت پروژه افزایش یابد، اضافه كرد: مهمترین منابعی كه در دستور كار داریم، از محل صندوق توسعه ملی است كه پیشنهاد آن از جانب وزارت راه و شهرسازی به دولت عرضه شده و در دست پیگیری است.
پیشرفت فیزیكی پروژه: ۳۹ درصد در ۴ سال
خطیبی درباره آخرین میزان پیشرفت فیزیكی پروژه خاطرنشان كرد: ۳۹ درصد در كل پروژه پیشرفت داریم و در بخش زیرسازی هم ۵۵ درصد از این محور ریلی ۶۱۰ كیلومتری را تكمیل كرده ایم. در فاز جنوبی پروژه محدوده چابهار – ایرانشهر به طول ۳۱۰ كیلومتر حدود ۷۲ درصد پیشرفت فیزیكی در بخش زیرسازی داریم.
وی با تاكید بر اینكه انتظار ما از سرعت اجرای پروژه فراتر از این است، اظهار داشت: اگر منابع صندوق توسعه ملی به كمك طرح خط آهن چابهار – زاهدان بیاید، سرعت بیشتری یافته و در زمان مناسب تری كارهای اجرایی آن به اتمام می رسد.
معاون ساخت راه آهن شركت ساخت و توسعه درباره انتقاد از طولانی بودن مدت زمانی كه در سال های گذشته برای راه اندازی خط آهن چابهار – زاهدان صرف شده، تصریح كرد: قرار نیست هر طرح عمرانی در قوانین بودجه سالانه وارد می شود، از فردای تصویب قانون، عملیات اجرایی آن آغاز شود. آنچه مهم می باشد، زمان عملیات اجرایی پروژه است.
آغاز اجرای پروژه از آغاز سال ۹۳ بود
به گفته خطیبی قرارداد اجرای پروژه خط آهن چابهار – زاهدان از بهمن سال ۹۲ با پیمانكار مبادله شد و زمانی كه تجهیز كارگاه صورت گرفت و كار اجرایی این طرح شروع شد، ابتدای سال ۹۳ بود. به خصوص كه این طرح یك مگاپروژه است و راه اندازی ۶۱۰ كیلومتر خط آهن با هیچیك از پروژه های عمرانی موجود در كشور به لحاظ حجم پروژه قابل قیاس نیست.
وی افزود: برای رونق بیشتر پروژه اعتقاد داریم از محل صندوق توسعه ملی منابع مورد نیاز آن باید تأمین شود تا بتواند جوابگوی هزینه های پروژه بوده و بتوانیم آنرا در زمان مناسب تری به بهره برداری كامل برسانیم.
۱، ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه كردیم / كمبود ۴ هزار میلیارد تومانی
این مقام مسئول در شركت ساخت و توسعه درباره میزان منابع مورد نیاز برای تكمیل پروژه بر مبنای قیمت فعلی مصالح و خدمات فنی و مهندسی را ۴ هزار میلیارد تومان عنوان و اظهار نمود: تابحال حدود ۱، ۷۰۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است.
تكمیل پروژه، ۴ سال دیگر به شرط تأمین منابع ۴ هزار میلیارد تومانی
وی زمان مورد نیاز برای تكمیل خط آهن چابهار – زاهدان هم اظهار داشت: اگر این مقدار منابع مالی به دست ما برسد، می توانیم امیدوار باشیم كه به صورت فازبندی شده ظرف حداكثر ۴ سال آینده، بخش های مختلف این پروژه شامل اتصال زاهدان به خاش، خاش به ایرانشهر و نهایتاً ایرانشهر به چابهار به افتتاح و بهره برداری برسد.
آستان قدس در راه آهن چابهار-زاهدان سرمایه گذاری نمی كند
معاون شركت ساخت و توسعه درباره سرمایه گذاری آستان قدس رضوی (ع) در پروژه ریلی چابهار – زاهدان بیان كرد: شركت ساخت تا كنون با آستان قدس درباره قطعه چابهار زاهدان مذاكره ای نداشته و آنها درباره زاهدان – مشهد با شركت ساخت رایزنی داشته اند كه بعد از تكمیل قطعه چابهار – زاهدان از این پروژه ریلی بزرگ و آغاز زمان ساخت قطعه زاهدان به مشهد و سپس به سرخس، از منابع مالی این نهاد استفاده خواهیم كرد.


منبع:

1398/04/18
14:34:23
5.0 / 5
4728
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک