ازنا - شازند در بن بست وعده ها؛

گشت نامحسوس مرگ در جاده ترانزیتی نامه به روحانی هم راهگشا نشد

گشت نامحسوس مرگ در جاده ترانزیتی نامه به روحانی هم راهگشا نشد به گزارش مسكن گزین همین سال قبل بود كه مسافران یك عروسی در ازنا-شازند به عزا نشستند، تصادفی كه چند كشته به همراه داشت و استان را در اندوهی عمیق فرو برد اما سبب نشد كه عزم مسئولان برای تعریض این محور جزم شود.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: همه قربانیان حادثه جوان بودند و خانواده هایشان در شوك از دست رفتن عزیزانشان جاده ازنا - شازند را قرق كرده بودند، صدای ضجه زدن های مادران روی آسفالت سرد جاده، اندوه حادثه را دوچندان كرده بود، اما همه این اتفاقات ناگوار هم متولیان امر را برای گره گشایی از مشكل دست به كار جدی نكرد، ماجرای قربانیان ازنا- شازند همچنان ادامه دارد و مسئولان هم هر روز وعده می دهند.

باوجوداینكه طی سال های اخیر شاهد بهبود وضعیت راه ها و انجام طرح های چهار خطه به خصوص در استان لرستان بوده ایم اما چهار خطه شدن محور ازنا - شازند كه بیشتر از ۱۰ سال قبل كلید خورده به سبب كمبود اعتبار با سرعتی لاك پشتی در حال انجام می باشد و همواره شاهد تصادفات زیادی در این محور هستیم.
این طرح از جنبه های مختلفی حائز اهمیت می باشد كه از آن جمله كوتاه كردن مسیر ترانزیتی شمال - جنوب و نداشتن گردنه های صعب العبوراست ضمن اینكه این محور تنها مسیر دسترسی مردم شهرستان ازنا به مركز كشور است.
اهمیت یك پروژه حیاتی
همین دلایل سبب شده تا شاهد تردد فراوان وسایل نقلیه سنگین از این محور باشیم اما در طرف مقابل عرض كم جاده سبب بروز تصادفات فراوان منجر به جرح و فوت در این جاده شده است كه همین مسئله ضرورت تسریع در تكمیل این طرح نیمه كاره را دوچندان كرده است.
بنابراین گزارش محور ازنا - شازند به طول ۷۵ كیلومتر شهرستان ازنا را به استان مركزی متصل می كند كه ۳۵ كیلومتر از این محور در شهرستان ازنا واقع شده و الان چهار خطه شدن این محور به سبب كمبود اعتبارات ناتمام باقی مانده است.

جاده ازنا - اراك در ابتدا باهدف تولید ارتباط محلی بین شهرستان های ازنا و شازند بوجود آمد اما بعدها به دلایل مختلف ازجمله مسیر هموار و كاهش زمان سفر تبدیل به یك جاده ترانزیتی شده است به گونه ای كه اغلب وسایل نقلیه عبوری از آن خودروهای سنگین هستند.
در این راستا خبرگزاری مهر پیش ازاین در گزارش های متعددی خواهان تسریع در تكمیل طرح چهار خطه این محور ارتباطی شد چراكه دوطرفه بودن جاده و عرض كم این محور سبب بروز تصادفات فراوانی در این جاده شده است به صورتی كه همواره شاهد تصادفات مرگبار در این جاده هستیم.
شرمنده خانواده های داغدار هستم
مجید كیان پور نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در این رابطه در سخنانی با تاكید بر ضرورت رفع مشكلات موجود در شهرستان ازنا، گفت: مهم ترین نكته ای كه امروز مردم ازنا پیگیر هستند جاده ازنا - شازند است.
وی با اشاره به اینكه خوشبختانه پیمانكار در حوزه استحفاظی لرستان در حال عملیاتی كردن این پروژه است، اضافه كرد: اما سرعت عمل می تواند در این زمینه بیشتر باشد.

در رابطه با عدم اجرای این پروژه هیچ توجیهی برای مردم ندارم و برای عزیزی كه در این جاده حادثه برایش پیش می آید من به نوبه خودم شرمنده هستم
كیان پور با اشاره به اینكه بر مبنای دستور معاون رئیس جمهور حدود ۲۵ میلیارد تومان برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شد، اظهار داشت: در این راستا می طلبد كه اعتباری كه برای این پروژه در نظر گرفته شده است جای دیگری هزینه نشود.
وی با اشاره به اینكه كمك كنید كه این جاده زودتر به سرانجام برسد، بیان داشت: واقعیت این بوده كه من در ارتباط با عدم اجرای این پروژه هیچ توجیهی برای مردم ندارم و برای عزیزی كه در این جاده حادثه برایش پیش می آید من به نوبه خودم شرمنده هستم.
با عذرخواهی كاری انجام نمی شود
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، تاكید كرد: با عذرخواهی كاری صورت نمی گیرد و باید كمك كنید كه این جاده هر چه سریع تر تكمیل شود.
كیان پور با اشاره به اینكه ۱۸ كیلومتر از این جاده می تواند هر چه سریع تر به بهره برداری برسد، خاطرنشان كرد: ۱۱ كیلومتر از آن آماده است، اما به سبب اشكال فنی و كارشناسی كه وجود دارد، كار اجرای گاردریل، نیوجرسی و روشنایی آن صورت نمی گیرد.

وی با تاكید بر اینكه آقایان مشكل اعتباری دارند، من این امر را در تهران حل كردم، پیگیری كردم و اعتبار در اختیارشان است، اضافه كرد: بالاخره نیاز است معاون عمرانی استاندار ورود پیدا كند و جلسه بگذارد و آنرا در جلسه مربوطه تعیین تكلیف كند.
وعده بی سرانجام معاون وزیر راه
این سخنان در حالی مطرح می گردد كه پیش ازاین معاون وزیر راه در مسافرت به لرستان وعده كرده بود این پروژه امسال به بهره برداری برسد.
خیرالله خادمی با اشاره به پروژه راه سازی ازنا - شازند گفت: تقاضای مهم مردم عملیاتی شدن این پروژه در استان است.
وی با اشاره به اینكه كل این پروژه ۷۵ كیلومتر است، عنوان كرد: از این میزان ۳۸ كیلومتر در حال اجرا می باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه قرارداد اجرایی ۹ كیلومتر از این پروژه امسال منعقد شده است تا عملیاتی شود، اظهار داشت: برنامه ما بهره برداری از ۱۸ كیلومتر از این پروژه راه سازی تا آخر سال ۹۷ با تجمیع اعتبارات لازم است.
خادمی با تاكید بر اینكه خوشبختانه امسال این پروژه ردیف اعتباری گرفته و با پیگیری های نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس از جدول شماره ۲۰ خارج شد، اضافه كرد: امسال برای این پروژه ۶.۵ میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا كرده است.
وی همینطور با اشاره به اختصاص اعتبارات لازم از محل منابع استانی و همینطور اعتبارات اصلاح نقاط حادثه خیز برای این پروژه اظهار داشت: امیدواریم امسال با اولویت بندی قطعه های پروژه و همینطور تخصیص قیر لازم ۱۸ كیلومتر از آنرا افتتاح نماییم.
نامه به روحانی هم كارگشا نشد
باوجوداین وعده معاون وزیر راه و شهرسازی در دهمین ماه سال ۹۷ همچنان شاهد گلایه های مردم از عدم تكمیل این پروژه هستیم و با عنایت به قرارگیری در فصل بارش ها به نظر می آید تحقق وعده خیرالله خادمی با اماواگرهایی همراه باشد.

روند اجرای این پروژه حیاتی راه سازی در حالی است كه تابحال بارها مردم اعتراض خویش را در زمینه وضع خطرناك این محور مواصلاتی به گوش مسئولان رسانده اند، محوری كه خانواده های زیادی را داغدار كرده است.
پیش ازاین مدیركل سابق راه و شهرسازی لرستان اظهار داشته بود: عملیاتی شدن ۱۸ كیلومتر از پروژه توسط «جهاد نصر» طی امسال از برنامه های ما است، ۹ كیلومتر پروژه سال قبل از جانب یك پیمانكار جدید آغازشده و مناقصه عملیاتی شدن ۹ كیلومتر دیگر هم امسال برگزار گردید.

اهمیت این پروژه تا جایی است كه نمایندگان دو استان مركزی و لرستان در نامه ای به رئیس جمهوری خواهان تكمیل این پروژه مهم شده بودند، بااین حال همچنان تعریض ازنا – شازند بر مدار وعده ها می چرخد.
بنابراین گزارش كاهش تلفات جاده ای یكی از اولویت های كشور در برنامه های توسعه ای است اما در این میان راه اندازی جاده ازنا - شازند در محدوده استان های لرستان و مركزی از سال ۸۴ شروع شد و با گذشت ۱۳ سال همچنان ناتمام باقی مانده است.

1397/10/08
23:03:47
5.0 / 5
4918
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک